Lśniące nowością budynki jeszcze bez reklam, przechodnie w kolorowych strojach, dzieci bawiące się na osiedlowych podwórkach. Długo oczekiwana monograficzna publikacja Zbyszka Siemaszki, wydana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, jest już dostępna. Bardzo polecamy tę publikacje.
Spośród wybraliśmy około dwustu prezentujących Warszawę w latach 50., 60. i 70. Znajdujemy tu ikoniczne już fotografie przodowników odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej ściany wschodniej.
Piękna Warszawa
Tym, z czego słynie Zbyszko Siemaszko, są pieczołowicie kadrowane, eleganckie widoki odbudowanej już Warszawy, która zachwyca jakością architektury i czystością przestrzeni miejskiej. Znajdziemy tu zdjęcia z placem Zamkowym jeszcze bez Zamku Królewskiego i nowiutkimi osiedlami na Kole, Bielanach czy Mokotowie. Znakomicie prezentują się budynki, które zostały dziś w dużej części oszpecone lub nie istnieją: Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina czy dworce kolejowe sfotografowane w czasach ich największej świetności.
Tematem książki jest nie tyle sama architektura, co miasto wraz z jego mieszkańcami. Razem z Siemaszką – reportażystą, który przez lata pracował na zlecenie tygodnika „Stolica” przyjrzymy się przechodniom i ludziom zaobserwowanym podczas codziennych czynności. Poznamy kierowcę autobusu linii 132, przyjrzymy się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla.
Twórcy
Książkę podzielono na tematyczne działy: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony przyjaznym wstępem wprowadzającym w realia lat PRL. Autorką tekstów jest Katarzyna Kalisz, która wykonała m.in. naukowe opracowanie wszystkich fotografii Siemaszki przechowywanych w NAC. Nad koncepcją i koordynacją całości oraz wyborem zdjęć czuwał Bartłomiej Kuczyński, zaś projekt graficzny wykonała Zofia Herbich. Książkę można obecnie pobrać wyłącznie w wersji online.
Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze.
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dyskutuj i dziel się opiniami.