REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Ratusz przejmuje pod skrzydła MSN

Strona główna Kultura Ratusz przejmuje pod skrzydła MSN

Od stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) staje się instytucją miejską. Najbliższy rok upłynie na przygotowaniach do otwarcia nowej siedziby na placu Defilad, ale zaplanowano też wiele wydarzeń w Muzeum nad Wisłą.

Od 1 stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie samorządową instytucją kultury. Do tej pory była to instytucja państwowa, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa. Teraz organizatorem MSN będzie tylko miasto.

Ze względu na tę zmianę konieczne było nadanie instytucji nowego statutu, który stołeczni radni przyjęli na sesji 8 grudnia. Zapisano w nim, że w skład MSN wchodzi też oddział – Dom Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie, a liczbę członków Rady Muzeum zwiększono do 15.

Prace na placu Defilad postępują

Nowy budynek MSN-u ma już swoją docelową wysokość. Obecnie trwają prace zmierzające do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, m.in. montowane są okna i świetliki na dachu oraz wylewana jest posadzka.

Przeszklony i otwarty dla wszystkich parter oraz obszerne podcienie i wysokie drzewa przy budynku stworzą w przyszłości nową przestrzeń w sercu miasta.

W nowym muzeum będzie działać także studio nagrań, stanowiące rekonstrukcję historycznego, zaprojektowanego przez Oskara Hansena Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. SEPR będzie w przyszłości udostępniany twórcom do realizacji projektów muzycznych.  

Co nowego w Muzeum nad Wisłą

Do połowy stycznia w tymczasowej siedzibie MSN-u można oglądać wystawę towarzyszącą 14. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pt. „Walka o ulice”.

A w piątek 17 lutego otworzy się, przygotowana przez Marię Matuszkiewicz,wystawa prezentująca działalność nietuzinkowej postaci polskiego i francuskiego świata sztuki pt. „Anka Ptaszkowska. Przypadkiem”. Ptaszkowska w latach 60. była współzałożycielką warszawskiej Galerii Foksal, a od lat 70. działała w Paryżu jako galerzystka, krytyczka i kuratorka, ale nade wszystko była przyjaciółką wielu artystów. To właśnie ich prace złożą się na ekspozycję. 

Z kolei pod koniec lipca otworzy się przygotowana przez Michała Grzegorzka wystawa „Pocałunek nie zabija. Ania Nowak i goście”, której tematem przewodnim będzie żałoba. Na wystawę złożą się dwa uzupełniające się elementy – dzieła sztuki oraz cykl performansów, dla których pokazywane prace będą partyturą.

Kontynuując wątki herstoryczne, we wrześniu muzeum skupi się na jednej z najwybitniejszych polskich artystek awangardowych – Marii Jaremie. Eksperci spotkają się wtedy na międzynarodowej konferencji „Psychociała, nie figury. Maria Jarema ukorzenia awangardę” (15–17 września 2023). Części teoretycznej będą towarzyszyć działania artystyczne i prezentacja wybranych dzieł artystki.

Współprace międzynarodowe

Na 12 maja zaplanowano otwarcie polskiej odsłony wystawy przygotowanej we współpracy z berlińskim Haus der Kulturen der Welt (HKW) pt. „No Master Territories: ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów”. Polską edycję przygotowuje Magda Lipska, a berlińską kuratorowały Erika Balsom i Hila Peleg. Ekspozycja przybliży twórczość kobiet-dokumentalistek, głównie z lat 70., 80. i 90., czasu intensywnych starań o prawa kobiet.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie także koordynować projekt „Museum of the Commons” finansowany przez Komisję Europejską, którego celem jest łączenie muzeów i jednostek badawczych zajmujących się sztuką współczesną.

Park Rzeźby na Bródnie

Latem MSN kontynuować będzie festiwal „Park Rzeźby na Bródnie”, który konsekwentnie skupia się na prezentacji sztuki i działaniach edukacyjnych oraz artystycznych w zielonej przestrzeni miasta. Twórcze współprace oraz aktywności angażujące mieszkańców dzielnicy nakierowane są szczególnie na środowiska szkolne.

Formy podstawowe

Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 wystartuje trzecia edycja projektu „Formy podstawowe”, którą MSN przygotowuje we współpracy z Fundacją Edukacyjną im. Romana Czerneckiego (EFC). Zamknięta w pudełku ekspozycja w postaci instrukcji i obiektów pozwalających samodzielnie stworzyć wystawę trafi do kolejnych szkół i instytucji kultury w całym kraju. Jej zadaniem jest otworzyć młodzież na sztukę współczesną. Elementy „Form podstawowych” będą też dostępne online.

Aukcja charytatywna

Na początku października w Muzeum nad Wisłą będzie można zobaczyć wystawę poprzedzającą charytatywną aukcję Refugees Welcome 2023, którejkuratorem jest Szymon Maliborski. Dzięki hojności artystów na początku listopada odbędzie się licytacja, z której dochód przekazywany jest na długoterminowe wsparcie uchodźczyń i uchodźców przebywających w Polsce. 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Sześciu chętnych na remont ulic w Śródmieściu

Zbliża się rewitalizacja całego śródmiejskiego kwartału. Aż 6 firm chce się podjąć się przebudowy 2,5 hektara ulic i placów w obszarze...

Czy w Warszawie powinien być nocny zakaz sprzedaży alkoholu?

6 maja ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Czas na zabranie głosu przez mieszkańców w tej sprawie upływa...

Remont torowiska na rondzie Czterdziestolatka

Warszawscy tramwajarze wykorzystają długi weekend na remont przejazdów tramwajowych na rodzie Czterdziestolatka. Od 3 do 5 maja nie będzie można pojechać...

Przy Żelaznej powstanie budynek z pionowym ogrodem. Pierwszy taki w Warszawie!

Architekci z pracowni FAAB stworzyli koncepcję budynku, będącego nową siedziba instytutu Łukasiewicz-Itech. Gmach może stanąć przy Żelaznej 87 na Woli.

Ratusz otworzył oferty na przebudowę rejonu ulic Złotej i Zgody

Ogłoszono wyniki przetargu na przebudowę ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. W ramach prac całokowicie przebudowane będą ulice...

20 lat Warszawy w Unii Europejskiej

Ponad 800 projektów realizowanych przez miasto stołeczne Warszawę otrzymało europejskie dofinansowanie. Inwestycje z udziałem pieniędzy unijnych to budowa metra, linii tramwajowych, zakup...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...