REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Miasto ujawniło plany nowych dróg rowerowych.

Strona główna Infrastruktura Miasto ujawniło plany nowych dróg rowerowych.

Już niedługo będzie można wygodnie przejechać rowerem Marszałkowską do placu Bankowego. Podczas konferencji przy remontowanym odcinku tej ulicy – tuż przy zaparkowanych wzdłuż wąskiego chodnika autach – wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przedstawiał rowerowe plany miasta.

– Likwidujemy kolejny „teleport” między placem Bankowym a ulicą Królewską. Trasę rowerową otworzymy tu jeszcze w tym roku. Obecnie w Warszawie jest ponad 738 km tras rowerowych, niemal trzykrotnie więcej niż dekadę temu. Budujemy kolejne 30 km, a w przyszłym roku chcemy dobić do 800 – zapowiadał wiceprezydent Olszewski.

– 30 km to niedużo, ale skończyły się proste projekty, w których mogliśmy pociągnąć drogę dla rowerów w wolnym pasie wzdłuż ulicy. Trasa rowerowa na Marszałkowskiej kosztuje nas 8 mln zł, chociaż sama ścieżka to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych – bo trzeba przebudować sygnalizację, przestawić latarnie, krawężniki, parkometry, zbudować miejsca parkingowe – wyjaśniał dyrektor ZDM i pełnomocnik rowerowy prezydenta Warszawy Łukasz Puchalski. – W najbliższych latach chcemy się skoncentrować na prawym brzegu Wisły. Oddamy długie ciągi rowerowe dla mieszkańców Rembertowa, Wawra, Pragi-Południe.

Trasa WZ i północ-południe

Trasa wzdłuż Marszałkowskiej ma być gotowa do końca roku. Nie urwie się ona przy placu Bankowym. Jeszcze w tym roku ZDM planuje przetarg na kolejne odcinki drogi rowerowej wzdłuż Andersa, by połączyć centrum z siecią ścieżek na Żoliborzu. Ta inwestycja, a także m.in. drogi przy al. Solidarności i na Rondzie Zesłańców Syberyjskich będą mogły być zrealizowane przy wsparciu pieniędzy z Unii Europejskiej.

– W najbliższych latach powstaną w Warszawie kolejne ciągi komunikacyjne ze wschodu na zachód i z północy na południe przechodzące przez centrum miasta – dodaje dyr. Puchalski.

Do tej pory miasto koncentrowało się na trasach prowadzących do centrum, teraz zaś większy nacisk kładzie na samo centrum – aby można było po nim wygodnie jeździć rowerem. Likwiduje też kluczowe “wąskie gardła” – krótkie odcinki, na których budowa infrastruktury rowerowej przynosi wielką zmianę jakościową. Już latem rowerzyści dostaną nową wygodną trasę przez plac Trzech Krzyży i Nowy Świat.

Co ma winda do rowerów? 

Nieopodal, na placu Na Rozdrożu trwa też już inwestycja związana przede wszystkim z budową wind na przystanki autobusowe wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Tam również skorzystają rowerzyści – pojawią się przejazdy obok nowych przejść naziemnych na górnym poziomie placu, a układ istniejących tras będzie lepiej oddzielony od ruchu pieszych.

Powstaje też łącznik ze znajdującą się na półmetku przebudową wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Agrykolą. Po bokach obu wiaduktów powstają ciągi pieszo-rowerowe z nowymi pochylniami w rejonie ul. Rozbrat, a z drugiej połączą się z ulepszanym właśnie układem tras w rejonie placu Na Rozdrożu.

Tramwaj motorem napędowym

Jedna trzecia kilometrażu tegorocznych inwestycji rowerowych jest związana z realizowaną przez spółkę Tramwaje Warszawskie budową trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka oraz nowej linii do Wilanowa wraz z odnogami na ul. Gagarina i św. Bonifacego.

Kolejne nowe trasy rowerowe powstaną w najbliższych latach również wzdłuż linii tramwajowej na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., dla której trwają obecnie poszukiwania wykonawcy.

Co dalej

ZDM działa nie tylko w centrum. Trwają przebudowy m.in.: ciągu ulic Rudnickiego-Podczaszyńskiego-Perzyńskiego na Bielanach, fragmentu ulicy Branickiego wraz ze skrzyżowaniem z ul. Przyczółkową w Wilanowie czy ulicy Kondratowicza między nowymi stacjami II linii metra na Targówku.

Niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Jana Kazimierza na Odolanach i poprzecznej ul. Ordona. W drugiej połowie roku zaplanowana jest budowa drogi dla rowerów na ul. Głębockiej, gdzie wraz z buspasem powstanie brakujący fragment infrastruktury rowerowej łączący Białołękę z II linią metra.

Równocześnie miasto szykuje kolejne inwestycje, by zgłosić je w konkursie na dofinansowanie ze środków unijnych. Na liście znajdują się tak ważne trasy jak ul. Andersa i Bonifraterska oraz al. Solidarności (od Okopowej do al. Jana Pawła II), które ułatwią dojazd do centrum z Żoliborza, Woli i Bemowa. Miasto chce też zakończyć z rowerowym absurdem na Rondzie Zesłańców Syberyjskich, gdzie kluczowa trasa kończy się schodami.

Dużo nowych tras szykuje się na prawym brzegu Wisły. Miasto projektuje przebudowę ul. Okrzei, która jest przedłużeniem budowanego mostu pieszo-rowerowego i otworzy dojazd rowerem między Starą Pragą a Powiślem. Na liście szykowanych inwestycji są też tak ważne trasy jak al. Waszyngtona, ul. Patriotów, ul. Lucerny czy ul. Niemcewicza w Wesołej.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...