SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Bałtyk z Przystanią otwiera się na Poznań

Strona główna Blogi Polska w budowie Bałtyk z Przystanią otwiera się na Poznań

2 czerwca otwarto jedną z najbardziej dyskutowanych inwestycji w Poznaniu – w samym sercu miasta powstał Bałtyk –biurowiec klasy A z częścią usługową – pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni MVRDV.

 

W tym samym czasie otwarta zostanie nowa restauracja Concordia Taste będąca częścią Concordia Design – centrum designu oraz Przystań – plac łączący oba obiekty, który będzie pełnił funkcje społeczne, zachęcające do spotkań i integrujące różne grupy. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k. (tu pytanie czy Energia Activ czy Grupa Vox – różnie podawaliśmy) Budynek jest w 90% skomercjalizowany. Najemcy będą zajmować powierzchnię do końca 2017 roku.

Bałtyk – pierwsza realizacja MVRDV w Polsce

2
Za całość konceptu architektonicznego Bałtyku i Przystani odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk to biurowiec klasy A, multifunkcjonalny budynek z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz i tarasami widokowymi na rozległą panoramę miasta.

34Oprócz funkcji biznesowej w budynku będą działały punkty gastronomiczne, klub fitness oraz kameralny klub jazzowy na 16 piętrze. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu – Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Budynek liczy 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każ̇dego punktu wygląda inaczej.

6789101112Realizacja inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Budynek wraz z placem został ukończony w 2,5 roku. Jednak sam proces przygotowawczy i projektowy był bardziej skomplikowany. Zanim projekt został powierzony pracowni z Holandii odbył się konkurs architektoniczny, który nie przyniósł w pełni satysfakcjonujących rozwiązań dla tej przestrzeni. Pomimo rozstrzygniętego konkursu zwycięski projekt nie został wtedy zrealizowany. Dopiero projekt MVRDV przekonał inwestorów. Do współpracy zaproszono także polskich co-architektów NO Natkaniec/Olechnicki Architekci. Wybór takiego teamu projektowego sprawdził się wielokrotnie na poziomie realizacji. Oba studia architektoniczne nie korzystają bowiem z gotowych rozwiązań, a bieżące projektowanie jest dla nich konsekwencją potrzeb nowego budynku. Przykładem takiego rozwiązania jest unikalna fasada Bałtyku. Dzięki współpracy architektów i co-architektów z poznańską firmą Pozbruk, zaprojektowana została ultra cienka betonowa fasada z wyraźnie odsłoniętymi ziarnami kruszywa. (Innowacyjność materiału wykorzystanego w projekcie polegała na stworzeniu elementu o przekroju w kształcie litery „U” przy jednoczesnym ograniczeniu jego grubości do zaledwie 30 mm).

1314161920

212324
– Wysłaliśmy zapytania do najlepszych architektów, Holendrzy odpowiedzieli pierwsi. Nie spytali o pieniądze, tylko o szczegóły projektu – Michał Włodarczyk, partner Garvestu. – Od pierwszego spotkania pojawiła się między nami chemia, szybko się dogadaliśmy i wkrótce zobaczyliśmy projekt, który nam się spodobał. Niestety nie zyskał akceptacji ówczesnej Miejskiej Konserwator Zabytków. Walczyliśmy o niego, ale Pani Maria Strzałko była nieugięta. Kiedy dziś patrzę na tamten model i na gotowy Bałtyk, muszę przyznać Jej rację. Te dodatkowe dwa lata pracy nad projektem sprawiły, że jest to jeden z najlepiej wymyślonych i najbardziej wycyzelowanych budynków, jakie zdarzyło się zaprojektować pracowni MVRDV.
Wielką zasługę mają w tym także Natkaniec Olechnicki Architekci. Jako co-architekci wykonali tytaniczną pracę, która często bywa niedoceniana.
A dzięki firmie PozBruk mamy elewację, jakiej nie ma żaden budynek na świecie. Producent kostki brukowej stworzył budynkową biżuterię – delikatną, cienką skorupę z włóknobetonu.
Przy tym projekcie spotkało się tylu ludzi z pasją i wizją, by budować lepiej, że Bałtyk nie mógł się nie udać. Jakość tej architektury to suma kreatywności, doświadczenia i zaangażowania całego zespołu, od pomysłodawców, przez projektantów, aż po wykonawców. Niezależnie czy Bałtyk stanie się ikoną Poznania, czy nie, czy zdobędzie międzynarodowe nagrody, dopóki użytkownicy będą z niego zadowoleni, tak długo my pozostaniemy z niego dumni.

