Zbliżają się święta i większość księgarń jest zasypanych biografiami znanych osób, pięknymi albumami o sztuce, czy ekskluzywnymi wydaniami dzieł klasyki literatury. Wszystkie można kupić jako doskonały prezent pod choinkę, bo są w zasięgu naszego wzroku, ale często zaraz po Bożym Narodzeniu lądują na półce na ogół nieprzeczytane. Polecamy niezwykłe książki o Warszawie, do których będzie wracać bez przerwy.
1. Jarosław Trybuś, „Warszawa Niezaistniała”
Książka ukazała się w ubiegłym roku. Jej autor, Jarosław Trybuś, podjął się karkołomnego wyzwania, żeby przedstawić historię Warszawy zaistniałej wyłącznie na planach architektów przed 1939 rokiem. Nie bez powodu mówi się o wybitnej osobowości przedwojennego prezydenta Stefana Starzyńskiego, pod którego rządami miasto zaczęło się rozwijać. Trybuś szczegółowo omawia plany projektowanych inwestycji, które nie doczekały się realizacji, a z cała pewnością miały przyczynić się do rozwoju stolicy. Wśród obiektów niezaistniałych, które są prezentowane w książce, znalazły się m.in. Świątynia Opatrzności Bożej, lotnisko na Gocławiu, dzielnica marszałka Józefa Piłsudskiego, czy koncepcja budowy Dworca Głównego i nawet rozbudowy Zamku Królewskiego, będącego ówczesną siedzibą prezydenta II Rzeczypospolitej.
Znakomita książka, po której lekturze można się przekonać, że Warszawa już przed II wojną pretendowała do statusu światowej metropolii. Niestety, wojna, a także lata powojenne przekreśliły tę szansę bezpowrotnie. Publikację Trybusia można kupić w księgarni Muzeum Powstania Warszawskiego.
2. Robert Marcinkowski, „Ilustrowany Atlas Dawnej Warszawy”
W tym roku ukazało się kolejne wydanie Ilustrowanego Atlasu Dawnej Warszawy, która jest jedną z ciekawszych książek poświęconych przedwojennej stolicy.
Atlas składa się z dwóch części. W pierwszej części czytelnicy znajdą spis wszystkich ulic przedwojennej stolicy, a także dokładne mapy miasta.
W drugiej części książki Robert Marcinkowski prezentuje tu miasto w bardzo przejrzysty sposób opisując czytelnikom kolejne budowle w oparciu o plan miasta. Archiwalne zdjęcia wraz z notami dotyczącymi historii poszczególnych obiektów, mogą stanowić znakomite źródło wiedzy dla osób interesujących się historią miasta.
Książkę można nabyć wyłącznie w Muzeum Historycznym m. st. Warszawy.
3. Paweł Stala, „Była taka ulica Marszałkowska na starych pocztówkach”
Ulica Marszałkowska bez wątpienia była najpiękniejszą ulicą Warszawy, na której tętniło życie. Tu lokowały się luksusowe sklepy, banki budowały siedziby, a także kwitło życie towarzyskie. Przy ulicy znajdowała się popularna wówczas kawiarnia Żywiec, a także lokal, w którym śpiewał Mieczysław Fogg. Album Pawła Stały jest o tyle interesującą propozycją, że dotyczy historii tylko jednej ulicy miasta. Czytelnicy przeglądając ten album starych pocztówek mogą się przekonać, jak żywe i piękne było to miasto przed 1939 rokiem. Album można kupić w większości stołecznych księgarni, a także przez internet.
4. Jerzy. S. Majewski, „Warszawa na starych pocztówkach”
Książka Jerzego S. Majewskiego znalazła się w naszym zestawie nieprzypadkowo. To znany i ceniony wśród warszawiaków autor wielu książek o Warszawie, a także dziennikarz „Gazety Wyborczej. Ta propozycja Majewskiego nie należy do jego najciekawszych książek. Publikacja jest lekkim i przede wszystkim zwięzłym kompendium wiedzy o historii stolicy. Poza starymi pocztówkami autor prezentuje również zdjęcia omawianych miejsc na współczesnych zdjęciach, co może być wyjątkowo ciekawą propozycją dla osób nie znających Warszawy.
Książkę można kupić w większości księgarń. Jej sporym atutem jest także przystępna cena, co może okazać się sporą zaletą w poszukiwaniu prezentów dla bliskich pod choinkę.