SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Ochłoda w upalne dni – 10 sposobów dla każdego

Strona główna Informacje Ochłoda w upalne dni - 10 sposobów dla każdego

Od kilku dni temperatury w Warszawie przekraczają 25 st. C. Dla wielu z nas już teraz jest zbyt ciepło, a według prognoz to dopiero wstęp do upalnego lata. Jeśli gorąc daje ci się we znaki, to mamy dla ciebie niespodziankę. Prezentujemy 10 sposobów na schłodzenie powietrza oraz siebie.

1. Wietrzenie we właściwych porach

Latem niektórzy pozostawiają okna otwarte przez całą dobę. Jeśli należysz do tego grona, to wiedz, że popełniasz błąd, który skutkuje wzrostem temperatury w twoim mieszkaniu. W trakcie upałów okna mogą być otwarte wieczorem, nocą i o poranku. Przestrzeganie tej zasady jest szczególnie ważne w przypadku okien wychodzących na południe i zachód.

2. Montaż dobrych rolet

Niestety, przez zamknięte okna także wdzierają się promienie słoneczne, co skutkuje wzrostem temperatury powietrza. W godzinach południowych i popołudniowych szyby powinny być zatem zasłonięte roletami lub żaluzjami. Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, to najwyższy czas pomyśleć o montażu, a do tego czasu zabezpieczyć okna jasnymi zasłonami.

3. Chłodzenie nadgarstków i karku

W upalny dzień wielu z nas marzy o wskoczeniu do chłodnej wody. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ organizm można schłodzić poprzez przyłożenie czegoś zimnego do nadgarstków lub karku. W ten sposób w zaledwie 15 sekund obniżysz temperaturę krwi i odczujesz przyjemną ulgę. Rezultaty nie utrzymają się wprawdzie przez cały dzień, ale czynność tę możesz w dowolnym momencie powtórzyć. 

4. Picie delikatnie schłodzonej wody

W gorące dni nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne. Gdy dokucza upał, naturalnym odruchem jest sięganie po bardzo zimne płyny, jednak pamiętaj, że takie metody chłodzenia organizmu mają swoje skutki uboczne. Uczucie chłodu, które uzyskasz, będzie krótkotrwałe, a na dodatek ryzykujesz przeziębieniem lub anginą. Lepiej postaw na wodę lekko schłodzoną i popijaj ją powoli.

5. Zastosowanie wentylatora

Wentylator, nazywany także wiatrakiem, to najpopularniejsze urządzenie przeznaczone do chłodzenia powietrza. Dzieje się tak ze względu na niską cenę, a nie wysoką skuteczność wiatraków. Szybki ruch powietrza daje efekt chłodu, jednak jest on odczuwalny tylko w małej odległości od urządzenia. Wydaje się, że to niewiele, ale w upalny dzień takie działanie bywa na wagę złota.

Wentylatory dzielimy na:

 • stojące – wysokie, przeznaczone do stawiania na podłodze,
 • biurkowe – niskie, zaprojektowane z myślą o ustawieniu na biurku, stoliku itp.,
 • kolumnowe – zamiast typowego śmigła mają wiele małych skrzydełek, przymocowanych do obracającego się walca.

6. Montaż klimatyzacji lub zakup klimatyzatora przenośnego

Najskuteczniejszą metodą walki z wysokimi temperaturami wewnątrz budynku jest klimatyzacja. Tej stacjonarnej nie można zamontować wszędzie, ale niemal w każdym pomieszczeniu da się wykorzystać klimatyzator przenośny. To opcja uniwersalna, a zarazem mniej kosztowna. Montaż klimatyzacji to koszt od 3000 zł. Dobre urządzenie przenośne kupimy za około 2000 zł.

Jak wybrać najlepszy klimatyzator przenośny?W wyborze najlepszego klimatyzatora mogą pomóc eksperci z rankingu klimatyzatorów przenośnych, którzy uwzględniając ich skuteczność i ceny, tworzą zestawienie najbardziej opłacalnych ofert z serwisu Allegro, elektromarketów i sklepów specjalistycznych (link do rankingu).

7. Użyj klimatyzera

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup klimatyzatora, to tańszym od niego urządzeniem jest klimatyzer, który działa podobnie do nawilżacza ewaporacyjnego. Takie urządzenie wyposażone jest w zbiornik na wodę albo lód, a powietrze zostaje schłodzone w wyniku przepływu przez filtr, który na skutek kontaktu z wodą pozostaje zimny i mokry. 

Niestety, efekt działania klimatyzera odczujesz wyłącznie tuż obok niego, gdyż podobnie jak wentylator, obniża on wyłącznie temperaturę odczuwalną.

