Pierwsza żywa elewacja w tej części Europy

    0
    280

    Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to dziś prawdziwa perełka architektoniczna. A jeszcze niedawno stan budynku był naprawdę katastrofalny. Architekci zaproponowali przywrócenie przedwojennego ładu elewacji jednak w nowej odsłonie. Ściany odnowionego budynku pokryła pierwsza w Polsce “żywa elewacja” w postaci pionowego ogrodu.

    Fundacja na siedzibę wybrała przedwojenną nieruchomość przy ulicy Krasickiego 20/22. Budynek pochodzi z lat trzydziestych, niestety został znacznie uszkodzony w trakcie wojny, a jego powojenna odbudowa nie była wierna i przypadkowa.

    1

    Za metamorfozę budynku odpowiedzialni byli architekci z pracowni FAAB Architektura wybranej w organizowanym przez Fundację konkursie zaproponowali poszanowanie zachowanych przedwojennych fragmentów i przywrócenie pierwotnego ładu elewacji oraz wejścia zlokalizowanego osiowo w elewacji frontowej. We wnętrzu budynku pozostawiono oryginalną lastrykową klatkę schodową oraz fragmenty zachowanych posadzek.

    Zmiana przeznaczenia budynku mieszkalnego na biurowy wraz z przebudową i rozbudową. Obiekt z 1933 roku, częściowo zniszczony podczas II wojny światowej, w reprezentacyjnej, willowej części warszawskiego Mokotowa. Przewidziano realizację współczesnej funkcji biurowej z biurami typu open-space, węzłem Zarządu, zespołem sal
    konferencyjnych. Na kondygnacji -1 umieszczono parking dla samochodów, pomieszczenia techniczne, archiwa.
    2
    Budynek ekologiczny-zapatrzony w instalację pomp ciepła, instalację zbierająca i wykorzystująca deszczówkę, w którym w maksymalny sposób wykorzystuje się światło naturalne do doświetlenia pomieszczeń. Pierwsza w tej części Europy elewacja zewnętrzna wykonana w postaci pionowego ogrodu.
    4