Dziś, 11 marca 2025 roku, w Cannes rozpoczęły się prestiżowe targi nieruchomości i inwestycji MIPIM, które co roku gromadzą ponad 20 tysięcy delegatów z ponad 90 krajów. Warszawa, jako dynamicznie rozwijająca się metropolia, aktywnie uczestniczy w wydarzeniu, prezentując kluczowe inwestycje, potencjał gospodarczy i wizję rozwoju do 2040 roku. Relację z targów prowadzi wysłannik Nowej Warszawy.
Hasłem przewodnim stołecznej prezentacji jest: „Warsaw – Smart People. Smart Technology. Smart City”. Jednym z najważniejszych punktów tegorocznej edycji targów są nominacje polskich inwestycji do prestiżowego konkursu MIPIM Awards 2025. Towarowa22 w Warszawie oraz Fuzja w Łodzi, realizowane przez Grupę Echo-Archicom (Towarowa22 we współpracy z AFI Europe), znalazły się w gronie finalistów. Będą rywalizować o nagrody w kategoriach najlepszej rewitalizacji przestrzeni miejskiej oraz najlepszego dużego projektu.
MIPIM Awards to doroczny konkurs towarzyszący targom nieruchomości, nazywany „architektonicznym Oscarem”. Nominacje polskich inwestycji to znaczące wyróżnienie, potwierdzające wysoki poziom realizowanych w kraju projektów urbanistycznych i ich znaczenie na międzynarodowej arenie.





W ramach targów odbędą się liczne konferencje i panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli warszawskiego ratusza. Najważniejsze z nich to:
- konferencja dotycząca potencjału Warszawy w kontekście turystyki biznesowej,
- spotkanie biznesowe „Building the future together. Towards Warsaw’s New Urban Strategy”, podczas którego zaprezentowane zostaną kluczowe inwestycje miasta i prace nad strategia̅ Warszawa 2040+,
- panel „Night-time Economy and 24-hour Cities” oraz sesja C40 poświęcona finansowaniu rewitalizacji dzielnic w Europie z uwzględnieniem celów klimatycznych.
Nowoczesne stoisko z ekologicznym przesłaniem
Warszawskie stoisko na MIPIM 2025 zajmuje 105 m² i nawiązuje do architektury miasta. Jego forma inspirowana jest twórczością Marka Leykama, architekta zasłużonego dla powojennej odbudowy stolicy. W przestrzeni wystawienniczej zaprezentowane zostaną prace polskich artystów, m.in. lustro Oskara Zięty oraz kolekcja naczyń hydroponicznych Alicji Patanowskiej. Co istotne, elementy zabudowy stoiska, takie jak regały, donice czy hotele dla owadów, zostaną po targach przeniesione do przestrzeni miejskiej Warszawy, podkreślając zaangażowanie miasta w zrównoważony rozwój.

Silna pozycja Warszawy na arenie międzynarodowej
Udział Warszawy w MIPIM 2025 to kolejny krok w umacnianiu pozycji miasta jako jednego z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie. Potwierdza to ranking „European Cities and Regions of the Future 2025”, w którym stolica Polski znalazła się na drugim miejscu w UE, wyprzedzając takie metropolie jak Paryż, Amsterdam czy Berlin. Warszawa została także wyróżniona w kategoriach kapitał ludzki i styl życia oraz przyjazność biznesowa.













Partnerzy Warszawy na MIPIM 2025
Prezentacja inwestycyjnego potencjału miasta odbywa się we współpracy z dziesięcioma partnerami, wśród których znajdują się: BBI Development, cmT, Develia, Echo Investment, Ghelamco, Karimpol, NOHO Investment, SGI, Singu oraz Skanska.

Na miejscu wydarzenia obecny jest także wysłannik Nowej Warszawy, który na bieżąco relacjonuje przebieg targów oraz prezentacje stołecznych inwestycji. Dzięki temu mieszkańcy mogą śledzić aktualne wydarzenia i sukcesy Warszawy na międzynarodowej scenie nieruchomości.
Warszawa prezentuje swoje osiągnięcia i plany na przyszłość, pokazując, że jest gotowa na kolejne wyzwania i dynamiczny rozwój. Targi MIPIM potrwają do 14 marca, a stolica Polski będzie jednym z kluczowych punktów dyskusji o przyszłości europejskich miast.
Fot. Nowa Warszawa