Trwa rozbiórka dawnej siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy Rozbrat 44a. Rozbiórka przedwojennego obiektu oburzyła miejskich aktywistów, którzy twierdzą, że budynek był zabytkiem. Wojewódzki Konserwator Zabytków ma inne zdanie.
Do budzącej kontrowersje rozbiórki budynku przy Rozbrat 44 a odniósł się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków:
Budynek dawnej siedziby Sojuszu Lewicy Demokratycznej przy Rozbrat 44a wbrew podawanym informacjom w mediach społecznościowych nie jest i nie był zabytkiem, nie był też wpisany do gminnej ewidencji zabytków. (…) Sprawa jego ochrony była już raz rozpatrywana przy okazji wpisu sąsiadującego pawilonu Syreni Śpiew. Po długiej procedurze i złożonych odwołaniach uznano, że sąsiadująca zabudowa nie powinna być chroniona. Wówczas ograniczono obszar ochrony tego rejonu do pawilonu Syreni Śpiew. Od tego czasu nie pojawiły się żadne nowe ustalenia ani fakty. Sprawa była już raz rozstrzygnięta przez MWKZ i organ odwoławczy jakim jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina, że jedną z jego pierwszych decyzji było wpisanie budynku Syreniego Śpiewu do rejestru zabytków, co było wcześniej blokowane przez poprzednich konserwatorów. Później MWKZ stoczył batalię o jego ochronę.
Sprawa jest rozstrzygnięta prawomocnie dopiero od 19 kwietnia 2023 r. po sześciu latach procedury odwoławczej i sądowej. Batalia prawna była długa i trudna, mimo, że budynek Syreniego Śpiewu posiada znacznie wyższą wartość artystyczną, w tym cenny wystrój – ceramiczne mozaiki. Już w wypadku wpisu Syreniego Śpiewu okazało się, że brakuje źródeł archiwalnych, a wiele okoliczności jego powstania jest trudnych do udowodnienia, co podnoszono w procedurze odwoławczej.
Zgłaszane argumenty odnośnie ochrony budynku przy ul. Rozbrat 44a są rozbieżne ze sobą. W składanych wnioskach podkreślano, że budynek pochodzi z okresu międzywojennego, potem, że powstał w wyniku projektu znanej grupy architektów zwanych Tygrysami, wreszcie, że był miejscem walk powstańczych. Wiele z podawanych faktów jest trudnych do potwierdzenia archiwalnie wobec braku źródeł. Zachowane zdjęcia pokazują, że obecny obiekt powstał w wyniku powojennej odbudowy.Wszystkie zgody na rozbiórkę budynku przy Rozbrat 44a zgodnie z prawem zostały wydane przez kompetentne urzędy miasta stołecznego Warszawy i są w obiegu prawnym. Wniosek Stołecznego Konserwatora Zabytków o ochronę tego budynku wpłynął w piątek 11 sierpnia 2023 pod koniec dnia. Został złożony zbyt późno wobec trwającej rozbiórki i wcześniejszych prawomocnych decyzji o rozbiórce władz m. st. Warszawy.
Zapobiegając podobnym sytuacjom w przyszłości MWKZ zwróci się także do władz miejskich m. st. Warszawy o informowanie jakie niechronione obiekty o cechach zabytku są w trakcie uzgadniania rozbiórek. – poinformował rzecznik prawsowy Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Co powstanie przy Rozbrat 44a?
W nowym biurowcu znajdzie się około ok. 4,4 tys. m kw. biur, a na parterze – 700 m kw. usług. Inwestor chce, żeby w parterze znało się miejsce na gastronomię. Pod budynkiem powstanie niewielki parking na 50 aut. Firma X Point Powiśle ma już pozwolenie na budowę sześciokondygnacyjnego biurowca. Prace przy wyburzeniach potrawają do końca roku.
Następnie rozpocznie się trwająca dwa lata budowa biurowca. Całość ma być gotowa w trzecim kwartale 2025 roku.
Deweloper zamierza wyburzyć również hotel, który ulukowany jest w głębi działki. W jego miejscu ma powstać apartamentowiec według projektu PBA Projekt Adama Wagnera. Termin rozpoczęcia tej inwestycji na razie nie jest znany.
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.