Kwatery pracownicze: sprawdzony sposób na zarabianie

    0
    337

    Pracownicy są kluczowym zasobem każdego przedsiębiorstwa. Ich zatrudnienie wiąże się jednak z wieloma problemami formalno-prawnymi. Zwłaszcza jeśli model naszej działalności opiera się na emigrantach zarobkowych, których trzeba także zakwaterować. Odpowiedzią na wyzwania stojącymi przed przedsiębiorcami mogą być kwatery pracownicze. Są one również doskonałą okazją inwestycyjną dla osób chcących zarabiać na nieruchomościach. Dlaczego?

    Wynajem kwater pracowniczych: dobry pomysł na biznes?

    Zakwaterowanie pracowników staje się ważnym elementem funkcjonowania coraz większej liczby rodzimych firm. Baza kwater pracowniczych ciągle się rozwija, jednak ich ilość wciąż jest niewystarczająca, a zatem wciąż warto w nie inwestować. Jest to także jeden z najpopularniejszych modeli zarobkowania na rynku nieruchomości. Na dodatek jest dostępny zarówno dla osób dysponujących większym kapitałem, jak i dla tych, które nie mają zbyt wysokich środków na start.

    W rynek kwater pracowniczych można wejść na dwa sposoby – mówi Paweł Albrecht, założyciel Albrecht International i autor szkoleń dla osób, które chcą rozpocząć inwestowanie w nieruchomości. – Pierwszy to zakup nieruchomości, remont i wyposażenie w meble na własny koszt. Drugim sposobem jest otworzenie biznesu kwater pracowniczych, który bazuje na wynajmie nieruchomości z prawem do podnajmu – dodaje.

    Biznes bez wkładu własnego

    Z perspektywy wielu osób szczególnie atrakcyjny wydaje się drugi z zaprezentowanych modeli. Przede wszystkim dlatego, że nie wymaga on ryzykowania własnymi środkami finansowymi. Wystarczy znaleźć odpowiednią nieruchomość (np. duży wolnostojący dom), opracować dobry biznesplan i podpisać umowę z właścicielem.

    Zasadniczo obowiązkiem osoby zajmującej się udostępnianiem kwater pracowniczych będzie więc zarządzanie najmem, czyli pozyskiwanie firm zainteresowanych ulokowaniem tam swoich pracowników i monitorowanie kwestii finansowych czy organizacyjnych.

    Taki schemat jest korzystny dla wszystkich stron: właściciel (czyli inwestor pasywny) zyskuje stałe źródło dochodu, przedsiębiorstwo poszukujące kwater pracowniczych ma gdzie ulokować swoich pracowników, natomiast osoba odpowiedzialna za zarządzanie pobiera z tego tytułu swoje wynagrodzenie.

    Liczy się standard

    Większości osób kwatery pracownicze kojarzą się z ubogo wyposażonymi pomieszczeniami ze wspólną łazienką i kuchnią. Warto mieć świadomość tego, że ten segment rynku bardzo dynamicznie ewoluuje i coraz częściej poszukuje się nie tylko nieruchomości spełniających kryteria dotyczące pojemności, ale również gwarantujących przyszłym mieszkańcom satysfakcjonujący standard i możliwość efektywnego wypoczynku.

    Kwatery pracownicze mogą więc znacząco się od siebie różnić, a sprawne zarządzanie opiera się również na właściwym dostosowaniu tego aspektu do potrzeb i oczekiwań lokalnego rynku, a także konkretnych firm, które będą chciały skorzystać z naszej oferty.

    Kwatery pracownicze to bezpieczeństwo

    Inwestycje w nieruchomości bardzo często uchodzą za takie, które są obarczone pewnym progiem ryzyka. Może być ono związane m.in. z problemami z egzekwowaniem płatności czy potencjalnymi zniszczeniami wyrządzonymi przez najemców.

    Kwatery pracownicze pod tym względem zdecydowanie wyróżniają się spośród innych modeli inwestycyjnych. Współpraca z firmami (zazwyczaj długofalowa) oznacza mniejsze ryzyko i zdecydowanie wyższą stabilność. Dobrze skonstruowana umowa będzie w stanie ochronić interesy stron i zapewnić harmonijną współpracę.

    Artykuł sponsorowany