SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Pomnik „Agatona” odsłonięty

Strona główna Informacje Pomnik „Agatona" odsłonięty

Prezydent m.st. Warszawy wraz z przedstawicielami powstańców i władz odsłonił pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona”. To część obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona”, uczestnika Powstania Warszawskiego i budowniczego powojennej Warszawy, stanął przy zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Wykonał go rzeźbiarz prof. Antoni Janusz Pastwa. Przedstawia postać Agatona wyłaniającą się z pochylonej ściany. Budowę wsparła Rada m.st. Warszawy oraz firmy deweloperskie.

Monument odsłonili przedstawiciele rodziny bohatera, Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Grzegorz Kiełpsz, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W uroczystości wzięli też udział członkowie rodziny kpt. Jankowskiego, przedstawiciele powstańców, władz i organizatorów. 

Niezwykła postać

Prezydent m.st. Warszawy przypomniał życiorys Stanisława Jankowskiego, który poznał w młodości dzięki książce „Agaton. Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie”. – Gdy się ją czyta, człowiek zadaje sobie pytanie, czy to możliwe, by jedna osoba miała tak barwny życiorys. Gdy jako młody chłopak czytałem tę książkę w pierwszym wydaniu, nie spodziewałem się, że kiedyś będę mógł odsłaniać tak niezwykły pomnik, który jest tak samo oryginalny, jak postać, którą dziś przyszło nam uczcić – mówił Rafał Trzaskowski.

Prezydent m.st. Warszawy wspominał wojenne losy „Agatona” jako cichociemnego i powstańca, jak i czas tuż po wojnie, gdy Stanisław Jankowski znalazł się w Anglii i podjął dodatkowe studia urbanistyczne. – To też niesamowite, że w tamtych czasach też myślał o dobru wspólnym i o tym, by móc uczestniczyć w odbudowie naszej ukochanej stolicy – mówił prezydent stolicy.

– Agaton już za swojego życia otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Ten pomnik niech będzie kolejnym wielkim wyróżnieniem dla tego niezwykłego warszawiaka. Ale i cennym prezentem dla mieszkańców stolicy – mówił Rafał Trzaskowski. Podziękował też Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego i Związkowi Powstańców Warszawskich za tę inicjatywę budowy monumentu, a Radzie m.st. Warszawy i Polskiemu Związkowi Firm Deweloperskich za jej wsparcie.

Pomniki przedłużają pamięć

–  Jesteśmy dumni z Warszawy, szczęśliwi, że możemy żyć w warunkach wolności i demokracji. I radzimy młodym ludziom, by dbali o miasto – mówił z kolei Jerzy Mindziukiewicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich. 

Podkreślił też, jak bardzo Warszawa urosła i wypiękniała oraz że to zasługa takich ludzi, jak Stanisław Jankowski. Wezwał zwłaszcza młodych do pielęgnacji pamięci o bohaterach: – Takim ludziom, jak Agaton powinniśmy wznosić pomniki. Bo one przedłużają pamięć.

Symbol wielu innych osób

Hanna Gorska, córka Stanisława Jankowskiego podziękowała całej rzeszy osób zaangażowanych w budowę pomnika: pomysłodawcom, sponsorom, wykonawcy. – Ten pomnik symbolizuje też wielu innych, często bezimiennych, walczących razem z nim za Warszawę, a później pracujących na jej rzecz w trudnych warunkach ustrojowych. Nasz ojciec był świadom tego, że nie wszystkim było to wtedy dane. A los wielu innych żołnierzy AK był dramatyczny –  mówiła Hanna Gorska. – Przypuszczam, że gdyby tata dowiedział się, że w Warszawie stoi jego pomnik, byłby zaskoczony. Ale i bardzo szczęśliwy, bo Warszawa była jego wielką miłością – dodała.

Stanisław Jankowski „Agaton”

Stanisław Jankowski „Agaton” to bohater wojenny i budowniczy Warszawy. Przed wojną ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1939 r. został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, uciekł i przedostał się na Zachód. W 1942 r. po przeszkoleniu wrócił do kraju jako cichociemny i podjął walkę w Armii Krajowej. Najpierw w wywiadzie, a od sierpnia 1944 r. – już jako powstaniec.  

W powstaniu jako dowódca plutonu “Agaton” przeszedł szlak bojowy od Woli przez Stare Miasto po Żoliborz. Siedem razy szedł kanałami. Pod koniec Powstania otrzymał awans na kapitana, później trafił do niewoli – w obozie był adiutantem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego.

W maju 1945 r. zapisał się na studium urbanistyczne w Wlk. Brytanii. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w  Biurze Odbudowy Stolicy. Infrastrukturę Warszawy współtworzył do 1977 r. – jest współautorem m.in. MDM i trasy W-Z.

Jankowski wspierał też miasta za granicą – rozwijające się Mosul, Karbalę, Basrę w Iraku, dotknięte przez kataklizmy Skopje w Jugosławii i Chimbote w Peru. W latach 1960-61 był naczelnym urbanistą Bagdadu. W 1974 r. koordynował misję Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, która wsparła mieszkańców zbombardowanych miast Wietnamu Północnego. 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

CPK: PLAN INWESTYCJI KOLEJOWYCH NA LATA 2020-2034

Spółka Centralny Port Komunikacyjny rozpoczęła w rozmowy w ramach dialogu konkurencyjnego z lotniskami: Incheon w Seulu i Narita w Tokio...

Znikający mur już rozebrany

Otwarcie "Znikającego muru" odbyło się w 18 września, na bulwarach wiślanych w okolicach pawilonu Muzeum nad Wisłą. Instalacja jest częścią...

Posąg Jana Pawła II stanie przed Muzuem Narodowym

Instalacja Jerzego Kaliny "Zatrute źródło" stanie przed Muzuem Narodowym w Warszawie m.in. pod pretekstem setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II....

W weekend przemarsze i remonty

W sobotę, 19 września, wykonawca kanalizacji na ul. Berensona na Białołęce będzie kontynuował swoje prace związane z naprawą nawierzchni. W tym...

Cavatina sprzedała udziały w Chmielna 89.

Cavatina Holding sfinalizowała sprzedaż 65% udziałów we flagowym projekcie Chmielna 89 w Warszawie. Nowym współwłaścicielem budynku będzie fundusz zarządzany...

Będą nowe znaki drogowe

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace legislacyjne nad nowelizacją rozporządzeń w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Wśród propozycji jest specjalny znak...

Polecane

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.

Stacja metra Młynów “przejęta” przez wandali

Dziś w nocy z soboty na niedzielę doszło do zuchwałego zniszczenia pociągu, a także stacji metra Młynów na Woli.

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...