Wychowały się na niej całe pokolenia Polaków. Trudno przecież zapomnieć tekstów i towarzyszących im piosenek Maryli Rodowicz, czy Kaliny Jędrusik, Skaldów. Można by tak bez końca wymieniać artystów i zespoły, które wykonywały piosenki do tej tekstów. Osiecka gdyby żyła skończyłaby 80 lat.
To nie przypadek, że w 80 urodziny poetki ukazuje się książka wywiad, który w rzeczywistości nigdy się nie odbył. Jak przyznaje autorka, tej osobliwej książki, Violetta Ozminkowski swoją rozmówczynię widziała tylko raz w życiu. Przypadkowo, gdy umówiła się z kimś na wywiad, którego imienia i nazwiska nie jest nawet sobie przypomnieć.
Autorka na prośbę Fundacji “Okularnicy” dokonała zadanie niezwykle trudnego, żeby nie napisać niemożliwego. Po prawie dwudziestu latach od śmierci Osieckiej spisała w sposób niezwykle staranny i naturalny wywiady rozproszone w prasie, a także w różnorakich notatkach. Scalając je w pasjonującą rozmowę na tematy jakże bliskie każdemu z nas.
Rozmowy z poetką wcale nie tracą na aktualności. Przytoczmy choćby jej słowa na temat małżeństwa:
Przeczytałam gdzieś niedawno, że podobno żonaci żyją dłużej.
Podobno to fakt. Lepiej jedzą, lepiej śpią, mniej (?) się denerwują. Powiedzmy, że tę sprawę mamy z głowy: rozsądny mężczyzna powinien być głęboko żonaty, i to we własnym interesie.
Osiecka to prawdziwa artystka, która potrafiła utkać obrazy piękne, a czasem bez względnie okrutne w szczerości. Warto ją poznać, przypomnieć sobie portret utkany ze słów jednej z największych autorek tekstów do piosenek XX wieku.
Agnieszka Osiecka – królowa ubierania codzienności w słowa. Jak mówiła: Nie otwieraj ust, jeśli nie masz puenty. Cytaty z jej tekstów na stałe weszły do języka potocznego. Lektura udzielonych przez nią wywiadów okazuje się równie inspirująca. Celne podsumowania, poetyckie widzenie świata i ciekawe przemyślenia. Każde słowo wiernie spisane z rozmowy, bez przeinaczeń i nadinterpretacji.
Wszystko ubrane przez Violettę Ozminkowski w formę współczesnego wywiadu, tak by słowa zyskały autentyzm i spójność.To nie jest rozmowa o tym, kto kogo znał albo kto kogo kochał, a kto kochać nie chciał. To nie jest rozmowa o tym, kto z kim przeciwko komu. To nie jest rozmowa o tym, jak żyć i czego nie jeść.
To jest rozmowa o tym, że życia nie da się ułożyć w chronologiczną całość, bo czas wcale nie pędzi do przodu. Dlatego jedne okruchy codzienności zapadają nam w pamięci na zawsze, a inne giną bezpowrotnie. To jest rozmowa o tym, że życie jest czymś innym, niż myśleliśmy, że jest.

Violetta Ozminkowski – dziennikarka „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka”, współautorka książki o Marku Edelmanie „Pan doktor i Bóg”, autorka wywiadu rzeki z Grzegorzem Miecugowem „Szkiełko i oko”, autorka bestsellerowej biografii Michaliny Wisłockiej „Sztuka kochania gorszycielki”, na podstawie której został nakręcony film „Sztuka kochania”. – Tomasz Reich