REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

SMOG w wielkim mieście

Strona główna Informacje SMOG w wielkim mieście

SMOG W WIELKIM MIEŚCIE

Nikogo już nie dziwi, że słuchając wiadomości w radiu czy w telewizji, po prognozie pogody na temat przewidywanych temperatur, ciśnienia czy opadów słyszy się o poziomach zanieczyszczeń w największych polskich miastach. Smog, bo to właśnie z tym zjawiskiem związane są te informacje, dla niektórych jest zagrożeniem tylko teoretycznym a przez innych jest bagatelizowany.

maski-antysmogowe-respro

Jednak z całą pewnością trzeba zaznaczyć, że jest to coś z czym każdy z nas ma do czynienia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, a  badania i pomiary są nieubłagane. W powietrzu zawarte są, zarówno pyły zawieszone jak i inne związki chemiczne, które są zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

Dlatego też warto wiedzieć czym jest smog, jak powstaje, ale co najważniejsze jak możemy chronić siebie i swoich najbliższych. Smog jest wyrażeniem, które pochodzi z połączenia dwóch angielskich słów, smoke (dym) oraz fogg (mgła). Zjawisko to jest związane z działalnością człowieka oraz naturalnymi warunkami atmosferycznymi, które sprzyjają jego powstawaniu. W bezwietrzne i zamglone dni smog pojawia się znacznie częściej.

W  jego skład wchodzi wiele cząsteczek czy związków chemicznych, jednak najczęściej wymienianymi, ze względu na skutki zdrowotne związane z ich wdychaniem, są pyły zawieszone, benzoalfapiren, ozon, dwutlenek siarki czy dwutlenek węgla.

maski-antysmogowe-respro-2

Źródłami tych zanieczyszczeń są przede wszystkim spaliny samochodowe oraz tzw. niska emisja, czyli palenie w przydomowych piecach i kotłowniach, zwłaszcza w  takich, które są stare i nie spełniają odpowiednich norm. Główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń jest palenie w takich urządzeniach w sposób nieefektywny tanim węglem o niskiej jakości.

Jednymi z najbardziej szkodliwych składników smogu pyły zawieszone, PM 10 i PM 2.5, ich wdychanie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Drobiny pyłu wnikają do krwi, oskrzeli i płuc powodując choroby układu krążenia. Oczywiście to nie jest jedyny element zanieczyszczonego powietrza, jednak poziom pyłów jest najczęściej analizowany i podawany w mediach.

Mimo, że są to jedne z  najbardziej szkodliwych substancji, które unoszą się w powietrzu, dopiero gdy stężenie osiągnie pewien poziom, rozpoczyna się informowanie o ryzyku czy ogłoszenie stanu alarmowego. Zgodnie z przepisami prawa, dopiero gdy stężenie PM 10 wyniesie 300 mikrogramów na metr sześcienny, można mówić o  poziomie alarmowym, dla porównania we Francji taki stan jest ogłaszany już przy 80  mikrogramach!

maska-antysmogowa-respro-2

Czyli wtedy gdy u nas takie powietrze uznano by za umiarkowanie zanieczyszczone. W  przypadku działań polskich władz, w  obliczu zagrożenia smogowego, ograniczają się one do poinformowania mieszkańców o przekroczonych normach i apelu o pozostanie w domu czy korzystanie z  miejskiej komunikacji publicznej, która coraz częściej jest wtedy darmowa.

Dla porównania Francuzi w  takiej sytuacji obniżają dopuszczalną prędkość samochodów w centrach miast, zapewniają bezpłatne parkingi na przedmieściach i możliwość korzystania z bezpłatnej komunikacji publicznej czy ograniczają ruch ciężarówek i pracę fabryk.

maska-antysmogowa-respro-1

Będąc świadomym zagrożeń, które są związane z przekroczonymi normami jakości powietrza oraz faktem, że pozbycie się smogu wymaga działań długofalowych, których efekty zobaczymy za kilka lat, musimy pamiętać, że istnieją także sposoby, które na co dzień pomagają chronić zdrowie przed skutkami wdychania zanieczyszczeń.

