O czym warto wiedzieć przed zakupem leżaka ogrodowego?

  0
  29

  Przydomowy ogród lub własna działka stwarzają niepowtarzalną okazję do relaksu na świeżym powietrzu. Do wypoczynku pod gołym niebem przyda się jednak coś więcej niż koc albo krzesełko wędkarskie. Dobrym pomysłem jest zakup leżaków ogrodowych. Jakie jednak wybrać i co robić, by stały się inwestycją na lata? Czas się tego dowiedzieć!

  Surowce używane do produkcji leżaków ogrodowych

  Materiały, które wykorzystuje się do tworzenia leżaków ogrodowych, wypływają na cenę mebli, ich trwałość oraz łatwość transportu. Warto również pamiętać o dopasowaniu krzeseł do wystroju swojego skrawka zielonej przestrzeni.

  Leżaki ogrodowe z plastiku

  Dla osób, które kładą nacisk przede wszystkim na niską cenę i praktyczność, dobrym wyborem będą krzesła z tworzyw sztucznych. Takie meble są lekkie, dzięki czemu łatwo je przenosić. Do tego bez problemu można założyć jeden leżak na drugi. Jeszcze więcej miejsca pozwolą zaoszczędzić modele składane. Krzesła z syntetycznego tworzywa to ponadto siedzenia, które najłatwiej zabrać ze sobą na plażę czy biwak.

  Leżaki ogrodowe z rattanu i drewna

  Drewno jest ciepłe, a przy tym zbytnio się nie nagrzewa. Ta cecha sprawia, że wykonane z niego krzesła są przyjemne w dotyku. Nie sposób pominąć również tego, że drewniane leżaki ogrodowe najlepiej komponują się z różnymi aranżacjami zielonego terenu. Właśnie dlatego można je uznać za wart uwagi produkt dla osób, które w pierwszej kolejności stawiają na styl.

  Leżaki ogrodowe z metalu

  Aluminium, a tym bardziej stal, nie bez powodu kojarzą się z trwałością. Metalowe leżaki ogrodowe są odporne na niekorzystne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nie muszą być ciężkie, ponieważ na ogół wykonuje się je z pustych w środku rur. Nabycie takich mebli warto rozważyć, szczególnie gdy szuka się nietypowego rozwiązania, np. leżaka grawitacyjnego bądź podwieszanego.

  Leżaki ogrodowe z technorattanu

  Jak połączyć interesujące wzornictwo z trwałością? Producenci mebli ogrodowych znaleźli na to sposób. Technorattan, czyli polietylen lub poliuretan imitujący naturalne drewno palmowe, doskonale znosi zarówno ekspozycję na promienie słoneczne, jak i opady deszczu.

  Jednak w przeciwieństwie do plastikowych, drewnianych (ale nie rattanowych) i metalowych mebli takie leżaki ogrodowe się nie składają. Z tego powodu z ich zakupu zadowolone będą głównie osoby, które planują je postawić w zadaszonym miejscu (w altanie albo na krytym tarasie). Do ich przechowywania potrzebna będzie także duża piwnica.

  Podział leżaków ogrodowych ze względu na konstrukcję

  Zdecydowanie się na ten bądź inny materiał często wpływa na funkcjonalność leżaka. Właśnie dlatego do podjęcia właściwej decyzji potrzebna jest jeszcze wiedza na temat dostępnych rodzajów konstrukcji tych mebli. Do wyboru są cztery rodzaje krzeseł.

  Składane leżaki ogrodowe

  Składane leżaki ogrodowe to praktyczne rozwiązanie dla osób ceniących sobie oszczędność miejsca. Przed zakupem warto jeszcze sprawdzić, czy upatrzony model pozwala na regulację kąta oparcia. Niektóre egzemplarze mają też składaną podpórkę na nogi. Takie krzesła wykonuje się z:

  • plastiku;
  • drewna;
  • metalu.

  Grawitacyjne leżaki ogrodowe

  Nazwa tego typu leżaków ogrodowych bierze się z tego, że siedzisko nie podpiera się na nogach. Przymocowany do niego metalowy stelaż utrzymuje je nad ziemią. Niektóre modele dają nawet możliwość odpoczywania w pozycji z głową nieco poniżej poziomu dolnych kończyn, co poprawia krążenie w nich oraz odciąża kręgosłup. Leżaki grawitacyjne produkuje się głównie z aluminium i stali.

  Podwieszane leżaki ogrodowe

  Kolejny rodzaj leżaków ogrodowych, które wytwarza się głównie z metalowych rur. Dzięki temu zapewniają trwałość potrzebną do utrzymania ciężaru człowieka nad ziemią. Nad nabyciem takiego mebla warto się zastanowić, gdy pragnie się odpoczywać nie tyle na krześle, ile na przenośnym hamaku. Podwieszane leżaki ogrodowe często mają rozkładany daszek do ochrony przed słońcem.

  Leżanki ogrodowe

  Meble tego rodzaju nie są leżakami rozumianymi jako składane i przenośne miejsca do siedzenia. Zdecydowanie bliżej im do domowych kanap. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się w ogrodach z altanami oraz domach z zamykanymi tarasami całorocznymi. Choć nie można odmówić im wygody i stylu, przenoszenie ich pod dach w trakcie deszczu, a jesienią do piwnicy byłoby problematyczne.

  Konserwacja i przechowywanie leżaków ogrodowych w sezonie i po nim

  Przy zakupie leżaków ogrodowych lepiej nie pomijać kwestii ich przenoszenia i składowania. Ochrona mebli przed słońcem i deszczem pozwoli zachować ich pierwotny wygląd na długie lata. Białe krzesła z plastiku mogą po kilku latach zżółknąć.

  Na okres jesienno-zimowy leżaki ogrodowe warto włożyć do pokrowców. Zaleca się też konserwację krzeseł. Siedzenia z drewna powinny zostać zabezpieczone impregnatem chroniącym mebel przed butwieniem. Z kolei meble z metalu należy chronić środkiem chemicznym zapobiegającym rdzewieniu ich nóg, poręczy i oparć.

  Podsumowując, gdy kupuje się leżak ogrodowy, należy wziąć pod uwagę właściwości materiału, z którego go wykonano – niektóre z nich będą trwalsze od innych. Jest to kluczowe zarówno dla aranżacji przestrzeni, jak i wygody użytkowników.

  Artykuł sponsorowany