Plac Defilad kolejny raz dostanie zastrzyk energii. Mieszkańcy otrzymają przyjazną przestrzeń sprzyjającą interakcjom społecznym, porównywaniu poglądów i organizowaniu wydarzeń. Przed nami drugi sezon projektu „Plac Defilad”, festiwalu Red Bull Music Academy Weekender oraz 60. urodziny PKiN.
-Chcemy, aby Plac Defilad stał się kulturalną wizytówką Warszawy i przykładem korzystnej przemiany ważnej przestrzeni dzięki współpracy wielu osób i instytucji – powiedział podczas śniadania prasowego, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy, Jarosław Jóźwiak – W naszym założeniu Plac Defilad miał być przestrzenią oddaną mieszkańcom, miejscem aktywnego spędzania czasu, odpoczynku i spotkań towarzyskich. Również miejscem ważnych dyskusji i debat. Pierwsza edycja projektu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. To tu TR Warszawa prezentował mieszkańcom filmowe rejestracje swoich głośnych spektakli, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosiło na koncerty oraz pokazy filmowe. Warszawiacy uczestniczyli również w wydarzeniach o mniejszej skali: kameralnych spotkaniach, debatach.
Ideą projektu „Plac Defilad” było stworzenie otwartej przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy, dostępnej i atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej. Decyzją Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, jego liderem i operatorem został w zeszłym roku Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza.
Rok 2014 był rokiem stopniowego budowania zainteresowania i dyskusji wokół estetyki i funkcji przestrzeni publicznej. Wspólnie z partnerskimi organizacjami zrealizowany został wstępny plan zagospodarowania przestrzennego i letni program animacji łączący różne formy aktywności. Na środku placu stanął 25-metrowy stół z siedziskami, obok scena, stoliki z leżakami i parasole. W czerwcu ruszyło plenerowe kino z pokazami filmów i rejestracjami spektakli teatralnych. W drugiej części placu stanęła artystyczna instalacja JELENIE Elizy Proszczuk. W sierpniu kulturalny butik otworzyła Fundacja Bęc Zmiana.
Od połowy czerwca do końca sierpnia na Placu odbyło się ponad 80 różnorodnych wydarzeń, adresowanych do mieszkańców i gości Warszawy (koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmowe, debaty, czytania, zajęcia sportowe, silent disco, dwudniowy zlot foodtrucków, targi wytwórni niezależnych, piknik i wspólne śniadania).
W pierwszym sezonie swoje cykle rozpoczęły: Muzeum Sztuki Nowoczesnej, TR Warszawa, Teatr STUDIO, Against Gravity i PLANETE+DOC, Akademia Fotografii, Krytyka Polityczna, Warszawska Szkoła Filmowa, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę. Plac to także duże festiwalowe propozycje: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci Korczak, premierowa polska edycja festiwalu Red Bull Music Academy Weekender, Warszawa jest Trendy. Do inicjatywy dołączyło ponad 20 partnerów. Dotychczasowe wydarzenia przyciągnęły na Plac tłumy publiczności (łącznie ponad 30 000 osób).
Pierwszy sezon się sprawdził. Kontynuujemy zeszłoroczne cykle i tworzymy nowe, na większą skalę. Zapraszamy do współpracy kolejnych partnerów, w tym międzynarodowych. Chcemy, żeby plac funkcjonował w lecie i zimie. Wiosną na nowo ustawiamy stół. Zapraszamy do niego wszystkich mieszkańców i gości Warszawy. Namawiamy do rozmowy, współdziałania, zabawy, refleksji i odpoczynku – powiedział podczas śniadania prasowego dyrektor Teatru Studio Roman Osadnik – W kwietniu rusza druga edycja Festiwalu Red Bull Music Academy Weekender. Drugi sezon Placu startuje w maju. Jednym z przewodnich tematów będzie też jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy aktywnie włączać się w jego obchody, próbować odkryć Pałac na nowo. Szczegóły programu będziemy przestawiać systematycznie od marca 2015.
Jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki
Rok 2015 to również rok jubileuszu 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki. To okrągła rocznica obecności obiektu w życiu warszawiaków i Polaków. Właściwy termin urodzin PKiN przypada na 22 lipca, jednak w planach jest świętowanie przez cały rok, bowiem wiele wydarzeń organizowanych w tym roku w Pałacu Kultury, będzie dedykowanych również Jubileuszowi. Po wybudowaniu Pałacu Kultury początkowo obchodzone były wszystkie piąte rocznice i z tej okazji organizowano uroczyste akademie, wydawano pamiątkowe znaczki do klapy, etykiety albo karty pocztowe.
Z okazji jubileuszu miłośnicy Pałacu Kultury zostaną zaproszeni do udziału w konkursach wiedzy, fotograficznym oraz zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia z Jubilatem. Zostanie również wydana pamiątkową kartka okolicznościowa, przygotowany zegar kwiatowy dedykowany jubileuszowi oraz specjalna iluminacja świetlna. Instytucja przygotowuje również wystawę związaną z historią PKiN oraz licytację foteli z remontowanej Sali Kongresowej.
Red Bull 16-18 kwietnia 2015
Red Bull Music Academy Weekender to podróżujący po świecie miejski festiwal, który wskazuje to, co najciekawsze na niezależnej scenie muzycznej. Do tej pory festiwal odwiedził już Madryt, Sztokholm, Tokio, Belfast i Wiedeń, również jego zeszłoroczna edycja w Warszawie spotkała się z entuzjastycznym odbiorem. W 2015 festiwal powraca do stolicy z równie intrygującymi muzycznie propozycjami. Red Bull Music Academy Weekender otworzy szereg interesujących wydarzeń drugiej edycji publicznej inicjatywy „Plac Defilad”, która ma na celu artystyczne i rekreacyjne ożywianie tej przestrzeni.
W ciągu trzech dni na 4 scenach pojawi się ponad 30 artystów. Red Bull Music Academy Weekender rozpocznie się w czwartek, 16 kwietnia w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego koncertem Steve Nash & Turntable Orchestra – niezwykłego zespołu składającego się z 37 muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i polskich mistrzów turntablizmu. Kolejni artyści festiwalu to: Evian Christ, Dorian Concept, Catz ‘N Dogz, Buraka Som Sistema oraz W.E.N.A. z Electro-Acoustic Beat Sessions.