W czwartek, 12 stycznia, podczas sesji Rady Warszawy, uchwalone zostały trzy nowe plany miejscowe. Obejmują ważne obszary i miejsca w mieście, jak plac Zawiszy i Park Kaskada. Dzięki temu będzie można wybudować 130 metrowej wysokości wieżowiec o roboczej nazwie Zawisza Tower.
– Cieszę, że nowy rok zaczynamy z trzema uchwalonymi planami miejscowymi. Każdy zna plac Zawiszy i skomplikowany układ drogowy, który jest niczym węzeł gordyjski. To miejsce wymaga zmiany. Nowy plan rejonu placu Zawiszy umożliwi sensowną przebudowę ulic i lepsze zagospodarowanie terenów. Bardzo ważne są też pozostałe plany – mówi Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Radni Warszawy na czwartkowej sesji uchwalili w sumie trzy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: rejonu Parku Kaskada – część A na Marymoncie; rejonu Placu Zawiszy na Ochocie oraz dla działki ewidencyjnej na Rakowcu.
Dwa plany dla Ochoty
Plan rejonu Placu Zawiszy dotyczy kluczowej przestrzeni Ochoty. Plac domyka centrum miasta i stanowi symboliczną bramę. Za nią ul. Grójecka prowadzi do serca dzielnicy z placem Narutowicza.
Plan precyzuje, jak uzupełnić i usprawnić cały układ komunikacyjny tego obszaru. Ma tu powstać nowy odcinek południowej jezdni Alej Jerozolimskich. Końcowy przebieg ul. Grójeckiej zmieni się. Po „odgięciu” połączy się ona z nową jezdnią Alei Jerozolimskich. Uwolni to ok. 1 ha gruntu, który teraz zajęty jest przez asfalt i beton. Powstanie zielona przestrzeń z parkiem linearnym.
Plan dopuszcza w rejonie placu Zawiszy lokalizację wysokiego budynku (do 130 m). Ma ona uzasadnienie kompozycyjne. Będzie akcentować osie widokowe przy skrzyżowaniu ważnych ulic w skali dzielnicy i Warszawy.
O planach budowy wieżowca pisaliśmy kilka miesięcy temu. Wieżowiec chce budować w tym miejscu deweloper firma Ghelamco. 130 metrowej wysokości wieżowiec Plac Zawiszy Tower powstał w pracowni JEMS Architekci.
O planach realizacji budynku biurowego przy placu Zawiszy deweloper informował już wiele lat temu. Pierwotnie w tym miejscu planowano realizację 160 metrowej wysokości wieżowca pod roboczą nazwą Sobieski Tower.

Realizacja tego projektu nie doszła do skutku, co więcej ratusz wydał warunki zabudowy do budowy o 30 metrów niższego obiektu.
Nowy wieżowiec zgodnie z wytycznymi ratusza będzie niższy, ale za to znacznie szerszy. Gmach będzie miał zróżnicowaną wysokość, od 30 m, przez 89 m, aż po 130 m w części najwyższej. W wytycznych miasto wskazało, że wieżowiec nie może mieć elewacji pokrytej wyłącznie szkłem.
Za projekt wysokościowca jest odpowiedzialna pracownia JEMS ARCHITEKCI, która w swoim portfolio ma m.in. Browary Warszawskie oraz wieżowiec Generation Park.

Deweloper o inwestycji mówi dość ostrożnie. Projekt wieżowca Plac Zawiszy Tower pokazano w ramach dyskusji na temat zagospodarowania placu Zawiszy i tej części Ochoty.
Kaskadowy wieżowiec, który miałby domknąć plac pomiędzy ulicami Grójecką i Alejami Jerozolimskimi jest jedną z planowanych przez Belgów inwestycją. Obecnie Ghelamco realizuje budowę 174 metrowej wysokości wieżowca The Bridge przy placu Europejskim oraz pierwszy etap kompleksu biurowego The Vibe.
Tekst Tomasz Reich
Wizualizacje Jems Architekci/ Ghelamco