Zagrzybiona klimatyzacja w samochodzie – co z tym zrobić?

    0
    455

    Klimatyzacja to we współczesnych samochodach standard, bez którego trudno wyobrazić sobie podróże w upalne dni. I chociaż ułatwia ona życie pasażerom, to przy braku odpowiedniej pielęgnacji może się okazać groźna dla naszego zdrowia. Co powinno wzbudzić nasze obawy i jak walczyć z zagrzybieniem w układzie klimatyzacyjnym?

    Jak rozpoznać problem z klimatyzacją?

    Klimatyzacja to rozwiązanie, z którego korzystamy zazwyczaj tylko w określonym czasie w ciągu roku. Gdy uruchamiamy ją dopiero na wiosnę, ma ona za sobą kilkumiesięczną przerwę w działaniu. Często w tym czasie zapominamy również o jej czyszczeniu. Jednym z pierwszych objawów, które powinny wzbudzić nasze obawy, jest słabsze chłodzenie urządzenia oraz wydobywający się z niego nieprzyjemny zapach. Oznacza to, że w układzie klimatyzacyjnym zgromadziły się grzyby oraz pleśń. Warunki panujące wewnątrz parownika sprzyjają rozwijaniu się bakterii i drobnoustrojów. Mogą one być groźne dla naszego organizmu, wywoływać złe samopoczucie, przeziębienie oraz ataki alergii.

    Zagrzybienie w klimatyzacji – jak powstaje?

    Jak działa parownik? Jego funkcjonowanie opiera się na odbieraniu ciepła z opływającego go powietrza. W efekcie dochodzi do skraplania się pary wodnej w przewodzie klimatyzacyjnym. Wilgoć daje idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów, grzybów oraz pleśni, zwłaszcza jeśli urządzenie jest niewykorzystywane przez kilka miesięcy. Ich pojawienie się może doprowadzić nie tylko do zanieczyszczenia, ale również do zapchania przewodu klimatyzacyjnego, co będzie objawiać się zanikiem podmuchu.

    Jak stosować środki do odgrzybiania klimatyzacji?

    Jak prawidłowo czyścić klimatyzację? Możliwości jest kilka. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście zabranie pojazdu do profesjonalnego warsztatu i oddanie go w ręce mechaników. Niestety, nie zawsze mamy taką możliwość. W innych przypadkach możemy skorzystać z dostępnych na rynku środków do odgrzybiania klimatyzacji jak choćby TEC 2000. Preparaty są przeznaczone do czyszczenia w zamkniętym obiegu powietrza i są w stanie wyeliminować problem w kilkanaście minut. Proces oczyszczania również nie trwa długo. Wystarczy włączyć silnik i uruchomić wentylacje oraz klimatyzację na najwyższych obrotach. Dodatkowo należy zamknąć wszystkie szyby i okna. W takich warunkach należy ustawić pojemnik z preparatem i wcisnąć przycisk na puszce. Samochód należy opuścić i zostawić na kilkanaście minut. Później pozostaje go tylko wywietrzyć.

    Najlepiej zapobiegać

    Jednym ze sposobów zapobiegania takim sytuacjom jest odpowiednio częste dokonywanie przeglądów klimatyzacji. Najlepiej robić to, co najmniej raz do roku, w okresie wiosennym. Jesień i zima sprzyjają zagrzybianiu układu, dlatego sprawdzanie w tym czasie będzie najlepszym rozwiązaniem. Poza tym będzie ona gotowa do użycia zaraz po odgrzybianiu.