Osoby, które dopiero myślą o zakupie swojej wymarzonej nieruchomości, muszą podjąć wiele istotnych decyzji, w tym m.in. określić, czy wolą mieszkanie z rynku wtórnego, czy od dewelopera. Jakie zalety ma zakup nieruchomości na nowym osiedlu i pod jakimi względami nowoczesne budownictwo wygrywa ze starym?
Nowe osiedle – pułapka czy szansa?
Wiele osób, decydując się na zakup nieruchomości, szuka mieszkania na rynku wtórnym – m.in. ze względu na fakt, że nieruchomości tego rodzaju często są położone w atrakcyjnych lokalizacjach, nierzadko blisko centrum miasta. Dużą rolę odgrywa też infrastruktura usługowa oraz komunikacja.
Należy jednak podkreślić, że jeśli dla kogoś istotna jest bliskość centrum miasta czy dobre połączenie komunikacyjne z innymi dzielnicami, to wcale nie musi być skazany na rynek wtórny – wbrew powszechnemu przekonaniu wielu deweloperów również realizuje swoje inwestycje w atrakcyjnych lokalizacjach, mogących niekiedy konkurować ze starymi osiedlami. Zakup mieszkania od dewelopera ma sporo zalet – i warto zdawać sobie z nich sprawę.
Nowoczesna estetyka, nowy budynek, zadbana okolica
Dużym atutem deweloperskich osiedli jest fakt, że zazwyczaj projektowane są nie tylko budynki, które mają powstać w ramach danej inwestycji, ale też ich najbliższa okolica – deweloperzy organizują strefy wspólne dla mieszkańców, dbają o zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych czy o tworzenie przestrzeni wypoczynkowych i terenów zielonych. Dzięki temu osoby, które decydują się na zakup mieszkania na takim osiedlu, mogą liczyć na estetyczną, zadbaną okolicę. W dodatku po terenie nowego osiedla poruszają się zazwyczaj tylko jego mieszkańcy – co czyni okolicę znacznie bezpieczniejszą. Rodzice małych dzieci – bądź osoby planujące rodzinę – powinny zwrócić uwagę na takie udogodnienia jak: windy, wózkownie czy place zabaw.
Nowe inwestycje mieszkaniowe – Warszawa
Jeśli chodzi o nowe mieszkania od dewelopera, Warszawa niewątpliwie wyróżnia się liczbą rozpoczynanych co roku inwestycji mieszkaniowych. Sporo osób narzeka, że większość z nich powstaje na obrzeżach miasta, przez co szybki dojazd do centrum jest praktycznie niemożliwy. Warto jednak mieć świadomość, że nie zawsze tak jest; przykładem może być nowe osiedle mieszkań w Warszawie – Stilla, które powstanie na warszawskim Rakowie. Z jednej strony osiedle będzie położone nieco na uboczu, z drugiej – jego przyszli mieszkańcy będą mogli dojechać do centrum miasta już w ok. 20 minut, dzięki temu, że osiedle będzie świetnie skomunikowane m.in.dzięki licznym przystankom autobusowym. W okolicy jest też rozbudowana infrastruktura sprzyjająca rodzinom z dziećmi – w pobliżu są liczne szkoły i przedszkola.
Nie można też zapominać – co w przypadku Stilli jest zresztą szczególnie widoczne – że deweloperzy decydują się na nowoczesne, często ekologiczne rozwiązania, które znacząco wpływają na poprawę komfortu mieszkania: zewnętrzne czujniki Airly, które monitorują jakość powietrza w obrębie osiedla, nawiewniki antysmogowe i antyalergiczne, panele fotowoltaiczne na dachu, które zasilają części wspólne budynku, lub system smart home, który pozwala na oszczędność energii cieplnej i elektrycznej. Dla wielu osób nie bez znaczenia jest też estetyka nowych osiedli. Warto zatem pamiętać, że zakup nieruchomości od dewelopera ma sporo zalet – a niektóre z inwestycji posiadają dodatkowo zalety typowe dla starych osiedli.
Artykuł sponsorowany