Docelowo ponad 10 MW zielonej mocy z farm fotowoltaicznych zasili Warsaw UNIT – biurowiec, którego deweloperem i właścicielem jest Ghelamco. Jest to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią.
Finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym dostarczyło ESCOlight, a wykonawcą inwestycji jest firma Revolt Energy należąca do grupy Blachotrapez.Zastosowanie czystej energii w Warsaw UNIT pozwoli na redukcję ponad 50 procent emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku oraz 70 procent zużycia mediów.
Zdalne farmy fotowoltaiczne to elektrownie słoneczne położone w znacznej odległości od budynku. W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości (tzw. on-site), takie farmy powstają w lokalizacjach, w których panują optymalne warunki do produkcji energii ze słońca. Wytworzona w nich energia jest rozliczana przez koncesjonowany Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie (POB).
Pierwsze farmy już działąją
W ramach inwestycji powstało 11 farm solarnych, które obsłużą projekty Ghelamco. Pierwsza została uruchomiona w listopadzie 2023 roku, lada tydzień ruszy produkcja energii na dwóch kolejnych. Zostały one rozlokowane w kilku regionach Polski – w województwach opolskim, pomorskim, wielkopolskim i warmińsko-mazurskim. Pierwszym budynkiem Ghelamco, który korzysta z tego rozwiązania, jest wieżowiec Warsaw UNIT. – Na tym nie poprzestajemy i zobowiązujemy się do dalszego rozwijania naszej infrastruktury odnawialnych źródeł energii – zapewnia Jarosław Zagórski.
Ultranowoczesny i energooszczędny
Warsaw UNIT Liczący 46 pięter i 202 m wysokości Warsaw UNIT jest jednym z najbardziej ekologicznych i zaawansowanych technologicznie wieżowców w Europie, doskonale wpisującym się w strategię ESG firmy Ghelamco. Budynek jako pierwszy w kraju otrzymał certyfikat WELL Core v2 na poziomie Platinium i jako pierwszy wysokościowiec zdobył BREEAM z najwyższą możliwą oceną Outstanding.