Maria Curie- Skłodowska jakiej nie znacie. Kilka dni do księgarń trafiła wyjątkowa powieść “Geniusz i siła miłości – Maria Skłodowska – Curie” autorstwa Magdaleny Niedzwiedzkiej.
Co naprawdę wiemy o jednej z najwybitniejszych Polek. W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.
Pisarka zagląda do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi, a także jej codzienne życie i obowiązki, które starała się godzić z naukową pracą. To nie byle gratka dla osób, które chcą poznać bliżej noblistkę, ale również ówczesną Warszawę, a także Parayż.
O tym jak niezwykła była to kobieta świadczą jej rozliczne kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.
Film z brawurową rolą Karoliny Gruszki w roli Marie Skłodowskiej trafi do kin od 3 marca 2017 roku.
Magdalena Niedźwiedzka, autorka „Królewskiej heretyczki”. Łączy pracę na uczelni technicznej z pisaniem powieści (przeważnie historycznych i biograficznych). W wolnych chwilach maluje obrazy olejne.