Dziś mało kto pamięta, że wieżowiec, który znany jest pod nazwą Błękitny pierwotnie nazywany był „Złocistym”. Wysokościowiec powstał w miejscu Wielkiej Synagogi, którą wysadzili w powietrze Niemcy 16 maja 1943 roku.
Pierwsze koncepcje architektoniczne budynku powstały już w latach 50 XX wieku. Budowa Błękitnego rozpoczęła się dopiero w 1976 roku, ale po wybudowaniu bryły budowę wstrzymano. Nieukończona konstrukcja nazywana była wtedy często Złocistym Wieżowcem, ze względu na ówczesny kolor elewacji.
Prace wznowiono pod koniec lat 80., a zakończono w 199. Projekt został zmodyfikowany przez jugosłowiańską firmę. Miedzianą w kolorze elewację zastąpiono niebarwioną refleksyjną, która w pogodne dni odbija błękit nieba (stąd obecna nazwa). Była to pierwsza elewacja wykonana ze szkła refleksyjnego typu float.
Błękitny Wieżowiec położony jest w charakterystycznym miejscu w centralnym punkcie Warszawy, gdzie krzyżują się szklaki komunikacyjne Warszawy łączące północ z południem oraz prawo i lewo brzeżną Warszawę. Jako jeden z pierwszych budynków wysokościowych w Warszawie posiada niesamowitą, zapierającą dech w piersiach panoramę na architekturę Warszawy.
W trakcie Nocy Wieżowców uczestnicy będą podziwiać Warszawę z tarasu na 24 piętrze budynku.
Rejestracji można dokonywać pod linkiem (https://nocwiezowcow2018.evenea.pl/)
Więcej informacji o wydarzeniu: https://nowawarszawa.pl/noc-wiezowcow-2018/
Na 24 piętrze Błękitnego Wieżowca czekają na Was poniższe widoki:
zdjęcia: Kuba Jurkowski
Adres Plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa
Wysokość całkowita [m]120
Wysokość architektoniczna [m]100
Ilość pięter27Kubatura [m3]140000
Powierzchnia [m2]/ 37500
Architekt vWadeco
Data oddania do użytku1991