REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Strona główna Nieruchomości Byliśmy na dachu Gdański Business Center (relacja)

Byliśmy na dachu Gdański Business Center. To kompleks biurowy, który powstaje tuż przy stacji metra Dworzec Gdański. Tym razem na dach wdrapaliśmy się z ekipą stacji ZDF.

To, co zobaczyliśmy z dachu 17 piętra Gdański Business Center, jest absolutnie bezcenne. Taki widok na nasz stołeczny skyline będą mogli zobaczyć osoby zatrudnione w biurach, które rozpoczną pracę jeszcze w tym roku. Kompleks buduje słowacka firma HB Reavis znana m.in. z budynku Konstruktorska 13. Na dachu Gdański Business Center rozpoczęły się zdjęcia do reportażu o Nowej Warszawie i inwestycjach, które oglądamy, dla niemieckiej stacji ZDF.

Gdański Business Center, doskonały w każdym szczególe

Gdański Business Center to kompleks biurowy u zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej, składający się z dwóch obiektów: szesnastopiętrowego budynku A, o powierzchni ok. 30 000 mkw i ośmiopiętrowego budynku B, o powierzchni ok. 15 000 mkw. Obecnie budynek B jest już oddany do użytku, natomiast w budynku A trwają ostatnie prace wykończeniowe. Planowany termin jego oddania w ręce pierwszych najemców to czerwiec 2014 roku. Jesienią 2014 roku ruszy budowa drugiego etapu inwestycji, który, podobnie jak pierwszy, złożony będzie z dwóch obiektów.
Gdański Business Center wyznacza nową jakość w podejściu do powierzchni biurowej w Warszawie. Położony na Muranowie kompleks został zaprojektowany tak, aby rozwijać przestrzeń miejską tej dzielnicy Warszawy i służyć okolicznym mieszkańcom.

Architektura
Gdański Business Center, w przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, został zaprojektowany tak, aby służyć zarówno najemcom, jak i mieszkańcom Muranowa. Na zewnątrz budynków zostanie oddana do użytku strefa relaksu, wypełniona zielenią i małą architekturą. W przeciwieństwie do wielu kompleksów biurowych, teren wokół Gdański Business Center będzie ogólnodostępny. Dzięki temu powstanie tętniąca życiem przestrzeń, dedykowana nie tylko pracownikom biur, lecz także okolicznym mieszkańcom. Przejście przez teren kompleksu pozwoli im maksymalnie skrócić drogę do stacji metra Dworzec Gdański i pobliskich przystanków komunikacji miejskiej.
Architektom Gdański Business Center przyświecała idea nadania tej części Warszawy nowoczesnego charakteru. Muranów jest wygodnym, klimatycznym miejscem spotkań, wciąż niezagospodarowanym z punktu widzenia profesjonalnej przestrzeni dla biznesu.
Projekt biurowca został dopracowany w najdrobniejszych detalach, a design kompleksu wyróżnia się na tle okolicy. Mniejszy budynek został obłożony piaskowcem, większy – w całości pokryty szkłem.
Budynki A i B Gdański Business Center projektowała firma E&L Architects, a lobby i projekt zaaranżowania terenu wykonała angielska firma architektoniczna Benoy.
Najważniejsze informacje dotyczące projektu:
Budynek A
– Szkło wykorzystane do pokrycia fasady budynku A zajmuje powierzchnię niemal 17 700 mkw.
– W lobby budynku A podświetlane, wykonane na zamówienie, czerwone, stalowe rury, o średnicy 8 cm, pokrywają powierzchnię 360 mkw zaokrąglonych ścian i stanowią ciekawy akcent architektoniczny.

– Za ladą recepcyjną powstanie okładzina z 12-milimetrowego Corianu, który dzięki swoim wyjątkowym właściwościom nada nowoczesnego charakteru biegnącym po łuku ścianom.
– Specjalnie na potrzeby wnętrza lobby zostały stworzone lampy – 780 szklanych kul, zawieszonych na różnej wysokości, które zostały zróżnicowane transparentnością szkła i źródłami światła. Autorem lamp jest firma Sipek Team, znana między innymi z projektów dla Karla Lagerfelda, Vitry czy Rosenthala.
Budynek B

– 7200 mkw piaskowca „Teakwood”, który pokrywa elewację niższego budynku odpowiada powierzchni równej boisku piłkarskiemu Stadionu Narodowego.
– Aby uzyskać odpowiednią jakość i równomierne ułożenie słojów, spółka zakupiła 10 000 mkw piaskowca, a do podtrzymania konstrukcji kamiennych płyt zastosowano ważącą 165 ton stalową podkonstrukcję.
– Środkowy pas na podłodze lobby budynku B, płynnie przechodzący na ścianę i sufit, wykonany jest z wyjątkowego „Traweronyksu” z Pakistanu i nawiązuje tym samym do elewacji zewnętrznej, natomiast kamień na pozostałej części podłogi to chorwacki i grecki marmur.

– Imponująca, utrzymana w ciepłej, żółtopomarańczowej tonacji lampa, znajdująca się nad ladą recepcji lobby budynku B, została zaprojektowana na zamówienie i ręcznie wykonana przez znaną w Europie czeską firmę Lasvit, specjalizującą się w projektowaniu unikalnego oświetlenia. Lasvit zaprojektował oświetlenie m.in. londyńskiego Harrodsa.
–  Do montażu żyrandola w lobby została wykorzystana specjalna, stalowa podkonstrukcja, zatwierdzona przez Instytut Techniki Budowlanej.

Projekt:
– Kompleks posiada nowoczesne, ekologiczne windy (odzyskujące energię przy hamowaniu i wyposażone w oświetlenie LED), o niestandardowej wysokości kabin – 260 cm i prędkości 2,5 m na sekundę (o 3% szybszej niż w standardowych biurowcach).

Foto: Paweł Pochmara/  Artur Witkowski/ Tomasz Reich

Sesja i plan zdjęciowy powstały dzięki uprzejmości HB Reavis

Wiadomości

Czy w Warszawie powinien być nocny zakaz sprzedaży alkoholu?

6 maja ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Czas na zabranie głosu przez mieszkańców w tej sprawie upływa...

Remont torowiska na rondzie Czterdziestolatka

Warszawscy tramwajarze wykorzystają długi weekend na remont przejazdów tramwajowych na rodzie Czterdziestolatka. Od 3 do 5 maja nie będzie można pojechać...

Przy Żelaznej powstanie budynek z pionowym ogrodem. Pierwszy taki w Warszawie!

Architekci z pracowni FAAB stworzyli koncepcję budynku, będącego nową siedziba instytutu Łukasiewicz-Itech. Gmach może stanąć przy Żelaznej 87 na Woli.

Ratusz otworzył oferty na przebudowę rejonu ulic Złotej i Zgody

Ogłoszono wyniki przetargu na przebudowę ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. W ramach prac całokowicie przebudowane będą ulice...

20 lat Warszawy w Unii Europejskiej

Ponad 800 projektów realizowanych przez miasto stołeczne Warszawę otrzymało europejskie dofinansowanie. Inwestycje z udziałem pieniędzy unijnych to budowa metra, linii tramwajowych, zakup...

Eksperci JLL podsumowują I kwartał 2024 roku na rynku mieszkaniowym

– Łącznie na sześciu głównych rynkach deweloperzy sprzedali w I kwartale 11 tys. mieszkań. Spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem wyniósł blisko 23%....

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...