Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zyskuje nową siedzibę.

Wiecha na budynku CSM WUM. Zakończenie prac przy wznoszeniu konstrukcji. Koniec budowy w połowie listopada. Studenci rozpoczną naukę w nowym obiekcie pod koniec I kwartału 2024 roku.

Budynek ma pięć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. W skrzydle A znajdującym się od ulicy Pawińskiego na parterze, oprócz hallu i recepcji zlokalizowane będą ważne pomieszczenia dydaktyczne: sala symulacji przedszpitalnej z karetką pogotowia, sala symulacji SOR, 2 sale symulacji BLS i 2 sale symulacji ALS – czyli podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych. 

Na piętrach: sala symulacyjna sali operacyjnej ze śluzą, 2 sale symulacyjne sali porodowej, 2 sale symulacyjne oddziału intensywnej terapii – wszystkie te sale odtwarzają szpitalne realia, obok nich znajdują się sale debriefingowe, gdzie będą omawiane rezultaty zajęć. Do tego sale umiejętności klinicznych, technicznych, np. USG, pracownie do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich położniczych, kolejne 2 sale symulacji ALS i 3 sale symulacji BLS, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. W budynku znajdzie się też 10 sal egzaminacyjnych OSCE, czyli Objective Structured Clinical Examination. To przyjęta w uczelniach medycznych na całym świecie procedura egzaminacyjna pozwalająca w sposób obiektywny ocenić różne kompetencje kliniczne egzaminowanych.

Listę zamykają: strefa open-space dla studentów, sale seminaryjne różnej wielkości mieszczące od 25 do 50 osób, sale do ćwiczeń, sala konferencyjna.

W skrzydle B planowane są laboratoria i pracownie różnych zakładów naukowych WUM.

Budynek ma dwie kondygnacje podziemne. W nich znajdzie się garaż na ponad 130 miejsc, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Na poziomie -1 znajdzie się rowerownia, umywalnia oraz szatnie dla studentów i pracowników. Podziemne kondygnacje pomieszczą również magazyny sprzętu dydaktycznego.

Budynek ma 20 metrów wysokości, całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 22 000 metrów kwadratowych.

Prezes PORR Piotr Kledzik o tym, jakie były największe wyzwania związane z inwestycją: „Po pierwsze tempo, a po drugie uzgodnienia. To jest budynek, która ma swoją specyficzną funkcję i ta funkcja determinuje wygląd. W ten sposób trzeba rozmawiać, naszym klientem są fachowcy i specjaliści i z nimi musimy na bieżąco ustalać szczegóły inwestycji. Kluczem do sukcesu PORR jest współpraca. Każdy kontrakt realizujemy w ścisłej partnerskiej współpracy z klientem”.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong o tym, dlaczego Centrum Symulacji Medycznych jest tak ważne: „Centrum Symulacji Medycznych jest ważne dla każdej uczelni, bo w tej chwili to jest niezbędny element kształcenia na wszystkich kierunkach medycznych, jak i też w kształceniu pospecjalizacyjnym. Centrum symulacji medycznych istnieje już na naszej uczelni, ale jest rozproszone, przez co nie wykorzystujemy w pełni ani potencjału naszych pracowników, ani w sposób optymalny sprzętu. CSM WUM to będzie jeden wielki, najlepszy, najbardziej nowoczesny ośrodek w Warszawie, w Polsce, ale też mamy ambicje, żeby to było znaczące miejsce na mapie Europy”.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong o finansowaniu inwestycji: „Inwestycja ta to duży wysiłek finansowy dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Koszt ogólny budowy, wykończenia i wyposażenia to ponad 150 milionów złotych. Z czego ze środków WUM prawie 70. Znaczna część pozostałej kwoty to program Unii Europejskiej POWER, dotacja Ministerstwa Zdrowia i przekazane nam obligacje Skarbu Państwa”.

Rzecznik WUM Jarosław Kulczycki: „Centrum Symulacji Medycznych to sale wysokiej wierności, które odtwarzają realia szpitalne. Każdy etap diagnozowania pacjenta, czy postępowania z pacjentem w warunkach szpitalnych zostanie tutaj odtworzony, a studenci będą mieli unikatową szansę popełniania błędów – błędów przy pracy z fantomami. Dzięki temu zyskają niezwykle cenne doświadczenie.”

Nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych WUM będzie gotowe służyć społeczności akademickiej Warszawy, na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz najważniejszych warszawskich uczelni: prof. Krzysztof Zaremba – JM Rektor PW, ks. prof. Ryszard Czekalski – JM Rektor UKSW, dr hab. Piotr Wachowiak – JM Rektor SGH, prof. Ewa Krogulec – prorektor UW ds. rozwoju oraz  Zbigniew Terek – Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Ewa Tołwińska – Naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Zachód UM St. Warszawy.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Wszyscy wykładowcy ogłoszeni na Fotoforma Wedding & Family!

0
To będzie niesamowite wydarzenie, które zgromadzi topowych fotografów i filmowców z Polski i zagranicy! Wszyscy prelegenci już ogłoszeni, ale to nie koniec! Już niedługo ogłosimy warsztaty...
×