Jaka taryfa prądu jest dla Ciebie? Poradnik dla konsumentów

Wprowadzasz się do nowego domu albo mieszkania? A może zastanawiasz się nad zoptymalizowaniem dotychczasowego zużycia energii elektrycznej i tym samym obniżeniem comiesięcznych rachunków? Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się nie tylko, czym jest tytułowa taryfa prądu, ale przede wszystkim, na którą z nich możesz się zdecydować. Sprawdź!

Co to jest taryfa prądu i jak rozszyfrować jej kod?

Taryfa prądu to plan cenowy, w którym zawarte są wszystkie ustalenia dotyczące rozliczania za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh). Jest on zapisany w formie trzy- bądź czteroznakowego kodu. Po jego rozszyfrowaniu wiesz na przykład, dla kogo jest przeznaczona dana taryfa i czy jedna stawka obowiązuje przez całą dobę, czy może są odstępstwa od tego.

Gospodarstwa domowe docelowo mają przypisaną taryfę prądu G. Przedsiębiorcy zaś wybierają pośród taryf A, B i C – w zależności od tego, jak dużą mają firmę – i to właśnie od tej wielkiej litery zaczyna się kod taryfy. Następnie pierwsza cyfra w kodzie oznacza moc umowną, precyzującą, jaką maksymalną ilość mocy możesz wykorzystać do zasilenia swoich urządzeń, a druga cyfra wskazuje, czy masz do czynienia z taryfą jednostrefową, czy może z dwustrefową. Na koniec jeszcze może się pojawić dodatkowa mała litera, określająca metodę rozliczania stref czasowych.

G11, G12 czy G12w – która taryfa prądu będzie dla Ciebie najlepsza?

Skoro wiesz już, czym dokładnie jest taryfa prądu i potrafisz rozłożyć jej kod na czynniki pierwsze, to teraz czas na krótkie omówienie poszczególnych rodzajów. Zapoznaj się z ich charakterystyką, a łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Prezentujemy trzy taryfy prądu dla gospodarstw domowych: G11, G12 oraz G12w. We wszystkich przypadkach moc umowna nie przekracza 40 kilowatów. Szczegółowe informacje znajdziesz także na stronie sprzedawcy prądu E.ON Polska.

Taryfa prądu G11

Nie będzie przesady, jeśli stwierdzimy, że G11 jest najpopularniejszą taryfą prądu, wręcz domyślną dla gospodarstw domowych. To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że płacisz dokładnie tę samą stawkę za każdą zużytą kilowatogodzinę, niezależnie od pory czy dnia tygodnia.

Taryfa G11 sprawdzi się idealnie przede wszystkim tym gospodarstwom domowym, które nie mają ogrzewania elektrycznego, ale też które prawie w takim samym stopniu korzystają z prądu zarówno w dzień, jak i w nocy. Jako że zawsze jest ta sama stawka, to nie ma potrzeby zastanawiania się, kiedy włączyć pralkę, zmywarkę czy odkurzacz. Masz w tej kwestii pełną dowolność.

Taryfa prądu G12 

Kolejną taryfą dla gospodarstw domowych jest taryfa G12. Jako że w jej kodzie jako druga nie pojawia się cyfra 1, lecz 2, to łatwo wywnioskować, że jest to taryfa dwustrefowa. Potocznie bywa nazywana taryfą nocna. Nazwa ta jest nieprzypadkowa, gdyż to właśnie w godzinach nocnych, a dokładniej od 22.00 do 6.00 (i jeszcze przez dwie godziny w ciągu dnia – od 13.00 do 15.00) obowiązuje niższa stawka za każdą zużytą kilowatogodzinę. Wyższa jest zaś przez resztę doby. W ogólnym rozrachunku taniej jest przez 10 godzin, a drożej przez 14 godzin.

Dla kogo najlepiej się sprawdzi taryfa G12? Głównie w domach ogrzewanych energią elektryczną, gdzie wystarczy w taki sposób ustawić parametry urządzenia grzewczego, by pobierał on prąd nocą, a następnie w ciągu dnia oddawał energię w formie ciepła. Szacuje się, że w ten sposób jesteśmy w stanie o 25 procent obniżyć comiesięczne rachunki. 

Ponadto taryfa G12 pozwala też zoptymalizować wydatki na prąd w przypadku, gdy nie masz ogrzewania elektrycznego, ale prowadzisz typowo nocny tryb życia i korzystasz z urządzeń elektrycznych w podanych wyżej przedziałach czasowych.

Taryfa prądu G12w

Na koniec jeszcze została taryfa G12w, która także jest dwustrefowa, ale z jedną znaczącą różnicą. Mianowicie zakres godzin pozaszczytowych, w których obowiązuje niższa stawka za zużytą kilowatogodzinę, został tu rozszerzony. Oznacza to zatem, że taniej jest nie tylko w godzinach 22.00-6.00 i 13.00-15.00, ale również przez cały weekend, a więc od godziny 22.00 w piątek do godziny 6.00 w poniedziałek. Co ciekawe, wliczają się w to również dni świąteczne oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Na pytanie, kto powinien zdecydować się na taryfę G12w, odpowiedź jest podobna jak wyżej – osoby ogrzewające dom energią elektryczną oraz ci, którzy większość prac wymagających podłączenia do sieci mogą zaplanować głównie na weekend oraz godziny nocne.

Taryfa prądu G a działalność gospodarcza w domu – dozwolona czy nie?

Nierzadko jest tak, że pod swoim adresem domowym masz zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w związku z tym wykluczone jest rozliczanie się ze zużycia energii na podstawie taryfy prądu G11, G12 bądź G12w? Nie, ale jest jeden warunek. Nie możesz przyjmować w swoim domu klientów.

Poza tym pewnie nie zdajesz sobie sprawy z tego, że na taryfę oznaczoną kodem G mogą też zdecydować się domy dziecka, domu opieki społecznej i hospicja, akademiki i hotele robotnicze oraz plebanie i domki letniskowe.

Podsumowując, przeanalizuj na spokojnie powyższe informacje oraz swój styl życia, częstotliwość i pory włączania urządzeń elektrycznych, a następnie wybierz taką taryfę prądu, która będzie odpowiadała Twoim oczekiwaniom i która pozwoli zoptymalizować rachunki. Powodzenia!

Artykuł sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×