Tajemnice stolicy, czyli czego nie wiesz o osiedlach Warszawy

    0
    153

    Warszawa to najdroższe miasto w Polsce pod względem nieruchomości. Od lat jest przestrzenią dla kolejnych pokoleń mieszkańców stolicy, przyciągając jednocześnie tysiące przyjezdnych – zarówno z innych lokalizacji kraju, jak i spoza Polski. Oto wszystko, co warto wiedzieć o stolicy w kontekście jej nieruchomości, dzielnic oraz osiedli.

    Warszawa to największe polskie miasto pod względem liczby ludności. Według szacunków zamieszkuje ją ok. 1,7 mln osób. Można jednak przyjąć, że to dane dość ogólne – trudno bowiem jednoznacznie ocenić jak wiele osób przebywa w niej na co dzień bez formalnego zgłoszenia. W praktyce liczba ta zapewne przekracza nawet 2 mln osób. Warto jednak pamiętać również o tym, że Warszawa to także największe miasto Polski pod względem powierzchni, która przekracza 517 km2.

    18 dzielnic Warszawy

    Stolica jest niemal niczym małe państwo w państwie; widać to np. analizując oferty internetu w Warszawie. Mogą się one znacznie różnić w zależności od dzielnicy – dotyczy to nie tylko cen usług, ale i samej dostępności usług. O ile w niektórych lokalizacjach bez problemów można liczyć np. na światłowody, istnieją też miejsca, w których szybki internet wcale nie jest na wyciągnięcie ręki – mimomimo że to centralna część kraju i kluczowe miasto Polski.

    W sumie Warszawa to 18 dzielnic. Na zestawienie to składają się:

    ● Bemowo

    ● Białołęka

    ● Bielany

    ● Mokotów

    ● Ochota

    ● Praga Południe

    ● Praga Północ

    ● Rembertów

    ● Śródmieście

    ● Targówek

    ● Ursus

    ● Ursynów

    ● Wawer

    ● Wesoła

    ● Wilanów

    ● Włochy

    ● Wola

    ● Żoliborz.

    Jakie dzielnice Warszawy cieszą się największym zainteresowaniem mieszkańców?

    Najbardziej rośnie popularność Białołęki. Zamieszkuje ja ponad 100 tys. mieszkańców i zalicza ona zdecydowanie największe wzrosty – to tam przeprowadzają się głównie młodsi mieszkańcy. Drugą pod tym względem lokalizacją Warszawy jest Wilanów. W jego przypadku liczba mieszkańców przekracza 34 tys. osób – również w jego przypadku rok do roku odnotowywane są wzrosty. Trzecią pod względem popularności lokalizacją stolicy pozostaje Bemowo. Obecnie zamieszkuje je 115 tys. osób. Podobnie jak na Białołęce czy w Wilanowie, odnotowano ok. 2 tys. nowych mieszkańców każdego z ostatnich lat.

    Nieco inaczej wygląda mapa Warszawy, jeśli spojrzeć na te dzielnice, które tracą na mieszkaniowym zainteresowaniu. Największe spadki odnotowywane są w Śródmieściu oraz na Mokotowie i Pradze Północ.

    Młode i stare dzielnice stolicy

    Mimo zmian Mokotów pozostaje najbardziej zaludnioną dzielnicą Warszawy. Zamieszkuje ją ok. 201 tys. osób – jest więc wielkości średnich miast w Polsce – np. Torunia. To na Mokotowie, według analiz jest najwięcej dzieci i nastolatków w Warszawie. Za najbardziej przyszłościowe – najmłodsze – dzielnice uznaje się także Białołękę i Pragę Południe – w nich najmłodsze pokolenie Warszawian jest największe.

    Jeśli jednak za wyznacznik przyjąć inne spojrzenie na strukturę społeczną – analizować je pod względem osób starszych – dochodzi do niemałego paradoksu. To również na Mokotowie jest najwięcej osób powyżej 60 roku życia – można więc przyjąć, że to dzielnica, która łączy całe pokolenia mieszkańców stolicy. Według badań, ok. 57 tys. osób zamieszkujących tę część Warszawy należy do grupy seniorów. Pod tym względem równie wiekowe są m.in. Praga Południe oraz Bielany.

    Artykuł sponsorowany