Czym jest rezonans magnetyczny i kiedy jest wykonywany?

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie bazujące na wykorzystaniu pola magnetycznego, które  umożliwia uzyskanie bardzo dokładnych i wysokiej jakości obrazów narządów oraz tkanek. Z uwagi na to, że badanie diagnostyczne wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe, które są nieszkodliwe dla człowieka, pacjent nie pochłania promieniowania jonizującego i procedura jest obojętna dla jego zdrowia. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możemy diagnozować wiele schorzeń.

Rezonans magnetyczny – kiedy jest wykonywany i co możemy zbadać?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, dzięki któremu możemy uzyskać dokładny obraz układu mięśniowo-szkieletowego człowieka, w tym kręgosłupa, ale również naczyń krwionośnych. Przy jego pomocy możemy również dokonać rozpoznania w zakresie nowotworów oraz procesów zapalnych w organizmie. Wykonanie badania wskazane jest zatem, gdy istnieje podejrzenia wystąpienia chorób ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich. MRI pomaga w diagnostyce takich chorób jak stwardnienie rozsiane, tętniaki naczyń mózgowych oraz schorzenia narządu ruchu.

W pracowniach rezonansu magnetycznego wykonywane są badania kręgosłupa, stawu kolanowego, głowy, barku, bioder, nadgarstków.

Czy wymagane jest przygotowanie do badania?

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Badany obszar umieszczany jest w specjalnej cewce, pacjent umieszczany jest w tunelu skanera MRI. W trakcie diagnostyki pacjent pozostaje w bezruchu, ma jednak kontakt z personelem. Pewną niedogodnością może okazać się dźwięk towarzyszący badaniu. Badanie trwa zwykle od 20 do 60 minut. Po jego zakończeniu możemy powrócić do normalnych aktywności.

Kiedy konieczne jest podanie środka cieniującego?

Kontrast jest substancją, dzięki której poprawia się zdolność emisji fal radiowych tkanek. Podanie kontrastu konieczne jest gdy w obrazie badanych narządów widoczne są zmiany patologiczne. Środek cieniujący jest pomocny w zróżnicowaniu ewentualnych zmian w obrazie. Najczęściej potrzebny jest w diagnostyce chorób nowotworowych.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania badania MRI?

Badanie MRI nie jest wykonywane u osób z wszczepionymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak neurostymulator czy rozrusznik serca. Istnieje również szereg przeciwwskazań względnych, takich jak np. obecność sztucznych zastawek serca czy klipsów naczyniowych. W takich przypadkach konieczne jest dostarczenie dokumentacji. Specjaliści mają wówczas możliwość sprawdzenia np. materiału z jakiego został wykonany dany element. Wskazaniem względnym jest również klaustrofobia. W CKR wykorzystywany jest aparat o otwartej architekturze, co wpływa na komfort badania dzieci i osób cierpiących na klaustrofobię. Poza  badaniem MRI wykonywanych jest tu wiele innych badań diagnostycznych, w tym USG, USG Doppler czy RTG. Dostępne są także usługi takie jak rehabilitacja, w tym rehabilitacja neurologiczna, uroginekologia, fizykoterapia czy terapia Indiba.

Artykuł sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....