OCHRONA PRZED SMOGIEM

Wśród wielu aplikacji, które posiadamy na swoich smartfonach, możemy mieć także takie, które  w  szybki i przejrzysty sposób dostarczą nam informacji o aktualnych stężeniach pyłów w naszej okolicy. Widząc czy słysząc w innych mediach o przekroczonych normach zwykle czujemy się bezpieczni w  swoich mieszkaniach, jednak trzeba pamiętać, że także w nich prawdopodobnie oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

aplikacje antysmogowe

Dlatego coraz bardziej popularne stają się oczyszczacze powietrza, które są skuteczne nie tylko w filtrowaniu alergenów takich jak kurz czy sierść zwierząt, ale także pyłów które dostają się do mieszkania w okresie grzewczym. Elementami, które odpowiadają za skuteczność takiego urządzenia są filtry HEPA i/lub filtry wykorzystujące materiał z węgla aktywowanego. Jednakże kupno takiego urządzenia zwykle wiąże się z większym wydatkiem.

oczyszczacz-powietrzaCoraz częściej w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach czy na targach można kupić rośliny, które reklamowane są jako antysmogowe, a paprocie czy draceny znikają ze sklepowych półek w szybkim tempie. Nazywane zielonymi filtrami, rośliny produkują tlen oraz pochłaniają dwutlenek węgla i inne związki chemiczne. Z pewnością jest to rozwiązanie mniej kosztowne, a korzyści wizualne i zdrowotne są bardzo przekonujące. Umieszczenie takich roślin w pomieszczeniach, w których odpoczywamy lub śpimy, jest bardzo cenne dla regeneracji.

MASKI ANTYSMOGOWE RESPRO

Dojeżdżanie do pracy, szkoły czy na uczelnię wymaga przebywania na wolnym powietrzu, co niestety jest związane z oddychaniem wszystkim tym, czego chcielibyśmy uniknąć. Odpowiedzią na takie potrzeby są maski antysmogowe, a powtarzając po raz kolejny, że zdrowie mamy jedno i powinno być ono dla nas bezcenne, powinniśmy sięgać po najlepsze rozwiązania i produkty najwyższej jakości, które zapewniają maksymalną ochronę.

Maski antysmogowe na co dzień

maski-antysmogowe-respro-dla alergikow

maski-antysmogowe-respro-1

I tutaj z pomocą przychodzą maski antysmogowe, które są szeroko dostępne, efektywne i co najważniejsze, bardzo pomocne w ochronie zdrowia przed negatywnymi skutkami smogu. Jeśli stoimy przed wyborem takiego produktu, to powinien on być najwyższej jakości. Taki który posłuży nam dłużej niż jeden sezon, będzie wygodny oraz co najważniejsze, będzie odpowiednio filtrował wdychane powietrze.

maski-antysmogowe-resproFirma Respro powstała w 1993 roku w Wielkiej Brytanii i jest liderem na rynku masek antysmogowych. Produkcja nie odbywa się na terenie Chin, jak wiele innych produktów tego rodzaju, ale właśnie na terytorium brytyjskim. 25 lat na rynku ochrony przeciw smogowej świadczy o  doświadczeniu, jakości i  zaufaniu jakim użytkownicy tych masek obdarzyli tę markę w ponad 26 krajach na całym świecie.

Maski antysmogowe do biegania

maska-antysmogowa-respro-2

maska-antysmogowa-respro-2

Problem zanieczyszczenia powietrza można nazwać globalnym, wzrost świadomości na temat konsekwencji i chęć najlepszej ochrony zdrowia powodują, że maski antysmogowe Respro cieszą się uznaniem w różnych zakątkach świata, od Panamy, przez kraje europejskie aż po Koreę Południową. Respro posiada szeroką gamę produktów, które zostały stworzone z myślą o różnych potrzebach.

