Mirosław Hermaszewski nie żyje! Astronauta miał 81 lat!

Mirosław Hermaszewski nie żyje. Był jedynym Polakiem, który poleciał w kosmos. W wieku 81 lat zmarł generał Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku znalazł się na orbicie na sowieckim statku Sojuz 30.

Hermaszewski urodził się w 1930 roku w nieistniejącej już miejscowości Lipinki, wówczas na terytorium Polski, dziś Ukrainy. Jako dziecko został ocalony przez matkę z napadu UPA na Lipniki w marcu 1943 Podczas całej rzezi wołyńskiej Hermaszewski stracił łącznie aż 19 członków swojej rodziny, w tym ojca, zmarłego w Bereznym, w wyniku rany postrzałowej płuca. Rodzina tułała się jakiś czas, zmieniając wielokrotnie miejsce zamieszkania.  Razem z rodziną został wysiedlony z Kresów i zamieszkał w Wołowie niedaleko Wrocławia.

W 1960 roku dołączył do Aeroklubu Wrocławskiego, a rok później, posiadając już licencję pilot szybowcowego i uprawnienia pilota samolotu, dostał się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W 1964 roku skończył tę szkołę w stopniu podporucznika, przydzielono go do 62. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu. Tam utrzymał między innymi uprawnienia pilota naddźwiękowych samolotów MiG-21.

W czasie swojej służby latał na różnych typach szybowców i samolotów o napędzie tłokowym, a przede wszystkim na samolotach odrzutowych typu MiG-15, MiG-17 i MiG-21 oraz na PZL TS-11 „Iskra” i PZL-130 „Orlik”. Wykonywał loty zapoznawcze na samolotach bojowych innych państw m.in. na F-16, F-18, Mirage 2000-5, Su-27. Lot pożegnalny odbył 5 października 2005 roku na pokładzie myśliwca MiG-29UB. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania. Wykonał 10 treningowych skoków spadochronowych.

Fot. Wikipedia

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×