Architektura odpowiedzialna społecznie. Wyzwanie: Bałtyk

Szczególnym wyzwaniem we współczesnej urbanistyce jest projektowanie budynków w centrach miast, gdyż współtworzą w swoim bezpośrednim otoczeniu przestrzenie publiczne, które łączą różnorodne funkcje i potrzeby społeczne. Bałtyk znajdujący się na styku głównych szlaków komunikacyjnych Poznania, w symbolicznym dla metropolii punkcie 0, z którego odmierzane są odległości do poszczególnych stolic europejskich, będzie więc oceniany nie tylko z perspektywy estetycznej samego projektu, lecz także tego, jak wpisuje się w cały kontekst miejsca, jaki wpływ wywiera na mieszkańców i otoczenie. Zaprojektowany przez jedną z najlepszych pracowni architektonicznych wieżowiec współtworzy innowacyjny na terenie Poznania koncept z centrum designu Concordia Design i Przystanią, czyli placem – społeczną przestrzenią między budynkami. Bałtyk skupiając energię tych trzech miejsc ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Mieszkańcy będą mieli przynajmniej kilka powodów poza zawodowymi, by przyjść i spędzić tu czas. W Bałtyku na najniższej kondygnacji otwartej na Przystań będą mieścić się bary: Starbucks, Yuzu. Wyżej aż na dwóch piętrach zajmie miejsce Fabryka Formy – znane centrum fitness, a na najwyższej 16 kondygnacji klub jazzowy z wyjątkową panoramą miasta. W tym samym czasie, z drugiej strony Przystani w Concordia Design otwarta zostanie nowa restauracja Concordia Taste (za rewitalizację miejsca odpowiada pracownia Wierszyłłowski i Projektanci) i dwa inne punkty kulinarne ZenOn, Bar Przystań – Lody, Gofry, Jagodzianki tworząc razem z lokalami Bałtyku różnorodny kulinarnie zakątek, w którym można spotkać się ze znajomymi w restauracji, jak również zabrać jedzenie na wynos. Z kolei Przystań łącząca oba obiekty została zaprojektowana jako otwarta przestrzeń publiczna o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Przystań będzie pełniła funkcję integrujacą różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkańców i turystów, dzieci i seniorów, będzie przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania. Na Przystani będzie realizowanych wiele projektów, które do tej pory odbywały się w przestrzeni Concordii Design. Takim przykładem jest zaplanowana na weekend otwarciowy 3-4 czerwca „Chce Jeżyce” – trzecia edycja wydarzenia rodzinnego integrującego społeczność jednej z najlepiej rozwijającej się obecnie w Poznaniu dzielnic Jeżyce, w którą wpisuje się też Concordia i Bałtyk. Od tej pory centrum designu będzie odpowiadało za program wydarzeń kulturalnych na Przystani i zarządzać wynajmem powierzchni na wydarzenia komercyjne.
Bałtyk to przykład harmonijnego łączenia „starej” i „nowej” architektury. W kontekście bliskości z historycznym budynkiem centrum designu Concordia Design i Przystanią został zaprojektowany podobnie jak inne obiekty MVRDV jako przykład społecznie zaangażowanej, odpowiedzialnej architektury, która jednocześnie spełnia najwyższe standardy estetyczne. Najbardziej znane projekty holenderskiego biura na świecie to m.in.: Market Hall, Glass Farm, Pyjama Garden, Silodam, Book Mountain, Mirador, Balancing Barn czy Expo 2000. Wszystkie projekt MVRDV są wymyślone właśnie dla tego miejsca, gdzie powstają z uwzględnieniem lokalnych wyzwań i ograniczeń oraz potrzeb mieszkańców. To architektura, która dyskutuje, inspiruje, pokazuje na nowo możliwości. Nathalie de Vries – architektka i współtwórczyni MVRDV mówi o wyzwaniach, jakie stoją przed dzisiejszą architekturą w kontekście nowych funkcji miast i zmieniających się stylów życia mieszkańców. Od momentu powstania MVRDV jest skupiona na tworzeniu rozwiązań dla mocno zaludnionych metropolii. Ta filozofia wynika z silnej wiary, że najbardziej odpowiedzialną społecznie pracą, jaką może wykonać architekt, jest, przy świadomości obecnego wzrostu zaludnienia i sposobu życia na naszej planecie, projektowanie z oszczędnym zużyciem surowców. Projekty MVRDV mają misję podnoszenia jakości życia najbliższego otoczenia, powstające obiekty mogą być interpretowane przez użytkowników na wiele sposobów. Właśnie przez użytkowanie budynki udowadniają sens swojego istnienia. O społecznej, ekologicznej, ekonomicznej odpowiedzialności można mówić wtedy, gdy budynki są kochane przez ich użytkowników.