Maski antysmogowe na rower

maska-antysmogowa na rower-respro-5

maska-antysmogowa na rower-respro-5

Idealną maskę antysmogową znajdą dla siebie zarówno zapaleni sportowcy, którzy nie wyobrażają sobie rezygnacji z aktywności fizycznej nawet w okresie jesienno-zimowym, osoby będące alergikami czy nawet członkowie formacji specjalnych takich jak na przykład straż pożarna. Od 25 lat produkty tej marki są tworzone z największą starannością, a także z wykorzystaniem materiałów najwyższej jakości i nowoczesnych technologii.

Maski antysmogowe dla alergików

 

Maska antysmogowa dla alergików Allergy Mask Blue

 

Maska antysmogowa dla alergików Allergy Mask BlueMaska antysmogowa dla alergików Allergy Mask BlueNajdrobniejsze szczegóły dopracowano tak, aby maski antysmogowe Respro zadowoliły nawet najbardziej wymagających użytkowników. Specyfika aktywności i  środowisko, w którym chcemy taką maskę nosić, wymagają uwzględnienia przy wyborze rodzaju maski czy zastosowanego filtra.

MASKA ANTYSMOGOWA NA CO DZIEŃ TECHNO

Modelem maski antysmogowej do codziennego użytku jest maska Techno, wyposażona w filtr kombinacyjny, który jest połączeniem warstwy HEPA Type oraz DACC. Elektrostatycznie naładowane włókna przyciągają i zatrzymują pyły oraz cząstki stałe, natomiast warstwa z węgla aktywowanego ma za zadanie zatrzymać związki chemiczne.

Maska antysmogowa Techno Red

maska-antysmogowa-techno-red

Dzięki zastosowaniu takiego filtra,  maska Techno znakomicie sprawdza się w środowisku w  którym występuje kilka rodzajów zanieczyszczeń, zwłaszcza w centrach miast, gdzie mamy styczność zarówno z pyłami zawieszonymi jak i spalinami samochodowymi. Maska wykonana z najwyższej jakości neoprenu, jest lekka, wytrzymała i posłuży użytkownikowi przez długi czas.

Maska antysmogowa Techno Blue

maska-antysmogowa-techno-blue

Zawory Techno oraz wysokiej jakości filtr, w które jest wyposażona ta maska antysmogowa, zapewniają odpowiedni przepływ powietrza przy oddychaniu, przez co efektywnie odprowadzany jest dwutlenek węgla.

Maska antysmogowa Techno Black

maska-antysmogowa-techno-black

Maska występuje w 3 rozmiarach, co pozwala na prawidłowe dopasowanie maski do twarzy użytkownika, tak aby zapewnić maksymalne uszczelnienie. Produkowana jest w kilku kolorach, dlatego każdy znajdzie taki, który trafi właśnie w jego gusta.

SPORTOWA MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO

Sportowa maska antysmogowa Cinqro została skonstruowana z myślą o osobach, którym zima nie straszna i uwielbiają aktywność fizyczną wykonywaną na wolnym powietrzu, a  w  okresach zanieczyszczeń nie chcą z tego rezygnować.

Biegając czy jeżdżąc na rowerze wzrasta zapotrzebowanie na tlen, rośnie tętno i  częstotliwość oddechu, dlatego tak ważne jest ograniczenie oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO WHITE

maska-antysmogowa-sportowa-cinqro-white

Aby sprostać tym zadaniom, w masce Cinqro zastosowano innowacyjne zawory Powa Elite, dzięki którym możemy swobodnie oddychać. Nie występuje nadmierny opór powietrza, który uniemożliwiałby uprawianie sportu, a użytkownik może liczyć na maksymalną filtrację bez utraty wentylacji. Zawory te są wyposażone w  ruchome skrzydełka, które zapewniają odpowiedni przepływ powietrza.

MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO YELLOW

maska-antysmogowa-sportowa-cinqro-yellow

W komplecie z tą maską antysmogową otrzymujemy dwa filtry, jeden z nich korzystający z  technologii HEPA Type, świetnie sprawdzi się w mniej zanieczyszczonym środowisku, w którym głównie mamy do czynienia z pyłami zawieszonymi.

Drugi z nich, filtr kombinacyjny, jest polecany gdy uprawiamy sport w centrach miast, gdzie istnieje więcej rodzajów zanieczyszczeń. Jak już pisałam powyżej, pozwala on na maksymalną ochronę, zarówno przed pyłami jak i lotnymi związkami chemicznymi.

MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO PINK

maska-antysmogowa-sportowa-cinqro-pink

Musimy jednak pamiętać, że przy dużym wysiłku fizycznym, lepiej sprawdzają się filtry HEPA, z uwagi na mniejszy opór przy oddychaniu niż w  przypadku korzystania z filtra kombinacyjnego.

Maska sportowa Cinqro została wykonana z neoprenu, jest niezwykle elastyczna i wygodna, co ma ogromne znaczenie przy wykonywaniu aktywności fizycznej.

MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO GOLD

maska-antysmogowa-sportowa-cinqro-gold

3 dostępne rozmiary pozwolą na prawidłowe dopasowanie maski, tak aby zanieczyszczone powietrze było odpowiednio filtrowane. Szeroki wybór kolorystyczny sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, a takie kolory jak żółty, różowy, złoty czy srebrny spowodują, że nie pozostaniemy niezauważeni.

MASKA ANTYSMOGOWA CINQRO SILVER

maska-antysmogowa-sportowa-cinqro-silver

Trzeba pamiętać, że nawet najlepsza maska, idealnie dopasowana zarówno do twarzy jak i do rodzaju aktywności, nie będzie spełniała swoich zadań jeśli filtr, którego używamy nie będzie odpowiednio oczyszczał wdychanego powietrza. Dlatego pamiętajmy, że jest to element który się zużywa i należy go wymienić po około 70 godzinach aktywnego użytkowania, co zwykle odpowiada okresowi 4-6 tygodni.

PODSUMOWANIE

Ponad 65 lat temu Londyńczycy przekonali się jak zabójcze w skutkach może być zjawisko smogu i  wyciągnęli z tego odpowiednie wnioski. W stolicy Anglii ograniczono zużycie węgla w przemyśle, a piece węglowe wymieniano na gazowe. To przykre doświadczenie zmieniło świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczeń i dbania o środowisko.

maska-antysmogowa-respro-1

Mówi się, że zawsze lepiej uczyć się na cudzych doświadczeniach i  błędach. Jednak rozwiązanie problemu smogu w polskich miastach wymaga długofalowych, odgórnych działań, a do tego czasu jesteśmy zmuszeni działać jednostkowo, aby chronić swoje zdrowie. Oczyszczacze powietrza w domach, rośliny będące naturalnymi filtrami i małymi fabrykami tlenu to kilka z  polecanych rozwiązań.

RESPRO MASKI ANTYSMOGOWE

maska-antysmogowa-respro-3

Maski antysmogowe Respro to najlepsze zabezpieczenie, które możemy sobie zapewnić wychodząc na zewnątrz, w czasie gdy czujniki alarmują o złym stanie powietrza.

Brytyjskie doświadczenia zostały przekute w produkt najwyższej jakości, który sprawi, że dojazdy komunikacją miejską, spacery a  nawet uprawianie sportu na wolnym powietrzu nie będzie się kojarzyło z bólem głowy, drapaniem w  gardle czy katarem.

