Czas oczu nie wyleczy – ale laser już może!

    0
    491

    W przypadku zdiagnozowania wady wzroku pacjenci najczęściej muszą pogodzić się z koniecznością zaprzyjaźnienia się z okularami korekcyjnymi lub soczewkami kontaktowymi. Co jednak, gdyby okazało się, że ich oczy można skutecznie leczyć? Dzisiejsza medycyna daje nam takie możliwości! Oto jedna z nich – laserowa korekcja wzroku.

    Widzimy – ale jak?

    Zanim dokładnie przyjrzymy się tej nowoczesnej metodzie leczenia, warto powiedzieć sobie dwa słowa na temat samego procesu widzenia i dosyć często pojawiających się w nim zaburzeń, czyli wad wzroku. Wszystko zaczyna się od światła, które wpada do naszych oczu, gdy te są otwarte. Przechodząc przez cały szereg skomplikowanych struktur oka (m.in.: przez rogówkę, źrenicę, ciało szkliste) zostaje ono skupione w soczewce, a następnie pada wprost na najważniejszą dla procesu widzenia warstwę – siatkówkę. Tam znajdują się specjalne komórki (zwane czopkami i pręcikami), które przez nerw wzrokowy przekazują informacje o odbieranych bodźcach do mózgu. W nim zaś powstaje ostateczny obraz tego, co widzimy.

    https://vidiummedica.pl/

     

    Czym właściwie są wady wzroku?

    Krótkowzroczność, nadwzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm – te pojęcia znamy raczej dobrze; niektóre może nawet z autopsji. Ponadto, w naszym otoczeniu z całą pewnością znalazłoby się co najmniej kilka osób, u których rozpoznano jedną z tych wad wzroku. Czy jednak wiemy na czym dokładnie polegają? Otóż ich istotą jest skupianie światła przed lub za siatkówką (albo w więcej niż jednym jej punkcie), w efekcie czego widziany obraz jest po prostu nieostry. Przyczyną takiego stanu rzeczy są najczęściej zaburzenia rogówki lub nieprawidłowy kształt gałek ocznych  – i dlatego właśnie wiele z nich ujawnia się już w okresie dzieciństwa i dorastania. W części przypadków swój udział mogą mieć też czynniki genetyczne, a nawet urazy. Z kolei w starczowzroczności, głównym powodem problemów z ostrym widzeniem z bliska jest utrata elastyczności soczewek, co znacznie utrudnia prawidłową akomodację.

     

    Laserowa korekcja wzroku nowoczesną metodą leczenia

    Lekarstwem dla osób, u których stwierdzono wymienione wcześniej wady wzroku przez długi czas były okulary korekcyjne. Chociaż tak właściwie „lekarstwo” to może nienajlepsze słowo – wszak nie leczyły one schorzenia, a jedynie umożliwiały poprawne widzenie. Potem pojawiły się soczewki kontaktowe, ale choć pozwalały pozbyć się oprawek, to ich zakładanie i zdejmowanie było dla wielu  osób bardzo uciążliwe – i również nie leczyły samej wady. Dziś wreszcie dysponujemy środkami, które to umożliwiają. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku. Istotą tej nowoczesnej metody leczenia jest nadanie rogówce odpowiedniego kształtu (za pomocą lasera), dzięki czemu promienie światła mogą znów skupiać się precyzyjnie na siatkówce – czyli tam, gdzie ich miejsce!

     

    Wiele dróg – ten sam cel

    Zabieg laserowej korekcji wzroku może być wykonany na kilka różnych sposobów. Obecnie wyróżnia się trzy główne rodzaje metod:

    • Metody powierzchowne – poleca się je szczególnie osobom uprawiającym sport, narażonym na urazy oka lub posiadającym cienką rogówkę. Do metod tych należą: PRK, transPRK i EBK;
    • Metody głębokie – np. FemtoLasik. Wytwarza się tu tzw. płatek rogówki (dlatego też zwane są inaczej metodami płatkowymi). Ich zaletą jest krótszy czas rekonwalescencji;
    • Metoda SMILE – zwana też metodą trzeciej generacji; w jej przypadku na rogówce wykonywane jest tylko jedno małe nacięcie; szczególnie polecana osobom
      z krótkowzrocznością. Co ciekawe, wg badań, zabieg wykonany tą metodą zmniejsza ryzyko wystąpienia w przyszłości schorzenia zwanego zespołem suchego oka.

     

    Laserowa korekcja wzroku umożliwiają korektę od -12 do +6 dioptrii w przypadku
    krótko i nadwzroczności oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu. W użyciu są nowoczesne, precyzyjne lasery: femtosekundowy i excimerowy.

     

    Laserowa korekcja wzroku to szansa na nową jakość życia

    Laserowa korekcja wzroku to metoda, która może trwale przywrócić komfort ostrego widzenia. Zabieg ten (i nie tylko ten) znajdziemy w ofercie Specjalistycznego Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica; obydwa oddziały – w Warszawie i Krakowie – szczycą się m.in.: profesjonalnym podejściem do pacjenta i bardzo atrakcyjnymi cenami

    A co dokładnie sprawia, że laserowa korekcja wzroku jest dziś wybierana przez tysiące ludzi w Polsce
    i na świecie? Przede wszystkim posiada ona mnóstwo zalet: jest to zabieg krótki (trwa raptem kilka-kilkanaście minut), całkowicie bezbolesny (wykonywany w znieczuleniu miejscowym) i niezwykle skuteczny. Do tego, dzięki niewielkiej inwazyjności i zastosowaniu nowoczesnych technologii, charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa i wyjątkowo niskim odsetkiem powikłań. Osoby, które mu się poddały bardzo chwalą tę decyzję. Po krótkiej rekonwalescencji znów  mogą cieszyć się ostrym wzrokiem, bez konieczności używania okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Może więc warto wziąć z nich przykład? W końcu inwestycja w zdrowie to zawsze dobra inwestycja!

     

    Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku można znaleźć na stronie https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/.