Lakeside to pierwszy w Warszawie biurowiec firmy Atenor. Położony nad jeziorkiem biurowiec o powierzchni około 23 850 m2 zaprojektowała pracownia Grupa 5 Architekci.
Biurowiec pod koniec października otrzymał pozowolenie na użytkowanie jest jednym z nielicznych obiektów biurowych oddanych do użytku w tym roku.
To jednak nie wszystko. W połowie października deweloper zawarł umowę z głównym najemcą. Jest nim Lux Med,zajmując ponad połowę powierzchni budynku jest tym samym największym najemcą Lakeside, natomiast transakcja ta jak dotychczas największą pojedynczą transakcją biurową warszawskiego rynku biurowego w 2023 roku. Nowe biuro Lux Med zostanie otwarte w drugiej połowie 2024 roku.
Za projekt architektoniczny budynku odpowiedzialna jest pracownia Grupa 5 Architekci. Plan budowlany obejmuje wzniesienie budynku biurowo-usługowego wraz z garażem podziemnym, przekształceniem terenu, infrastruktury techniczną i drogowej. Projekt zakłada usunięcie istniejącej zabudowy na działce i w jej miejsce postawienie nowoczesnej struktury biurowej.

Obszar inwestycji sąsiaduje bezpośrednio z terenami parku Dolina Służewska, stanowiącego obszar rekreacyjny obok Potoku Służewieckiego. Przy projektowaniu terenu zielonego kładziono nacisk na stworzenie nowoczesnej, przyjaznej przestrzeni, łączącej nowy budynek z pobliskimi terenami zielonymi. Ta przestrzeń ma także stanowić atrakcyjne wnętrze pomiędzy częściami budynku. Projekt zagospodarowania terenu zakłada kontrast pomiędzy poziomem terenu a bryłą budynku. Budynek ma geometryczną formę. Natomiast teren zielony jest zaprojektowany krajobrazowo, z łagodnymi formami, krętymi ścieżkami i przejściami.
Wspomniane grupy kondygnacji, aby podkreślić sposób kształtowania budynku, są zespolone jasną, przestrzenną strukturą „żyletek”, a także wykończeniem górnych i dolnych krawędzi brył. Drugi plan stanowi fasada składająca się z ciemnych elementów obróbek, pełnych wykończeń, paneli uchylnych i elewacyjnych, osłon przestrzeni technicznych oraz przeszklonej fasady w strefie pięter biurowych. Dzięki takim działaniom fasada uzyskuje wrażenie przestronności.

Na tak przygotowanym terenie umieszczony jest budynek składający się z dwóch odrębnych brył z niezależnymi rdzeniami komunikacyjno-instalacyjnymi. Innymi słowy, budynek składa się z dwóch przesuniętych względem siebie stosów pięter, tworzących grupy kondygnacji. Dwie części budynku (A i B), połączone są łącznikiem na drugim i trzecim piętrze. Każda bryła składa się z cofniętego parteru o prostej, ciemnej (lub szklanej) fasadzie. Piętra powyżej parteru mają zróżnicowane obrysy i tworzą dwie lub trzykondygnacyjne grupy. Najwyższe piętra pełnią funkcje techniczne. Te grupy kondygnacji wynikają z dopasowania do sąsiedniej zabudowy, nasłonecznienia oraz przesłaniania. Jednym z zadań tak kształtowanej fasady jest zniwelowanie masywności budynku i nawiązania do elementów charakterystycznych okolicznej zabudowy.


Między obiema częściami budynku znajduje się dziedziniec przykryty ażurową konstrukcją stalową, która w przyszłości może służyć do zawieszania rzeźb lub dekoracji czasowych, wystaw i wydarzeń. Przestrzeń dziedzińca od północy jest osłonięta przez łącznik między drugim a trzecim piętrem, a od południa przez ażurową strukturę, nawiązującą do elewacji. Zachód i wschód dziedzińca są zamykane przez 2 dwukondygnacyjne wejścia do holi – odpowiednio części A i B. Dziedziniec jest więc miejscem gdzie spotykają się główne drogi komunikacji, istotnych aktywności oraz manifestacji architektonicznych rozwiązań.



ul. Szturmowa 2, Warszawa, dzielnica Mokotów, działka nr ew. 28/5 z obrębu 10413 oraz części działek nr ew. 27/1, 27/2 z obrębu 10413 oraz 1/3, 5/4 z obrębu 10421
Autorzy (architekt) Grupa 5 Architekci sp. z o.o.
Dziedziejko, Leszczyński,
Mycielski, Zelent, Grzelewski
Architekt prowadzący Rafał Grzelewski, Piotr Bzdel
Zespół projektowy Piotr Bzdel, Martyna Kuryłowicz,
Mateusz Mazurowski, Mateusz Gawron, Anna Zagorec
Konstrukcja BWL-Projekt sp. z o.o.
Instalacje Sanitarne WSP Polska sp. z o.o.
Architektura Krajobrazu RS Architektura Krajobrazu
Projekt Drogowy A&D sp. z o.o.
Inwestor Atenor Poland Sp. z o.o.
Powierzchnia zabudowy 4 451 m2
Powierzchnia najmu (GLA) 23 193 m2
Powierzchnia całkowita 43 771 m2
Powierzchnia całkowita nadziemna 25 515 m2
Kubatura nadziemna 101 334 m2
Wysokość budynku 31,30 m
Wysokość zabudowy 35,00 m
Ilość kondygnacji nadziemnych 8
Ilość kondygnacji podziemnych 3
Liczba miejsc parkingowych 482 (478 w garażu podziemnym)
Projekt 2018-2020
Realizacja 2020-2023
Fot. Adam Grzesik