Można spotkać opinie, że to tylko designerski dodatek, ale prawda jest taka, że razem z ładnym wyglądem produktu otrzymujemy coś co chroni nasze zdrowie i zapewnia komfortowe oddychanie w zanieczyszczonym środowisku.

maski-antysmogowe-respro-dla alergikow

Firma Respro, bazując na wieloletniej tradycji i doświadczeniu, produkuje maski antysmogowe w oparciu o najwyższe standardy, aby ich użytkownicy mogli czuć się dobrze i nie musieli rezygnować z ulubionych aktywności, w każdych warunkach.

 

Zainteresowani zakupem maski przeciwsmogowej, mogą skontaktować się z firmą:

Strona:  www.respro.com.pl
E-mail: kontakt@respro.com.pl
Tel.: +48 530 833 369
Ul. Księcia Józefa 54 a
30-206 Kraków

 

autor: Róża Martynowska

 

Wiadomości

ZBUDOWALI WIEŻOWIEC TERAZ STAWIAJĄ VENĘ

Polski Holding Nieruchomości przygotowuje się do budowy nowego biurowca w Warszawie. Inwestycja powstanie przy alei Prymasa Tysiąclecia w dzielnicy Wola...

Zeitgeist otrzymał pozwolenie na renowację kamienicy przy ul. Św. Barbary 2a w Warszawie

Pasaż wejściowy dostępny przez kamienny portyk, lobby wykończone czerwonym piaskowcem oraz klasyczna posadzka z lastryko. Te i...

Rozpoczęła się budowa osiedla „Lizbońska”. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się w 2024 roku.

Ruszyła budowa jednej z dwóch wspólnych inwestycji Grupo Lar Polska i Develii – osiedla „Lizbońska”. W ramach projektu powstanie kompleks 4...

Inwestycja w warszawskie nieruchomości – czy to się teraz opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości jest jedną z opcji lokowania kapitału czy oszczędności, by uchronić się przed szalejącą inflacją. Czasy są dość niepewne, a to...

Ursynów z nowym parkiem kieszonkowym

Przy alei KEN pojawiło się nowe miejsce do wypoczynku pełne zieleni. W ramach realizacji projektu z budżetu...

Warner Bros. Discovery w Polsce buduje salę kinową w siedzibie głównej

W głównej siedzibie Warner Bros. Discovery w Polsce przy ul. Wiertniczej powstanie sala kinowa dostępna dla wszystkich pracowników. Będzie miała pojemność...

Polecane

#LatowBrowarach2022 wystawa zdjęć laureatów konkursu.

Lato już za nami, dlatego zapraszamy na wystawę 14 najlepszych zdjęć wykonanych podczas konkursu „Lato w Browarach”. Uczestnicy zgłosili za pośrednictwem...

Wystawy, koncerty, targi i inne wydarzenia. Jesień w Centrum Praskim Koneser to wiele wyjątkowych atrakcji

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka, podróż do krainy Reksia, Praskie Dni Seniora czy Targowisko Sztuki. W październiku i listopadzie Centrum Praskie Koneser...

Na piechotę po Warszawie

W soboty 17 i 24 września wczesnym popołudniem odbędą się spacery po Warszawie zorganizowane przez centrum handlowe Westfield Arkadia oraz Galerię...

XII Warszawskie Targi Mieszkaniowe Dom 2022

Już w następny weekend (17-18.09.2022 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2022. To już...

Pasaż Wiecha pełen dobrej muzyki i azjatyckich przysmaków. Ostatni tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior

Tegoroczny Festiwal Miejski przy Domach Towarowych Wars Sawa Junior zakończy się weekendem (25-28.08) pełnym atrakcji. Finisz w dobrym stylu i smaku zapewnią...

Taneczny, muzyczny i zielony – taki będzie 3. tydzień Festiwalu Miejskiego Wars Sawa Junior w Pasażu Wiecha

To już trzeci tydzień Festiwalu Miejskiego w Pasażu Wiecha, za Domami Towarowymi Wars Sawa Junior w samym centrum Warszawy. Tym razem szczególną...