Zgłoszone pomysły i projekty oceniło jury złożone z ekspertów oraz przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy. Rozpoczyna się realizacja nagrodzonych projektów.
Zgłoszono 164 pomysły, z których jury wybrało 24 zwycięskie, które zostaną nagrodzone i zrealizowane przez miasto. Najlepszym pomysłem nagrodzonym w kategorii kultura okazał się wizjonerski projekt parku rozrywki osadzonego w świecie przedstawionym w cyklu książek o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Wśród zwycięskich zgłoszeń znalazły się również pomysły na wyznaczenie terenu nad Wisłą do uprawiania wakeboardingu, organizację święta Syrenki czy budowę profesjonalnego skateparku. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie projektu www.otwartawarszawa.pl.
Pierwsze projekty są właśnie w trakcie realizacji – hamaki, w których będzie można np. czytać książki pożyczone z plenerowych bibliotek. To pomysł Anny Tomaszewskiej, która zgłosiła taką propozycję w grupie pytań poświęconej zieleni miejskiej.
Otwarta Warszawa zbiera kreatywne rozwiązania na zmiany w mieście. Dyskutowano już o zieleni, transporcie, wyznaczano „serce miasta” w przestrzeni Warszawy. Wystarczy wejść na platformę www.otwartawarszawa.pl i zgłosić swój pomysł – wszystkie koncepcje trafią do władz miasta, a najlepsze z nich zostaną zrealizowane.
Projekt potrwa do czerwca. Obecnie można odpowiadać na pytania z zakresu architektury i dostępu do miasta. Do 5 kwietnia można zgłosić swój pomysł np. na to, jak powinny wyglądać murale oraz jak włączyć osoby niesłyszące w życie kulturalno-społeczne miasta. Aby umożliwić odpowiedź osobom niedowidzącym, uruchomiono w ostatnich dniach uproszczoną wersję platformy Otwarta Warszawa, co umożliwia skorzystanie z syntezatorów mowy.
Otwarta Warszawa to wspólny projekt miasta stołecznego Warszawy i MillionYou, który odmienia miasto od czerwca ubiegłego roku. Stanowi wirtualny hyde park dla mieszkańców, gdzie każdy może wyrazić i zaprojektować, co warto zmienić w mieście. Wszystkie zgłoszenia na platformie są analizowane przez jury złożone z zespołu ekspertów i przedstawicieli miasta, a najlepsze z nich mają szansę na realizację.
Dodatkową zachętą do projektowania zmian w mieście są nagrody przewidziane dla autorów zwycięskich pomysłów – po 500 zł dla najlepszych propozycji w danej grupie pytań, a także nagrody rzeczowe i wejściówki do teatrów i obiektów sportowych.
Od początku działania Otwartej Warszawy nadesłano blisko 800 pomysłów, a stronę odwiedziło ponad 12 000 warszawiaków. Do tej pory w projekcie poruszono kwestie dotyczące m.in. zieleni miejskiej i transportu.
Projekt wspiera NowaWarszawa.pl.
Foto: Kuba Jurkowski