REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Niezwykłe zawody w branży budowlanej

Strona główna Informacje Niezwykłe zawody w branży budowlanej

Zawody budowlane są podstawą światowej społeczności, z której pochodzi jej dobrobyt. Bez budowniczych nie można budować miast, fabryk ani żadnych budynków. W tej dziedzinie są zawody niepopularne, ale poszukiwane.

Budowniczy to uogólniona koncepcja. Konwencjonalnie mistrzów budownictwa można podzielić na dwie duże grupy. Wszystkie z nich są bardzo poszukiwane, a rynek pracy jest pełen różnych ofert pracy, aby znaleźć takich pracowników. Pierwsza grupa to personel inżynieryjno-projektowy. Odpowiadają za organizację i budowanie przepływu pracy. Na przykład w każdym obiekcie główną rolę odgrywa inżynier budowy, który będzie odpowiedzialny za budżetowanie, dobór specjalistów, ich organizację i koordynację. Jeśli masz umiejętności do wykonywania takiej pracy, możesz rozważyć wakat inżyniera budowy.

Druga grupa to wykonawcy. I to największy ze wszystkich, bo są w nim murarze, dekarze, elektrycy, spawacze, malarze, glazurnicy, wykończeniowcy.

Istnieje jednak grupa zawodów, których pracowników rzadko widuje się na budowie. Ludzie niewiele wiedzą o takich zawodach, ale są to również ciekawe i, co najważniejsze, poszukiwane zawody. Dzisiaj opowiemy o takich specjalistach.

Architekt

Architekci i budowniczowie są odpowiedzialni za to, gdzie i jak wygodnie żyjemy. Tworzą piękne domy, a jednocześnie budują je ekonomicznie i trwale. Zawód architekta wiąże się z systematycznym podejściem do budownictwa, wyczuciem piękna i głęboką znajomością życia ludzi.

Czym zajmują się architekci? Zajmują się projektowaniem budynków (ich elewacji i wnętrz), opracowywaniem dokumentacji projektowej, a czasami obliczaniem niezawodności konstrukcji. Głównym zadaniem specjalistów jest zaprojektowanie niezawodnego budynku i uwzględnienie wszystkich życzeń klienta.

Poza budynkami projektują ogrody, tereny mieszkalne, obiekty przemysłowe (porty, fabryki), szlaki komunikacyjne (metro, drogi, mosty, kolejki linowe) i wiele innych.

W dziedzinie budownictwa istnieje wiele możliwości znalezienia czegoś interesującego dla siebie i obiecującego dla kariery.

Geodeta

Geodeta to specjalista, który wykonuje geodezję, topografię, znakowanie, projektowanie i inne prace inżynierskie na ziemi w celu opisania parametrów rzeźby terenu, sporządzenia map lub sprawdzenia stanu obiektu architektonicznego. Na podstawie uzyskanych pomiarów wykonuje obliczenia, projekty i modele, sporządza dokumentację.

Wąskie specjalizacje geodezji

W zależności od zakresu zadań do rozwiązania geodetów można podzielić na dwie duże grupy: teoretyków i praktyków. Ci pierwsi prowadzą działalność badawczą, drudzy zajmują się sprawami praktycznymi.

Wąskie specjalizacje geodetów-praktyków zatrudnionych w sektorze wytwórczym:

  • Inżynier geodeta – wykonuje pomiary topograficzne i geodezyjne, sporządza tyczenie, sporządza profile i plany, wykonuje prace związane z projektowaniem.
  • Inżynier katastralny – rozwiązuje zagadnienia związane z gospodarką gruntami, wytyczaniem granic gruntów, geodezją działek prywatnych oraz wprowadzaniem nieruchomości do ewidencji państwowych, papierkowej roboty.
  • Topograf wykonuje plany i mapy topograficzne różnymi technikami.

Istnieje również stopniowanie zawodowe, w zależności od poziomu umiejętności. Średnie wyspecjalizowane instytucje kształcące techników geodetów, a wyższe kształcą inżynierów. Do prowadzenia prac badawczych konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych.

Inżynier katastralny

Inżynier katastralny to specjalista, który dokonuje pomiarów gruntów prywatnych i jest prawnie odpowiedzialny za dokładność wykonanych pomiarów. Ustala rzeczywiste położenie, powierzchnię i granice działek, określa specyfikę posadowionych na nich budynków, opracowuje dokumentację – protokoły pomiarów, plany granic i techniczne.

Do prowadzenia działalności zawodowej specjalista musi posiadać aktualne świadectwo kwalifikacji inżyniera katastralnego. Każdy inżynier katastralny posiada pieczęć imienną oraz formularze, w których wskazuje numer świadectwa kwalifikacji oraz adres miejsca pracy.

Projektant wnętrz

Projektant wnętrz jest odpowiedzialny za wyposażenie wnętrza w celu zapewnienia estetycznego otoczenia w pomieszczeniu zgodnie z jego przeznaczeniem. Oprócz pełnienia funkcji estetycznej praca architekta wnętrz ma na celu optymalizację pracy w pomieszczeniu oraz usprawnienie nawigacji po jego terenie. Jednocześnie aranżacja mebli to dopiero ostatni etap, który poprzedzony jest układem pomieszczenia, ustawieniem oświetlenia, akustyki i wentylacji, a także dekoracją ścian.

Zawód projektanta wnętrz jest najbardziej odpowiedni dla kreatywnych osób o zdolnościach artystycznych i dobrym guście estetycznym.

Projektant krajobrazu

Projektant krajobrazu zajmuje się dekoracją parków, ogrodów i ogrodów przydomowych. Głównym zadaniem tego specjalisty jest ukrycie lub przekształcenie w dekorację wszystkich niedociągnięć na stronie za pomocą roślin, akcesoriów ogrodowych i części naturalnego krajobrazu, tworząc jednocześnie harmonijną i przytulną atmosferę.

Zawód projektanta krajobrazu, oprócz specjalistycznego wykształcenia, wymaga dobrej wyobraźni i fantazji. Jest idealny dla kreatywnych osób, które uwielbiają tworzyć wokół siebie piękno i pracować z roślinami.

Osobom, które nie mają wykształcenia projektowego ani architektonicznego, a pragną pracować z kwiatami i roślinami, możemy polecić zawód zbliżony do projektowania krajobrazu – florystę.

Strzałowy

Strzałowy to specjalista posiadający zezwolenie na wykonywanie prac wybuchowych mających na celu oczyszczenie terenu lub usunięcie zatorów podziemnych. Materiał wybuchowy burzy stare budynki i mosty, niweluje place budowy, przetwarza różne materiały energią wybuchową i otwiera dostęp do minerałów. Specjaliści od materiałów wybuchowych niszczą znalezione niebezpieczne urządzenia, biorą udział w akcjach ratowniczych na terenach klęsk żywiołowych i ataków terrorystycznych.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o to, jaką specjalizację wybrać, osoby kreatywne powinny nauczyć się być architektami i projektantami. Dla tych, którzy mają bardziej matematyczny sposób myślenia i skłonność do logicznego myślenia, preferowany byłby zawód inżyniera budownictwa, projektanta lub geodety.

Jednak w każdym przypadku należy pamiętać, że każda praca związana z budową jest bezpośrednio związana z ciężką pracą fizyczną. Dlatego bardzo ważny jest również trening fizyczny, kreatywne podejście do pracy, wytrzymałość fizyczna, sumienność i odpowiedzialność.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości

Centrum Warszawy jak Singapur! Tak może wyglądać stolica za kilka dekad!

Od kilku dekad trwają dyskusje na temat jak powino wyglądać centrum Warszawy, a zwłaszcza otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Okazuje się,...

HALA MIROWSKA Z PRZEDWOJENNĄ FASADĄ? JEST PROJEKT JEJ NA ODTWORZENIE

Od kilku lat powraca pomysł odtworzenia oryginalnej fasady Hali Mirowskiej, do której w latach 60 XX wieku od strony al. Jana...

CHODNIKI DLA PIESZYCH. ZMIANY W PARKOWANIU NA MOKOTOWSKIEJ

Na ul. Mokotowskiej piesi mają już chodniki tylko dla siebie. ZDM przeorganizował parkowanie po zachodniej stronie ulicy i teraz kierowcy będą...

Grupo Lar Polska i Hanner przygotowują nową inwestycję w ramach partnerstwa joint venture

Grupo Lar Polska i litewski deweloper Hanner ogłosili podpisanie umowy zakupu działki na warszawskim Targówku. Grupo Lar Polska...

Majówka z ABBĄ w Parku Fontann

Po ubiegłorocznym sezonie z bohaterami filmów Disneya, fontanny zatańczą w rytm przebojów legendarnej grupy ABBA. Na weekend majowy zaplanowano inaugurację pokazów...

Plac Pięciu Rogów i milionów odwiedzających

Warszawianki i warszawiacy polubili Plac Pięciu Rogów – wynika z badań, przeprowadzonych przez stołeczny Zarząd Dróg Miejskich. Tylko w jeden z...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...