REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Modernizm, socrealizm… socmodernizm, postmodernizm Kraków odkryty na nowo!

Strona główna Kultura Modernizm, socrealizm... socmodernizm, postmodernizm Kraków odkryty na nowo!

Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku” – to pierwszy przewodnik po Krakowie, który zamiast oprowadzać nas po utartych szlakach turystycznych przenosi nas w świat architektonicznych nowoczesnych stylów. Już pierwsze spotkanie z książką może przekonać nawet najwybredniejszego fana architektury, że nie wszystkie drogi prowadzą na Wawel.

Ponad dwie dekady temu Andrzej Sikorowski i Grzegorz Turnau śpiewali “Nie przenoście nam stolicy do Krakowa”…

Najnowsza książka Instytutu Architektury utwierdza nas tylko w przekonaniu, że dawna stolica Polski, to nie tylko zabytki znane z czasów Jagiellonów, ale również znakomita architektura z XX wieku. Podróż wytyczona przez autorów przewodnika może być nie tylko interesującą wycieczką po Krakowie jakiego nie znacie, ale przede wszystkim po architekturze, której nie powstydziłoby się żadne miasto w Polsce, a nawet na świecie.

fot. Henryk Hermanowicz/Archiwum Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – cyfrowy ThesaurusKino Kijów, budowane w latach 1962-1967, na drugim planie hotel Cracovia

Jeszcze kilka lat temu architektoniczna spuścizna z czasów peerelu nie cieszyła się zbytnią sympatią Polaków. Potwierdzeniem tego są losy choćby warszawskiego Supersamu, czy kina Moskwa, które wyburzono prawie trzy dekady temu w Warszawie. Rozebrane budynki zastępowano często wątpliwej jakości budowlami, które powoli ustępują miejsca nowym inwestycjom.

Podobne losy miał podzielić krakowski hotel Cracovia. Modernistyczny budynek wybudowano w latach 1960–1965 według projektu Witolda Cęckiewicza dla Polskiego Biura Podróży „Orbis”. Zespół hotelu „Cracovia” i kina „Kijów” został wpisany do rejestru zabytków w 2016. Do 2011 należał do Grupy Hotelowej Orbis. Od 2016 własność Muzeum Narodowego w Krakowie.

Gmach udało się ocalić przed wyburzeniem, a niedawno rozpisano konkurs architektoniczny na jego modernizację. W dawnynym hotelu mieścić ma się Muzeum Architektury i Designu.

Ale autorzy książki poza wytyczeniem tras archispacerów po Krakowie snują wciągającą opowieść stuletnich zmagań architektów i urbanistów.

Prowadzą Czytelnika przez skomplikowane i burzliwe dyskusje architektów nad rozwojem Krakowa i jego dynamicznymi zmianami, które przyszły z XX wiekiem. Już w pierwszej dekadzie ubiegłego wieku miasto przestało się mieścić się w obrębie historycznego centrum. Błyskawiczny rozwój wymusił jego rozbudowę poza murami fortecznymi wzdłuż współczesnych Alei Trzech Wieszczów.

Początki XX wieku i lata międzywojnia zapisały się w historii architektury miasta jako czasy wielkiego przełomu. Kraków stał się stolicą regionu, co potwierdzają liczne monumentalne gmachy z tego okresu zdają się ten status potwierdzać. Warto wspomnieć choćby budynek Biblioteki Jagiellońskiej, czy gmach Muzuem Narodowego.

Fot. Mach240390 , Gmach z lat 30. XX w. przy al. Mickiewicza 22 .

W przewodniku znalazły się też miejsca znane z historii powojennej Polski. Socrealistyczne gmachy wybudowane w latach 1949-1956 w Nowej Hucie m.in. Centrum Administracyjne Kombinatu, zabudowa Placu Centralnego, Teatr Ludowy.

Niektóre z nich, mieszkańcy Warszawy mogą kojarzyć z zabudową znaną z naszego miasta, choćby MDM  przy placu Konstytucji, czy Muranów. Powstały one w tym samym czasie i projektowano je w duchu socrealizmu. Ale po śmierci Stalina do łask ponownie wrócił modernizm.

Tak jak w Warszawie, równiez w Krakowie, w modernistycznym duchu budowano głównie obiekty użyteczności publicznej wspominane wcześniej kino „Kijów” (1962–1967), hotele „Cracovia” i „Forum”, kościół Matki Bożej Królowej Polski „Arka Pana”, oraz galeria wystaw BWA „Bunkier Sztuki”, a także biurowce Biprostal oraz Biprocemwap.

Dziś w Krakowie toczą się rozmowy na temat przyszłości miasta. Urbaniści i miejscy urzędnicy dyskutują m.in. na temat budowy metra czy dzielnicy z wieżowcami powyżej 150 metrów wysokości. Czy powstaną? Tego, nie wiadomo.

Kraków jest drugim pod względem wielkości miastem w Polsce i jego rozwój o kolejne dzielnice jest nieunikniony.

Przewodnik jest znakomitą lekturą dla miłośników architektury, ale również dla osób, które chcą poznać inne oblicze Krakowa, które dotąd nie gościło w wykazie turystycznych atrakcji. Takie książki jak ta potwierdzają, że po latach niełaski architektura modernistyczna, czy socrealistyczna znajdują swoje zasłużone miejsce w historii Polski.

Eseje wprowadzające do tras po nowoczesnym Krakowie napisali Michał Wiśniewski, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Dorota Jędruch, a notki o miejscach: Aneta Borowik, Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski, Magdalena Smaga, Dorota Jędruch, Marta Karpińska.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...