Wągry na nosie – co zrobić, by się ich pozbyć?

    0
    159

    Trądzik potrafi w dużym stopniu uprzykrzyć życie osobom w każdym wieku, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Przetłuszczona, świecąca się skóra i łatwe do zauważenia zmiany zapalne sprawiają, że wiele osób zmagających się z tą przewlekłą chorobą popada w kompleksy oraz ma poważne problemy z akceptacją swojego wyglądu. To jeden z powodów, dla których chorujący na trądzik decydują się na wyciskanie pryszczy, w tym uporczywych wągrów na nosie. Czy wyciskając pryszcze rzeczywiście pomagamy swojej skórze, czy możemy jej wręcz zaszkodzić?

    Czym są pryszcze?

    Wypryski to typowy objaw trądziku młodzieńczego, jak i trądziku wieku dorosłego. Mogą pojawiać się także u osób, które nie posiadają cery problematycznej, np. okresowo w czasie menstruacji lub pod wpływem działania szkodliwych czynników zewnętrznych (zanieczyszczeń) czy w wyniku zaburzeń hormonalnych, niewłaściwej diety lub pielęgnacji skóry. Powstają poprzez zablokowanie ujść gruczołów łojowych nadmierną ilością produkowanego przez nie sebum. W tym czasie zwykle dochodzi także do niewłaściwego rogowacenia ujść mieszków włosowych, których zadaniem jest odprowadzanie łoju na powierzchnię skóry. 

    Wszystkie te czynniki sprawiają, że skóra staje się idealnym miejscem do namnażania bakterii. Warto pamiętać, że stanowią one naturalny element mikrobiomu naszej skóry, a ich obecność jest niezbędna do zachowania jego równowagi. Jeśli jednak zostanie ona zaburzona, bakterie zaczynają namnażać się we wzmożonych ilościach, prowadząc do powstawania zaskórników, a następnie wyprysków.

    Czy wyciskanie pryszczy jest bezpieczne?

    Pryszcze lubią pojawiać się w najmniej spodziewanych momentach, a w szczególności wtedy, kiedy zależy nam na tym, aby nasza skóra prezentowała się w sposób nieskazitelny. To właśnie jeden z powodów, dla których niektóre osoby decydują się na wyciskanie pryszczy. Czy rzeczywiście to dobry sposób na pozbycie się niedoskonałości? 

    Usuwając pryszcz mechanicznie, liczymy na to, że pozbędziemy się go w szybki sposób. Niestety ta czynność może przynieść naszej skórze więcej szkód niż korzyści, a oprócz tego okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia. Po pierwsze wyciskanie pryszczy sprawia, że skóra wokół niedoskonałości staje się zaczerwieniona. Pojawia się także opuchlizna, która może utrzymywać się na skórze przez jakiś czas. To sprawia, że niedoskonałość, zamiast zniknąć, staje się jeszcze bardziej widoczna.

    Oprócz tego, kiedy wyciskasz pryszcze, dotykasz swojej twarzy, co sprawia, że bakterie znajdujące się wokół zmiany skórnej, której chcesz się pozbyć, poprzez Twój dotyk mogą roznieść się po pozostałych partiach twarzy. Dodatkowo wyciskając pryszcze ryzykujesz ich nadkażeniem i pogorszeniem zmian. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi.

    Czy od wyciskania pryszczy można się uzależnić?

    Wyciskanie pryszczy powinno być sytuacją awaryjną, nigdy nie powinno stanowić rutyny pielęgnacyjnej. Niestety zdarza się, że wyciskanie pryszczy może stać się nałogiem. W takiej sytuacji mówimy o trądziku neuropatycznym, który stanowi rodzaj zaburzenia psychicznego. Dla osób, które się z nim zmagają, wyciskanie pryszczy jest relaksujące i odstresowujące. Jest to jednak uczucie chwilowe, gdyż zaraz potem pojawia się żal i złość spowodowane wyciśnięciem pryszcza. 

    Jak pozbyć się wągrów na nosie?

    Wągry na nosie to bardzo powszechny problem, który nie dotyczy jedynie osób chorujących na trądzik. Choć wągry, nazywane także zaskórnikami, stanowią pierwszy objaw trądziku, mogą pojawić się na zdrowej skórze w wyniku zanieczyszczeń, nieodpowiedniej diety czy pielęgnacji niewłaściwie dobranej do potrzeb naszej cery. Szczególnie uporczywe stają się wągry na nosie, które ze względu na swoje ciemne zabarwienie stają się łatwo zauważalne dla innych osób i mogą być przyczyną zaniżonej samooceny.

    W jaki sposób usunąć wągry na nosie? Zdecydowanie odradza się ich wyciskanie. Postępując tak, możesz sprawić, że ulegną one nadkażeniu i przekształcą się w zmianę zapalną. Przede wszystkim zaleca się odpowiednią pielęgnację. Należy pamiętać o regularnym oczyszczaniu skóry (zarówno rano, jak i wieczorem). Do tego celu należy sięgnąć po oczyszczający żel lub piankę, które będą odpowiadać potrzebom naszej skóry. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także peeling. Pamiętaj, jeśli posiadasz trądzik, unikaj peelingów z drobinkami (mogą podrażnić istniejące zmiany). Zamiast tego sięgnij po peeling enzymatyczny.

    Artykuł sponsorowany