Minister Kultury Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z Tomaszem Sekielskim dla „Newsweeka” zapowiedział, że chce przyspieszyć odbudowę Pałacu Saskiego. Minister chce też przenieść z placu tzw. schody smoleńskie.
Dziś zakończyła się budowa zadaszenia nad wpisanymi do rejestru zabytków reliktami piwnic Pałacu Saskiego. Konstrukcja powstała na łącznej powierzchni ponad 2100 m2 co pozwala ochronić zabytkowe mury przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.




Ze względu na specyfikę miejsca, odsłonięte relikty pałacowych piwnic zyskują zadaszenie budowane po obu stronach Grobu Nieznanego Żołnierza. Dwie niezależne, prefabrykowane metalowe konstrukcje z pokryciem z membrany PVC mają za zadanie ochronić historyczne mury przed deszczem i śniegiem.
Tak będzie wyglądać pałac Saski. Zobacz zwycięski projekt.
Dzisiaj na placu Piłsudskiego zadaszenie oglądał Bartłomiej Sienkieiwcz, który wczoraj udzielił wywiadu Newsweek Polska. Minister Kultury był pytany przez Tomasza Sekielskiego m.in. o odbudowę pałacu Saskiego.
Tu w ogóle nie chodzi o odbudowę pałacu. Grób Nieznanego Żołnierza to jedyny ołtarz ojczyzny, jaki mamy. Jedyne miejsce w Polsce, które jeszcze łączy wszystkich Polaków, bez względu na poglądy polityczne, wyznanie i wszystkie inne różnice. I ten ołtarz ma po jednej stronie hotel z kasynem, a po drugiej wielki gmach, gdzie siedzą panowie i trzepią kasę. Chcę odbudować pałac Saski po to, żeby był dominantą otoczenia najświętszego miejsca w Polsce. – stwierdził minister Sienkiewicz.

Tomasz Sekielski zapytał Sienkiewicza o przyszłość pomnika Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku. – Nie sądzę, żeby mogły stać w tym samym miejscu. – stwierdził minister.
W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ul. Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu.