SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych

Strona główna Informacje 1. miejsce Warszawy w rankingu miast bezpiecznych i otwartych

Podczas odbywającej się w piątek, 2 czerwca, konferencji „Europolis. Miasto bezpieczne i otwarte”, ogłoszono raport o bezpieczeństwie i otwartości polskich miast. W rankingu 66 miast Warszawa zajęła pierwsze miejsce.

Miasta na prawie powiatu były analizowane pod kątem bezpieczeństwa publicznego, otwartości na innych (w tym przyjmowania pracowników z innych krajów), poczucia bezpieczeństwa indywidualnego, komunikacyjnego i społeczno-ekonomicznego.

mapa-najbezpieczniejszych-miast-768x652Raport przygotowały Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Polityka Insight. Partnerami raportu są Orange Polska i Grupa Veolia Polska. Polityka Insight dołożyła wszelkich starań, by raport był bezstronny i obiektywny – zleceniodawcy ani partnerzy nie mieli wpływu na tezy ani wymowę opracowania.

 

ranking-wszystkich-miast-1024x949Stolica, ze względu na swój potencjał społeczny i ekonomiczny, jest trudna do porównania z innymi polskimi miastami. Dlatego po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Europolis – tłumaczy Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana, wydawcy rankingu. Według Barometru Warszawskiego z 2016 r. 81% mieszkańców stolicy czuje się bezpiecznie w okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 79% nie czuje strachu spacerując tam po zmroku. Urząd m.st. Warszawy co roku przeznacza znaczące kwoty na dofinansowanie Policji i Straży Pożarnej (w 2016 r. prawie 16 mln zł) oraz finansuje budżet Straży Miejskiej (ponad 144 mln zł w 2016 r.). W Warszawie, jak na aglomerację o tak dużym ruchu, jest też relatywnie mało przestępstw na drogach, w wyniku których ktoś traci życie.
Drugie miejsce na podium zajął Kraków. Stolica Małopolski znajduje się w zestawieniu miast o najmniejszej liczbie tzw. niebieskich kart – zakładanych, gdy istnieją przesłanki, że dochodzi do przemocy w rodzinie. Dla mieszkańców nie bez znaczenia jest także bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne (7. miejsce w rankingu), w tym niska stopa bezrobocia, utrzymująca się na poziomie ok. 3 proc.

W miastach, w których znalezienie pracy nie stanowi problemu, o wiele łatwiej jest mówić o poczuciu bezpieczeństwa – zauważa Iga Kamocka, koordynatorka Europolis z Fundacji Schumana.

Na trzecim miejscu w rankingu Europolis uplasował się Rzeszów (61,87 proc.).Przestępczość na poziomie
48-74 proc. średniej dla wszystkich miast w zależności od rodzaju, o połowę mniej pożarów niż przeciętnie, 88 proc. ofiar wypadków w stosunku do średniej. W Rzeszowie mało osób poniżej 65. roku życia umiera z powodu nowotworów – 2,17 na tysiąc mieszkańców. Według prognoz, Rzeszów będzie jedynym miastem obok Warszawy, w którym populacja w najbliższych latach nie zmniejszy się. Miasto przoduje również w jakości opieki zdrowotnej – zarówno w potencjale zdrowotnym, ocenie zdrowia mieszkańców, jak i dostępności badań.

Bezpieczeństwo publiczne – lepiej mieszkać w mniejszym mieście
Najbezpieczniejszym miastem pod względem skuteczności działania organów ściągania, a także niskiego poziomu różnego rodzaju przestępczości oraz występowania sytuacji zagrożenia, jak pożary, jest Zamość (81,13 pkt). W większości wskaźników z tej kategorii miasto jest najlepsze lub dużo lepsze od średniej. Druga jest Biała Podlaska z 76,63 pkt., a trzeci Przemyśl – 76,18 pkt. Wśród liderów są także Siedlce, Konin, Tarnów i Olsztyn. Najgorsze wyniki w tym zestawieniu otrzymały Sopot, Legnica, Wałbrzych, Chorzów, Nowy Sącz i Wrocław. W tym wymiarze rankingu większość dużych miast została zaklasyfikowana do niższych kategorii.

Policja jest najbardziej skuteczna w Lesznie, Piekarach Śląskich i Nowym Sączu. Ponad 80 proc. sprawców przestępstw w tych miastach jest wykrywana. Zamość, Łomża i Białystok mają najmniejszą liczbę przestępstw na 1 tys. mieszkańców. Na 1 tys. zamościan przypada około 19 przestępstw rocznie.

Najwięcej kradzieży jest w Sopocie, Legnicy i Katowicach. W turystycznym Sopocie to rekordowe 42 kradzieże na 1 tys. osób rocznie, w Legnicy – 36, a w Katowicach – 35. Najwięcej kamer monitoringu jest w Szczecinie
(8,5 kamer na km2), Rzeszowie (7,1), Sopocie (5,1) i Zamościu (3,1). Najmniej kamer jest w Mysłowicach, Świnoujściu, Gorzowie Wielkopolskiej i Nowym Sączu – mniej niż 0,2 kamery na km2.

Otwarte na innych – Nowy Sącz na czele
Liderem tego zestawienia jest Nowy Sącz, który uzyskał aż 87,04 pkt. na 100 możliwych. To jedno z najstarszych miast w Małopolsce, gdzie wciąż mieszają się kultury i religie. W Nowym Sączu pracuje ponad 10 tys. legalnie zatrudnionych na umowę o pracę obcokrajowców (w tym blisko 6 tys. Ukraińców). Ponad 1 tys. cudzoziemców prowadzi na terenie tego miasta firmy.
Jak łatwo się domyślić, tam gdzie mieszkają obcokrajowcy dochodzi do największej liczby przestępstw na tle rasowym. Wyjątek stanowi tu Białystok, gdzie liczba takich czynów jest wysoka mimo stosunkowo niewielkiej obecności cudzoziemców.

Bezpieczeństwo indywidualne – najlepiej nad morzem
Według raportu Europolis miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przemocy domowej i wypadków przy pracy jest Sopot. Nadmorski kurort uzyskał 77,54 pkt., o 10 pkt. więcej niż druga w tym zestawieniu Gdynia i trzecie Świnoujście.

95 proc. sopocian jest zadowolonych z miejscowości, w której mieszkają – to najlepszy wynik w Polsce. Zbliżony poziom zadowolenia ze swojego miasta jest w Słupsku – 93 proc., wysoki także w Żorach – 88 proc., Gdyni – 87 proc. i Piekarach Śląskich – 84 proc.

Bezpieczeństwo komunikacyjne: dobra infrastruktura to mniej wypadków
Najbezpieczniejszym komunikacyjnie miastem są Świętochłowice, drugi jest Grudziądz, a trzecia Bydgoszcz. Miastem o najmniejszej liczbie stwierdzonych przez policję przestępstw drogowych jest Gdańsk – 13 na 10 tys. mieszkańców. W wypadkach drogowych najmniej obrażeń odnieśli poszkodowani w Toruniu – 40 na 100 tys. pojazdów. Najmniej kierowców pod wpływem alkoholu lub narkotyków jest łapanych w Gdańsku, Łodzi i Bydgoszczy. Policja zatrzymuje tam w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego 11 kierowców na 1 tys. mieszkańców. Najwięcej takich zdarzeń stwierdzono w Świnoujściu, Krośnie, Zielonej Górze, Jeleniej Górze i Mysłowicach.

Bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne: ważny wymiar bezpieczeństwa
Najlepiej dla bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego jest mieszkać w Rzeszowie lub w Warszawie. Trzecie jest Opole, a czwarty Poznań. Najniższe wyniki osiągnęły Bytom, Chorzów i Łódź. Wiele polskich miast ma problem z chorobami cywilizacyjnymi. Średnio w Polsce w ciągu roku umiera 380 tys. osób, z czego co siódmy zgon spowodowany jest chorobą układu krążenia albo nowotworem.

Suwalczanie mają najzdrowsze serca – umieralność na choroby serca wynosi tam 2,71 na 1 tys. mieszkańców – to najlepszy wskaźnik spośród 66 miast na prawach powiatu. Najmniej zgonów z powodu nowotworu odnotowuje Biała-Podlaska (1,91 na 1 tys. mieszkańców rocznie), Ostrołęka (1,97) i Łomża (2,06). Najwyższe wskaźniki występują w Sopocie (3,87 zgonów na 1 tys. osób), Chorzowie (3,67) i Sosnowcu (3,41). Powód zajęcia przez Sopot tak niskiej pozycji jest wspólny dla całego Pomorza – starzenie się populacji i palenie tytoniu.

Gdzie zarabia się najwięcej? Najwyższy wskaźnik średniego miesięcznego wynagrodzenia osiągnęła Warszawa (5399 zł). Za nią znalazły się Katowice (5244 zł), ze względu na relatywnie wysokie płace w sektorze górniczym. Młodym rodzicom z Opola najłatwiej jest wychowywać dzieci, nie rezygnując z pracy – 29,9 proc. dzieci do trzeciego roku życia jest objętych opieką żłobkową. To o 5 pkt proc. więcej od drugiego Koszalina (24,9 proc.). Kolejne miejsca zajęły: Zielona Góra (19,9 proc.), Wrocław (19,7) i Rzeszów (19,5). Z kolei w Jaworznie (2,2 proc. dzieci w żłobkach), Bytomiu (2,6 proc.), Grudziądzu (3,3) i Rybniku (3,5 proc.) najczęściej rodzice samodzielnie wychowują dzieci (wspierani przez dziadków), lub też korzystają z usług niań.

Raport Europolis „Bezpieczne i otwarte miasta” Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce przygotowany został przez Politykę Insight. Partnerami raportu są Orange Polska oraz Grupa Veolia Polska.

W rankingu Europolis uwzględniono 66 polskich miast na prawach powiatu. Przeanalizowano je na podstawie 44 wskaźników, pogrupowanych w 5 wymiarach: bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, bezpieczeństwo publiczne, otwartość na innych, bezpieczeństwo komunikacyjne, bezpieczeństwo indywidualne.

 

Wiadomości

LA Scala już prawie gotowa!

Budowa kameralnego apartamentowca La Scala powstającego przy ulicy Madalińskiego na Mokotowie dobiega końca. Inwestorem jest firma Mota-Engil Real Estate Management.

Nowy pawilon medyczny w Szpitalu Czerniakowskim

100 dni - dokładnie tyle zajęło zaprojektowanie, wybudowanie i wykończenie budynku modułowego, który stanął na terenie Szpitala...

Warsaw Unit obsypany nagrodami!

Wieżowiec Ghelamco otrzymał w tym tygodniu aż trzy nagrody. Międzynarodowe jury konkursu CEEQA 2022 doceniło biurowiec w dwóch kategoriach – Office Development of the...

MOXO w Fabryce Norblina – duet doskonały

Fabryka Norblina jeszcze w tym roku powita w swoich przestrzeniach kolejny wyjątkowy koncept będący połączeniem restauracji i klubu muzycznego. Pojawi...

Można budować nową siedzibę TVP Info za 607 mln zł

Oferta Korporacji Budowlanej Doraco z ceną 606,9 mln zł, uznana za najkorzystniejszą w przetargu dotyczącym budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji...

Zmiany w Warszawskim Transporcie Publicznym po otwarciu nowych stacji metra na Woli i Bemowie

Po udostępnieniu pasażerom nowego odcinka linii M2 to metro zapewnia najsprawniejszy dojazd ze znacznej części Bemowa i...

Polecane

Festiwalowe Lato Konesera czas start! Magnetyczne wydarzenia na Pradze przez całe wakacje

Sześć intrygujących festiwali, wspaniałe wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i dziesiątki innych wydarzeń. Tak w telegraficznym skrócie wygląda harmonogram Festiwalowego Lata Konesera. Podczas...

Skąd się wziął Pałac Kultury i Nauki?

Pałac Kultury i Nauki jaki jest, każdy widzi. Jedni nazywają go radzieckim stemplem, wypalonym siłą na polskiej ziemi symbolem dominacji wrogiego...

Trzecia edycja największego targu roślin doniczkowych w Warszawie! 23-24 kwietnia 2022

W najbliższy weekend w Koneserze odbędzie się kolejna edycja największego targu roślin doniczkowych w Polsce. Po raz trzeci wydarzenie zawita do...

“WARSZAWSKIE NOCE I DNIE” WYSTAWA BY HASHTAGALEK

Od 9 kwietnia w woonerfie Haberbuscha i Schielego na terenie Browarów Warszawskich możecie podziwiać wystawę "WARSZAWSKIE NOCE I DNIE" autorstwa Aleksandra...

X edycja Biegu Na Szczyt Rondo 1 w randze Mistrzostw Europy!

Już 21 maja do warszawskiego biurowca Rondo 1 ponownie zawitają najlepsi biegacze po schodach z Polski i Europy. Bieg Na...

Miasto Moje – osiedle zaprojektowane z myślą o rodzinach

Białołęka należy obecnie do najprężniej rozwijających się dzielnic stolicy. Powstaje tu wiele inwestycji mieszkaniowych, a w tym Miasto ...