Na rynku jest tak wielu prawników, że znalezienie dobrej kancelarii adwokackiej może okazać się sporym wyzwaniem. Ale czy na pewno? Sprawa staje się znacznie prostsza po uwzględnieniu kilku kluczowych czynników. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze kancelarii, by okazał się on jak najtrafniejszy?
Dlaczego kancelaria adwokacka lub radcowska, a nie kancelaria prawna?
Nazwa „kancelaria adwokacka” to dla Ciebie gwarancja, że w danym miejscu pracują adwokaci. Analogicznie sprawa wygląda w odniesieniu do kancelarii radcowskich. W obu przypadkach powierzasz więc sprawę osobom po studiach prawniczych, kilkuletniej aplikacji i po pomyślnym zdaniu egzaminów końcowych.
A co z „kancelariami prawnymi”? Tutaj temat się komplikuje, bo adwokaci albo radcowie prawni mogą, ale nie muszą tam pracować. Co więcej, w wielu przypadkach kancelarie prawne zatrudniają nie tylko osoby bez aplikacji, ale nawet bez prawniczego wykształcenia.
Nie oznacza to wprawdzie, że nie są w stanie poprowadzić Twojej sprawy również na etapie sądowym. Co prawda nie mają odpowiednich uprawnień, jednak współpracują z kilkoma adwokatami, którzy w razie potrzeby reprezentują ich klientów przed sądem (czyli Twoja sprawa nie jest prowadzona przez jedną osobę od początku do końca), albo delegują to zadanie na zewnątrz, a więc w pewnym sensie pośredniczą w wykonaniu tej usługi (a Ty nie masz wpływu na wybór prawnika).

Czy kancelaria oferuje usługi, których potrzebujesz? I czy naprawdę jest w tym ekspertem?
Prawnik w ramach nauki na studiach zetknął się praktycznie z każdą dziedziną prawa, ale nie znaczy to, że w każdej z nich jest ekspertem. Właśnie dlatego dobra kancelaria adwokacka to ta działająca w obrębie zaledwie kilku specjalizacji.
Jeśli wśród usług widzisz całą wyliczankę spraw, powinno wzbudzić to Twoją czujność. Nie da się przecież specjalizować we wszystkim, a Ty szukasz eksperta od spraw takich jak Twoja.
Tu jednak ważna uwaga – zanim skreślisz daną kancelarię, sprawdź, ile osób w niej pracuje i w czym się specjalizuje. Przykładowo, oferta naszej kancelarii może wydawać się bardzo szeroka. W praktyce jednak zespół składa się z 3 osób, z których każda specjalizuje się zaledwie w 2 zagadnieniach. Oferta jest więc szeroka jedynie z pozoru. W praktyce jednak każde z nas pozostaje ekspertem w swoich dziedzinach.
Jak duże doświadczenie pracy w sądzie ma dany prawnik?
W naszej kancelarii nie bez powodu podkreślamy, że jesteśmy procesualistami, czyli ekspertami od reprezentacji klientów przed sądami. Można powiedzieć, że to osobny rodzaj specjalizacji, bo o skuteczności na sali sądowej przesądza znacznie więcej niż dobrze napisane pismo.
To także umiejętność opracowania całej strategii procesowej, przewidywanie ruchów drugiej strony i myślenie kilka kroków do przodu, by zwiększyć szanse na korzystne rozstrzygnięcie. A także pewnego rodzaju wyczucie i intuicja, której nie da się wyuczyć z przepisów, a tylko poprzez praktykę i przeprowadzenie wielu spraw. Jeśli więc potrzebujesz wsparcia na sali sądowej, koniecznie upewnij się, że dany prawnik ma duże doświadczenie w tym zakresie.
Jak znaleźć dobrą kancelarię adwokacką? Sprawdź, co mówią o niej inni!
Nie ma lepszego sposobu na zweryfikowanie skuteczności kancelarii, niż uczenie się na podstawie doświadczeń innych. Jeśli więc zawęzisz już wybór prawników, sprawdź opinie na temat każdego z nich. Mogą wiele powiedzieć Ci o przyszłej współpracy, uchronić od niekorzystnych decyzji, a z drugiej strony – utwierdzić w wyborze.
Twoje odczucia też mają znaczenie!
Czy dany prawnik wzbudza Twoje zaufanie? Czy będziesz czuć się bezpiecznie, powierzając mu swoją sprawę? To równie ważne czynniki co pozytywne opinie i doświadczenie w podobnych przypadkach.
Przejrzyj więc informacje na stronie, zajrzyj do zakładki „o nas” czy „nasz zespół” albo umów się na wstępną konsultację. Oceń, jak czujesz się w rozmowie z prawnikiem, odwiedź jego blog (jeśli taki prowadzi) i sprawdź, czy odpowiada Ci jego styl komunikacji oraz czy budzi Twoje zaufanie. W ten sposób znacznie zwiększysz szanse na wybór takiego adwokata, który spełni Twoje oczekiwania.
Artykuł powstał we współpracy z adwokatką Aldoną Sikorską z adwokaciskiorscy.pl
Artykuł sponsorowany