W jaki sposób elektrolity wpływają na naszą kondycję oraz poziom nawodnienia?

Większość z nas wie, że uzupełnianie elektrolitów jest konieczne po intensywnym wysiłku fizycznym, a także po zatruciu pokarmowym, przez które w organizmie zaczyna brakować wody i substancji odżywczych. Mimo tego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, czym tak naprawdę są elektrolity i w jaki sposób wpływają na nasze

samopoczucie.

Dlaczego warto przyjmować elektrolity?

Czy wiesz, że elektrolity to po prostu wodny roztwór jonów, czyli atomów posiadających ujemny lub dodatni ładunek elektryczny? Są one potrzebne do zachowania równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej, która wpływa na ogólny stan naszego organizmu. Do najważniejszych elektrolitów zaliczamy:

  • sód,
  • potas,
  • wapń,
  • magnez,
  • jony chlorkowe i potasowe.

Sód jest jednym z podstawowych składników osocza. Odpowiada za komórkową wymianę wody, przewodzenie impulsów nerwowych oraz regulację ciśnienia tętniczego. Potas kontroluje ilość wody znajdującej się w ciele, odpowiada za utrzymywanie prawidłowego pH komórek i czuwa nad prawidłowym skurczem mięśnia sercowego. Wapń i magnez znajdują się w kościach oraz zębach i odgrywają ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. 

Nie tylko sportowcy – komu jeszcze grozi utrata elektrolitów?

Kiedy w naszym organizmie brakuje elektrolitów, zaczynamy czuć się bardzo źle. Taka sytuacja jest szczególnie groźna dla osób w podeszłym wieku, chorych oraz małych dzieci, ponieważ skrajne wycieńczenie może prowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu, a nawet życiu. Gospodarka wodno-elektrolitowa odgrywa ważną rolę w poprawnym funkcjonowaniu całego ustroju. Powinniśmy o nią zadbać w szczególności latem, gdy jesteśmy narażeni na odwodnienie. Utrata elektrolitów często dotyczy sportowców wykonujących wyczerpujące treningi. Elektrolity przydadzą się także osobom zmagającym się z biegunką, wymiotami lub wysoką gorączką. Specjalny preparat pomoże wszystkim, którzy dostarczają do organizmu mało płynów lub cierpią na kaca. Mieszanka elektrolitowa szybko postawi nas na nogi – wystarczy zdecydować się na suplementy o sprawdzonym składzie: https://mybionic.pl/producenci/activlab.

Jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje elektrolitów?

Niedobór elektrolitów często jest powiązany z odwodnieniem, zatem pragnienie powinno być pierwszym sygnałem świadczącym o tym, że nasz organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia. Inne objawy świadczące o zbyt niskim poziomie elektrolitów, to na przykład:

  • zawroty głowy,
  • osłabienie,
  • skurcze i drżenie mięśni,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • nieprawidłowe ciśnienie krwi,
  • obrzęki.

Jeżeli powyższe objawy pojawiają się po treningu lub podczas gorącego dnia, to nasz organizm prawdopodobnie domaga się wody oraz elektrolitów. W takim przypadku warto sięgnąć po płyn zawierający najważniejsze jony.

Zbyt niski poziom elektrolitów? Sprawdzone sposoby na ich uzupełnienie

Nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów odwodnienia organizmu, nawet zwykłego pragnienia – im prędzej uzupełnimy poziom elektrolitów, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do omdlenia lub osłabienia. Niezależnie od pogody, warto nosić przy sobie butelkę z wodą oraz rozpuszczalny proszek z elektrolitami. Odpowiednie nawodnienie wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.

Artykuł sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Centrum Praskie Koneser z jeszcze bogatszą ofertą kulinarną. Dwa nowe koncepty...

0
Centrum Praskie Koneser na warszawskiej Pradze nieustannie przyciąga miłośników dobrej kuchni i wyjątkowej atmosfery. Niedawno do grona tamtejszych lokali dołączyły dwa nowe: „Zabawa Bistro....
×