]
Zużycie energii mniejsze o niemal 48%, prawie 4 miliony litrów wody zaoszczędzonej w ciągu roku i emisja CO2 zredukowana o ponad 3900 ton – nie ma lepszego dowodu na to, że budynek biurowy może być zrównoważony. Takie oszczędności generuje warszawski biurowiec P180, zrealizowany przez Skanska tuż przy metrze Wilanowska. Inwestycja otrzymała właśnie prestiżowy certyfikat LEED Core & Shell na najwyższym, platynowym poziomie.
Raport „Odpowiedzialne inwestycje. ESG na rynku nieruchomości”przygotowany przez ThinkCo między innymi we współpracy ze Skanska, zwraca uwagę na to, jak bardzo emisyjna jest branża budowlana. W 2020 roku, budynki w państwach należących do Unii Europejskiej były odpowiedzialne za ok. 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych z energii. To pokazuje, jak duża odpowiedzialność spoczywa na deweloperach biurowych, którzy muszą nieustannie poszukiwać nowych, jeszcze lepszych rozwiązań, redukujących wpływ na środowisko.
– Nie mamy planety B, więc musimy zadbać o tę, na której dziś żyjemy, dla nas samych i dla przyszłych pokoleń – mówi Monika Chacińska, ekspertka ds. środowiska w spółce biurowej Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. – Nasz warszawski biurowiec P180 jest najlepszym dowodem na to, że w Skanska nie tylko mówimy o zrównoważonych innowacjach, ale po prostu je wdrażamy – dodaje Monika Chacińska.

P180 uzyskał certyfikat LEED Core & Shell na poziome platynowym. To międzynarodowy system oceny budynków, dotyczący m.in. oszczędności energii i redukcji zużycia wody, która w efekcie ma wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Na ocenę wpływa też użycie materiałów z recyklingu, niskoemisyjnych, czy dostęp do alternatywnych i publicznych środków transportu.
Cyfry mówią same za siebie
Zastosowane w P180 technologie i rozwiązania pozwalają na widocznie mniejsze zużycie zasobów.
P180 był pierwszym budynkiem w tej części Europy, w którym wykorzystano niskoemisyjny beton. Poziom dwutlenku węgla potrzebnego do jego wytworzenia zredukowano o ok. 42%. Do budowy posłużyły również materiały z recyklingu oraz te pochodzące od lokalnych dostawców. W środku wykorzystano drewno z certyfikatem FSC gwarantującym, że pochodzi ono z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a także niskoemisyjne farby, kleje i uszczelniacze.