…….
Bałtyk liczy 16 kondygnacji. Łączna powierzchnia to ok. 15.170 m2. Udziałowcami inwestycji są: Garvest Real Estate Cooperatief UA oraz Energia Active Sp. z o.o. Sp. k.. Generalny wykonawca PORR, nadzór inwestycyjny Grontmij. Koszt inwestycji netto szacowany jest na 146.995.023 PLN.

Pełna lista najemców w porządku alfabetycznym:
Doradztwo Podatkowe WTS&Saja,
Fabryka Formy,
KPMG,
Horcus Investments Group,
mBank,
Mus Bar&Wine,
Mizu Premium Food,
Oxylion,
PKO Bank Polski,
Starbucks,
Sweco Consulting,
SQ,
Travel Profi Partner;
Yuzu,

ZDJĘCIA

WIĘCEJ FOTOGRAFII AUTORA

Foto: Przemysław Turlej

Wiadomości

Ghelamco planuje kolejną wieżę obok Warsaw Spire

43 piętra i 180 metrów wysokości, czyli dokładnie tyle samo, co do dachu ma Warsaw Spire może mieć nowy wieżowiec, który...

Miasto dołoży do wymiany kopciuchów

Warszawiacy, którzy w tym roku złożą wniosek o dotację do likwidacji starego pieca mogą liczyć na 100% pokrycia kosztów inwestycji. Jak...

POSTĘPUJE REMONT NA GÓRCZEWSKIEJ

Zmiany na ul. Górczewskiej widać gołym okiem. Roboty idą pełną parą i wiosną tego roku na odcinku od ul. Syreny do...

Cushman & Wakefield będzie zarządzał Rondem 1

Firma doradcza Cushman & Wakefield została wybrana na nowego zarządcę prestiżowego, warszawskiego budynku biurowego Rondo 1. Jednocześnie potwierdzono mandat Cushman &...

Deweloper rozjechał trawnik w Morskim Oku

Budowa sześciopiętrowego apartamentowca w miejscu popularnej restauracji Blue Cactus na styku parku Morskie Oko na Mokotowie od samego początku budzi kontrowersje....

Znamy oferty na przebudowę Dworca Zachodniego

PKP PLK otworzyły oferty na przebudowę przebudowę stacji Warszawa Zachodnia. W ramach inwestycji powstanie podziemna część dworca, tunel tramwajowy oraz...

Polecane

Wygodniejsze kolejowe stacje i przystanki w Warszawie

Nowe windy, platformy, wiaty oraz tablice informacyjne – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają komfort i dostępność kolei dla podróżnych ....

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...

Rondo Daszyńskiego w cieniu wieżowców

Rondo Daszyńskiego to chyba jeden z największych placów budowy w Europie. W czterech narożnikach tego ronda powstają lub są planowane biurowce o łącznej powierzchni 300...

Krwawe zaćmienie Superksiężyca w Warszawie

W nocy z 27 na 28 września doświadczyliśmy pełnego zaćmienia "Superksiężyca", następna taka okazja przydarzy się dopiero w 2033 roku. Zaćmienie rozpoczęło się o...