Densytometria jest badaniem, które pozwala nam potwierdzić lub wykluczyć osteoporozę oraz oszacować ryzyko zachorowania. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i nie jest obarczone powikłaniami. Dawka promieniowania rentgenowskiego wykorzystywana podczas densytometrii jest minimalna. Badanie nie tylko pozwala lekarzowi ocenić ryzyko powstania złamań kości, ale również w niektórych przypadkach rozstrzygnąć czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy.
Kiedy zaleca się wykonanie badania?
Na densytometrię powinny zgłaszać się kobiety po 65 roku życia oraz mężczyźni po 70 roku życia. Badanie powinny wykonać także kobiety po menopauzie z czynnikami ryzyka, przed rozpoczęciem terapii hormonalnej oraz w trakcie leczenia – w celu monitorowania terapii.
Densytometria powinna być wykonywana przez osoby z grup ryzyka. W grupie ryzyka znajdują się m.in. osoby z osteoporozą w wywiadzie rodzinnym, jak również ci, u których mają miejsce złamania kości pojawiające się w wyniku minimalnych urazów. Przedłużające się unieruchomienie, choroby endokrynologiczne, takie jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy oraz choroby reumatologiczne to kolejne wskazania do wykonania densytometrii. Badanie powinny także wykonać osoby długotrwale przyjmujące leki takie jak kortykosteroidy, leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe czy hormony tarczycy.
Czy badanie wymaga specjalnego przygotowania?
Densytometria nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Powinien on jedynie pamiętać o tym, aby nie zakładać odzieży z metalowymi elementami. Osoby, u których wykonywane było badanie z kontrastem mogą wykonać densytometrię po tygodniu od tego badania.
Przed samym badaniem przeprowadzany jest krótki wywiad z pacjentem. Badanie trwa do kilku minut a jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża.
Artykuł sponsorowany