W Warszawie po raz pierwszy powstał kodeks dobrych praktyk, który dotyczy zasad współgrania miasta i klubokawiarni. W procesie tworzenia kodeksu uczestniczyli mieszkańcy i osoby prowadzące klubokawiarnie.
„Dżentelmeńska umowa”, jak mówi o kodeksie prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, dzieli się na siedem części. Jest to spis zasad, których klubokawiarnie zobowiązują się przestrzegać. Dotyczą one: dbania o przestrzeń publiczną (utrzymywanie porządku), gości lokali, bezpieczeństwa, sprzedaży alkoholu, hałasu, rozwiązywania konfliktów oraz procesu udostępniania przestrzeni publicznej klubom dzięki informowaniu o przetargach i konkursach z odpowiednim wyprzedzeniem.
Pod pojęciem klubokawiarni miasto rozumie wszelkie lokale, takie jak bary, puby, piwiarnie, restauracje czy ogródki sezonowe.
Do kodeksu załączony jest również komunikat od klubokawiarni do swoich gości z prośbą o szanowanie okolicznych mieszkańców. Należy przez to należy rozumieć m.in. prośbę o nieśpiewanie stu lat jubilatom („bo nie wszyscy muszą obchodzić dziś urodziny”) czy o niewnoszenie własnego alkoholu na teren lokalu.
Prace nad kodeksem dobrych praktyk zaczęły się we wrześniu 2012 roku.