Według informatorów Radia ZET sporządzona przez Pałac Saski inwentaryzacja zakłada usunięcie 91 drzew i 19 krzewów a także przesadzenie 26 drzew i adaptację kolejnych 14. Spółka Pałac Saski temu zaprzecza i przekonuje, że większość drzew będzie przesadzona.
Informację o wycince okoo 100 drzew podało Radio Zet. Na wiadomość rozgłości błyskawicznie zareagowała firma odpowiedzialna za odbudowę zachodniej pierzei placu Piłsudskiego. Na oficjalnej stronie czytamy: Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej to nie tylko wyzwanie architektoniczne, lecz również potrzeba odpowiedzialnej gospodarki zielenią sąsiedniego Ogrodu Saskiego. Dzięki podjętej już w czerwcu 2022 roku współpracy spółki Pałac Saski ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, uformowano zespół naukowców, którzy opracowują ekspertyzę dotyczącą stanu znajdujących się w Ogrodzie Saskim drzew kolidujących z realizowaną inwestycją. Okazuje się, że większość z nich uda się uchronić przed wycinką – poprzedzony okresem szkółkowania proces przesadzania drzew będzie działaniem nowatorskim na skalę europejską. O szczegółach opowiada dr. hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz, adiunkt Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii SGGW w Warszawie:
Pałac Saski sp. z o.o. realizując zadanie odbudowy zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego działa wielokierunkowo, aby teren inwestycji został przygotowany prawidłowo, z zachowaniem dbałości o środowisko naturalne oraz w poszanowaniu dotychczasowego zagospodarowania najbliższej okolicy.
Inwestor nie zdradził, gdzie mają być przeniesione drzewa, które miałyby ulec relokacji. Wiadomo zaś, że niebawem plac pod przyszłą budowę się powiększy.
W oparciu o opracowany program badań archeologicznych podziemnych pozostałości Pałacu Brühla spółka planuje ogrodzić teren, na którym budynek się znajdował i zapewnić jego ochronę, podobnie jak miało to miejsce w przypadku odsłonięcia ruin Pałacu Saskiego. Działania te pozwolą na rozpoczęcie prac związanych z odkryciem reliktów piwnic dawnego budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a w kolejnym etapie prac archeologicznych.
Mając na uwadze jak największą dbałość o szczegóły, zlecono opracowanie analizy historyczno-urbanistycznej, która będzie dołączona w ramach dokumentacji referencyjnej do konkursu architektonicznego. Wykonane zostały również prace geodezyjne, których efektem są m.in. mapa do celów projektowych oraz mapy z projektami podziałów nieruchomości.