Warszawa uruchamia miejsce dla uchodźców do nauki zdalnej

W Pałacu Młodzieży został otwarty centralny punkt do nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacji. Do dyspozycji uczniów przygotowano sale wyposażone w sprzęt komputerowy przekazany przez darczyńców. Podobne punkty organizują dzielnice.

– Od początku kryzysu uchodźczego robimy wszystko co możemy żeby w każdej sferze działań miasta, aby zapewnić naszym gościom z Ukrainy pełne wsparcie. Edukacja jest jednym z kluczowych obszarów naszych działań, dlatego, że blisko 1/3 uchodźców, którzy zostali w Warszawie, czyli ok. 100 tys. osób, to dzieci i młodzież – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Zdalna nauka w Pałacu Młodzieży

– Przed chwilą brałem udział w spotkaniu online z wiceprezydentem Kijowa, Valentynem Mondryivskym, który koordynuje i nadzoruję oświatę w ramach administracji krajowej Miasta Kijowa. W łączeniu wzięli również udział przedstawiciele edukacji w Kijowie, z którymi współpracujemy od lat, i którzy wspierają nas w organizowaniu nauki zdalnej dla uchodźców  – informuje Rafał Trzaskowski, i dodaje: – Przed nami wielkie wyzwanie, aby ułatwić ukraińskim uczniom możliwość korzystania ze zdalnej edukacji organizując im niezbędny sprzęt, czy zapewniając miejsca do nauki. Dlatego dziś uruchamiamy w Pałacu Młodzieży pierwsze miejsce do nauki zdalnej w ukraińskim systemie edukacji dla uczniów 9 – 11 klasy.

Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:30.

Do dyspozycji uczniów Pałac Młodzieży przygotował sale wyposażone w sprzęt komputerowy z ukraińską klawiaturą, co umożliwi im samodzielną pracę. Komputery pochodzą od darczyńców.

– W razie potrzeby zapewniamy na miejscu wsparcie konsultanta znającego język ukraiński. Chcemy wspierać również uczniów w nauce języka polskiego, a także zaoferować pomoc innych specjalistów, np. psychologa – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

– Dzisiaj zorganizowaliśmy warsztaty dla młodzieży, podczas których uczniowie przetestują łączenie z szkołami ukraińskimi oraz podzielą się z nami swoimi uwagami żebyśmy jak najlepiej przygotowali stanowiska do nauki zdalnej – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Podobne punkty nauki zdalnej otworzyły również dzielnice (Ursus i Bemowo). Do tych dzielnic również trafiły laptopy od darczyńców. Kolejne miejsca do nauki zdalnej przygotowywane są też w innych dzielnicach.

Edukacja uchodźców

Od wybuchu wojny w Ukrainie do miejskich placówek oświatowych trafiło już ponad 16 tys. uczniów. Część z nich dołącza do istniejących klas, a dodatkowo, w miarę możliwości, szkoły uruchamiają oddziały przygotowawcze na różnych poziomach edukacji, gdzie priorytetem, jest nauka języka polskiego. W całej Warszawie utworzono prawie 150 oddziałów przygotowawczych w 89 placówkach.

W uzgodnieniu z Ministrem Edukacji i Nauki Ukrainy uchodźcy mogą zdalnie kontynuować naukę w szkołach ukraińskich, które przygotowały lekcje dla wszystkich grup wiekowych.

Dzięki porozumieniu miasta z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej do szkół i przedszkoli dołączają nauczyciele z Ukrainy, którzy jako asystenci polskojęzycznych nauczycieli, pomogą uchodźcom w procesie adaptacji w polskim systemie edukacji. Wsparcie przekazują również prywatne firmy i instytucje.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...