W czwartek 18 sierpnia 2022 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie ruszyły pierwsze prace związane z przygotowaniem terenu do odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W początkowej fazie obszar planowanej inwestycji zostanie ogrodzony, następnie rozpoczną się prace ziemne zmierzające do odkrycia piwnic zburzonych podczas II wojny światowej gmachów.
W ciągu najbliższych kilku dniu obszar odbudowywanej zachodniej pierzei pl. Piłsudskiego otoczony zostanie 680-metrowym ogrodzeniem, które będzie zabezpieczać teren prac ziemnych przy odkryciu pałacowych piwnic, a docelowo także teren budowy. Posłuży ono również jako przestrzeń wystawiennicza – osoby odwiedzające plac Piłsudskiego będą mogły zobaczyć umieszczone na jego przęsłach zdjęcia odsłoniętych w ramach badań prowadzonych w latach 2006-2008 pozostałości architektonicznych, znalezionych wówczas artefaktów oraz historyczne fotografie zburzonych budynków. Docelowo ogrodzenie zostanie wyposażone w wizjery – w kilku miejscach można będzie obserwować postęp prac.
Kolejny etap to już prace ziemne, które rozpoczną się od zdjęcia części płyt przykrywających plac Piłsudskiego oraz usunięcia trawników wokół Grobu Nieznanego Żołnierza, do którego dostęp pozostanie otwarty przez cały okres realizacji inwestycji. Następnie usunięte zostaną warstwa piasku kwarcowego i fizelina, którymi przykryto odkopane piwnice wraz z zakończeniem poprzednich badań archeologicznych w 2008 roku. Są one wpisane do rejestru zabytków, więc ich mury będą dokładnie sprawdzone oraz poddane pracom konserwacyjnym, aby w przyszłości miejsce można było udostępnić zwiedzającym.
Na przełomie jesieni i zimy rozpoczną się prace archeologiczne, które tym razem obejmą swoim zakresem już nie tylko teren Pałacu Saskiego, ale również Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. Gruzy tych budynków po zakończeniu wojny zostały wywiezione, a pozostałości fundamentów zasypane. Wykopaliska w tym miejscu będą zatem prowadzone po raz pierwszy, co zwiastuje kolejne cenne znaleziska. Zakończenie prac archeologicznych przewidywane jest wraz z końcem roku 2023