Był najwyższym budynkiem w Warszawie. Od kilu lat popada w ruinę. Jego obecny właściciel postanowił wznowić prace remontowe na początku roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami po blisko 70 latach od zniszczenia w czasie powstania wróci do dawnej świetności.
Prudential został wybudowany w latach 1931-1933 w stylu art déco. Na początku był siedzibą angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential (Przezorność). Budynek stał się symbolem nowoczesnej Warszawy lat 30. Miał wysokość 16 pięter (66 m), co czyniło go w ówczesnym czasie jednym z najwyższych budynków w Polsce i jednym z najwyższych wieżowców w Europie.
W roku 1936 na dachu wybudowano maszt eksperymentalnej stacji elewizyjnej. Profesor Politechniki Warszawskiej Janusz Groszkowski zbudował tu i uruchomił pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny, jeszcze zanim to zrobili Niemcy na igrzyska olimpijskie w Berlinie.W czasie II wojny światowej w budynek trafił gigantyczny pocisk. Prudential został mocno zniszczony.
Budynek odbudowano po wojnie w socrealistycznym kształcie. W czasach PRL-u pełnił funkcję hotelu Warszawa. W 2010 roku zaczął się tutaj generalny remont budynku. Inwestorem jest krakowska rodzina Likusów. Według ostatnich deklaracji krakowskiego inwestora prace mają być wznowione wkrótce. Szczegółów brak. Prudential ma przypominać wyglądem kształt budynku sprzed wojny. Przywrócone zostaną dawne elewacje, a wnętrza zostaną wykończone w stylu art déco.
Jutro przedstawimy czytelnikom Nowej Warszawy jeden z możliwych pomysłów na ratowanie budynku.
Zdjęcia Narodowe Archiwum Cyfrowe