REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Miasto ujawniło plany nowych dróg rowerowych.

Strona główna Infrastruktura Miasto ujawniło plany nowych dróg rowerowych.

Już niedługo będzie można wygodnie przejechać rowerem Marszałkowską do placu Bankowego. Podczas konferencji przy remontowanym odcinku tej ulicy – tuż przy zaparkowanych wzdłuż wąskiego chodnika autach – wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przedstawiał rowerowe plany miasta.

– Likwidujemy kolejny „teleport” między placem Bankowym a ulicą Królewską. Trasę rowerową otworzymy tu jeszcze w tym roku. Obecnie w Warszawie jest ponad 738 km tras rowerowych, niemal trzykrotnie więcej niż dekadę temu. Budujemy kolejne 30 km, a w przyszłym roku chcemy dobić do 800 – zapowiadał wiceprezydent Olszewski.

– 30 km to niedużo, ale skończyły się proste projekty, w których mogliśmy pociągnąć drogę dla rowerów w wolnym pasie wzdłuż ulicy. Trasa rowerowa na Marszałkowskiej kosztuje nas 8 mln zł, chociaż sama ścieżka to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych – bo trzeba przebudować sygnalizację, przestawić latarnie, krawężniki, parkometry, zbudować miejsca parkingowe – wyjaśniał dyrektor ZDM i pełnomocnik rowerowy prezydenta Warszawy Łukasz Puchalski. – W najbliższych latach chcemy się skoncentrować na prawym brzegu Wisły. Oddamy długie ciągi rowerowe dla mieszkańców Rembertowa, Wawra, Pragi-Południe.

Trasa WZ i północ-południe

Trasa wzdłuż Marszałkowskiej ma być gotowa do końca roku. Nie urwie się ona przy placu Bankowym. Jeszcze w tym roku ZDM planuje przetarg na kolejne odcinki drogi rowerowej wzdłuż Andersa, by połączyć centrum z siecią ścieżek na Żoliborzu. Ta inwestycja, a także m.in. drogi przy al. Solidarności i na Rondzie Zesłańców Syberyjskich będą mogły być zrealizowane przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej.

– W najbliższych latach powstaną w Warszawie kolejne ciągi komunikacyjne ze wschodu na zachód i z północy na południe przechodzące przez centrum miasta – dodaje dyr. Puchalski.

Do tej pory miasto koncentrowało się na trasach prowadzących do centrum, teraz zaś większy nacisk kładzie na samo centrum – aby można było po nim wygodnie jeździć rowerem. Likwiduje też kluczowe “wąskie gardła” – krótkie odcinki, na których budowa infrastruktury rowerowej przynosi wielką zmianę jakościową. Już latem rowerzyści dostaną nową wygodną trasę przez plac Trzech Krzyży i Nowy Świat.

Co ma winda do rowerów? 

Nieopodal, na placu Na Rozdrożu trwa też już inwestycja związana przede wszystkim z budową wind na przystanki autobusowe wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Tam również skorzystają rowerzyści – pojawią się przejazdy obok nowych przejść naziemnych na górnym poziomie placu, a układ istniejących tras będzie lepiej oddzielony od ruchu pieszych.

Powstaje też łącznik ze znajdującą się na półmetku przebudową wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą. Po bokach obu wiaduktów powstają ciągi pieszo-rowerowe z nowymi pochylniami w rejonie ul. Rozbrat, a z drugiej połączą się z ulepszanym właśnie układem tras w rejonie placu Na Rozdrożu.

Tramwaj motorem napędowym

Jedna trzecia kilometrażu tegorocznych inwestycji rowerowych jest związana z realizowaną przez spółkę Tramwaje Warszawskie budową trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka oraz nowej linii do Wilanowa wraz z odnogami na ul. Gagarina i św. Bonifacego.

Kolejne nowe trasy rowerowe powstaną w najbliższych latach również wzdłuż linii tramwajowej na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., dla której trwają obecnie poszukiwania wykonawcy.

Co dalej

ZDM działa nie tylko w centrum. Trwają przebudowy m.in.: ciągu ulic Rudnickiego-Podczaszyńskiego-Perzyńskiego na Bielanach, fragmentu ulicy Branickiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Przyczółkową w Wilanowie czy ulicy Kondratowicza między nowymi stacjami II linii metra na Targówku.

Niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Jana Kazimierza na Odolanach i poprzecznej ul. Ordona. W drugiej połowie roku zaplanowana jest budowa drogi dla rowerów na ul. Głębockiej, gdzie wraz z buspasem powstanie brakujący fragment infrastruktury rowerowej łączący Białołękę z II linią metra.

Równocześnie miasto szykuje kolejne inwestycje, by zgłosić je w konkursie na dofinansowanie ze środków unijnych. Na liście znajdują się tak ważne trasy jak ul. Andersa i Bonifraterska oraz al. Solidarności (od Okopowej do al. Jana Pawła II), które ułatwią dojazd do centrum z Żoliborza, Woli i Bemowa. Miasto chce też zakończyć z rowerowym absurdem na Rondzie Zesłańców Syberyjskich, gdzie kluczowa trasa kończy się schodami.

Dużo nowych tras szykuje się na prawym brzegu Wisły. Miasto projektuje przebudowę ul. Okrzei, która jest przedłużeniem budowanego mostu pieszo-rowerowego i otworzy dojazd rowerem między Starą Pragą a Powiślem. Na liście szykowanych inwestycji są też tak ważne trasy jak al. Waszyngtona, ul. Patriotów, ul. Lucerny czy ul. Niemcewicza w Wesołej.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Pięknieją kamienice na Krzywym Kole

Dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawy zabytkowe budynki przy ul. Krzywe Koło odzyskały dawny blask. Wróciła kolorystyka i dekoracje sgraffito z...

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Elektorwnia Powiśle gotowa na Boże Narodzenie!

W tym roku w Elektrowni Powiśle czekają prezenty jak z bajki. I mowa tu nie tylko o pomysłach na...

Wykop podstropowy na stacji metra Karolin

Trwają prace ziemne przy budowie stacji metra Karolin. Od kilku dni powstaje tu wykop...

ECHO INVESTMENT buduje szkołę podstawową na Mokotowie

Grupa Echo Investment rozpoczęła budowę szkoły podstawowej dla 450 uczniów przy ulicy Konstruktorskiej w Warszawie. Publiczna placówka edukacyjna będzie...

Ilmet i PZU Tower czekają na rozbiórkę! Trzeci wieżowiec może podzielić ich los.

Ażd dwa budynki przy al. Jana Pawła II czekają na rozbiórkę. Chodzi o zapowiadane od lat wyburzenie Ilmetu i wysłużonego biurowca...

Polecane

„Praska Ślizgawka” z Pepsi ponownie na placu Konesera. Najbardziej klimatyczne lodowisko w Warszawie już dostępne

Najbardziej wyjątkowe lodowisko na mapie Warszawy – „Praska Ślizgawka Konesera” – zaprasza wszystkich miłośników piruetów do wspólnej zabawy. Partnerem lodowiska po raz...

Święto Niepodległości na biegowo – 33. Bieg Niepodległości za nami! Znakomita frekwencja w Warszawie!

Za nami ostatnia z imprez Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć” – 33. Bieg Niepodległości. W sumie prawie 14 tysięcy...

11 listopada – uroczystości i wydarzenia w Warszawie

Stolica Polski będzie miejscem głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Na sobotę 11 listopada zaplanowano uroczystą zmianę warty przed Grobem...

33. Biegu Niepodległości już niebawem. Medale, bieg wirtualny i już 11 tysięcy biegaczy na liście startowej!

Wielkimi krokami zbliża się kultowy Bieg Niepodległości - wystartuje 11 listopada, a na liście startowej jest już...

Develia zaprasza na Dzień Otwarty na osiedlu Aleje Praskie

W sobotę, 28 października, w godzinach od 10:00 do 15:00 firma deweloperska Develia zaprasza na Dzień Otwarty w inwestycji Aleje Praskie, która...

IV edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego rozstrzygnięta – jury wybrało 12 laureatów!

16 października w Pałacu Kultury i Nauki odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów czwartej edycji Warszawskiego Maratonu Fotograficznego. W szranki...