Przeciwnicy klimatyzerów zwracają uwagę na fakt, że takie urządzenie można zastąpić na przykład poprzez:

 • zawieszenie na noc w otwartym oknie mokrego prześcieradła, dużego ręcznika, zasłony itp.,
 • ustawienie przed pracującym wiatrakiem miski z lodem albo butelek z zamrożoną wodą,
 • rozstawienie w pokoju kilku pojemników z lodem.

Uwaga! Klimatyzer oraz zaprezentowane tutaj alternatywne metody obniżania temperatury skutkują wzrostem wilgotności powietrza. Jeśli z nich korzystasz, używaj higrometru i kontroluj, czy poziom nawilżenia nie przekracza 60%.

8. Spanie pod wilgotnym prześcieradłem

W gorącą letnią noc najchętniej nie przykrywalibyśmy się niczym, ale Egipcjanie mają inną propozycję. Choć spanie pod zwilżonym prześcieradłem może wydawać się nieco przerażające, to warto wypróbować tę metodę ochłody, gdyż ma ona wielu zwolenników także i w Polsce. Pamiętaj jednak o tym, że nie chodzi tutaj o prześcieradło mokre, wręcz ociekające wodą, ale o wilgotne. 

Jeśli nie możesz przełamać swoich oporów przed okryciem się czymś nie do końca wysuszonym, to przed snem włóż prześcieradło do reklamówki i schłodź je w zamrażarce. Niestety, w tym przypadku efekty nie utrzymują się przez całą noc.

9. Wycieczka do lasu

W Poradniku przyjaciół drzew opracowanym przez zespół pod kierownictwem J. Józefczuka z Fundacji EkoRozwój, możemy przeczytać, iż: 

Działanie chłodzące jednego drzewa można by przyrównać do wydajności pięciu przeciętnej wielkości klimatyzatorów, pracujących całą dobę. 

Autorzy publikacji zwracają także uwagę na fakt, że w sąsiedztwie drzew temperatura w ciągu dnia bywa nawet o 11 st. C. niższa w porównaniu z terenami ubogimi w zieleń. Co prawda nadrzędnym celem cytowanej pracy jest promocja sadzenia drzew, do czego także zachęcamy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby już dziś korzystać z chłodu, jaki znajdziemy przede wszystkim w lesie.

Uwaga! Jeśli decydujesz się na taką wycieczkę, to zadbaj o siebie i leśne środowisko. Zabezpiecz się przed kleszczami i przestrzegaj zasad obowiązujących w lasach. 9 na 10 wybuchających w nich pożarów powodują ludzie, a zaprószenie ognia to nie jedyny efekt braku rozwagi. 

10. Noszenie odpowiedniej odzieży

Na zakończenie sprawa pozornie oczywista, czyli odpowiedni ubiór. Dlaczego pozornie? Ponieważ wiele osób uważa, że latem wystarczy założyć na siebie coś jasnego i niezbyt przylegającego do ciała. Tymczasem istotną rolę odgrywa jeszcze materiał, z którego wykonana została odzież. 

Należy postawić na tkaniny przewiewne o dobrych właściwościach higroskopijnych. Idealnie sprawdzą się zatem:

 • len,
 • bawełna,
 • wiskoza,
 • lyocell,
 • cupro,
 • modal.

W twojej szafie brakuje takich ubrań? W takim razie masz dobry pretekst do zakupów 😉

 

Wiadomości

Pawilon Edukacyjny „Kamień” otwarty

Przestrzeń Pawilonu Edukacyjnego „Kamień” jest już dostępna dla mieszkańców Warszawy. Na Golędzinowie, przy moście Gdańskim będą odbywać się terenowe lekcje o...

100 tysięcy miejsc pracy może powstać dzięki CPK

W latach 2020-2034, czyli w czasie projektowania i budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, inwestycja ta wygeneruje wzrost łącznej produkcji w Polsce...

Kolejne etapy budowy biurowca EQ2 rozpoczęte.

Inwestycja osiągnęła swój najwyższy poziom. Rozpoczęto m.in. montaż konstrukcji pod elewację, izolację dachu oraz instalacje sanitarne, elektryczne...

Kierowca bez zarzutów

Opinia z badań toksykologicznych potwierdziła, że kierowca autobusu, który spowodował kolizję na Bielanach nie był pod wpływem środków odurzających.

Bank Gospodarstwa Krajowego tymczasowo pod nowym adresem

Siedzibę BGK w Alejach Jerozolimskich 7 czeka modernizacja. Pracownicy centrali banku właśnie kończą przeprowadzkę do tymczasowej siedziby w nowym biurowcu VARSO...

PO WAKACJACH SASKA JAK NOWA

W najbliższy poniedziałek, 13 lipca, zacznie się kompleksowy remont ulicy, który potrwa do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia.

Polecane

Rozpoczyna się Lato Konesera. Kilkaset wydarzeń w centrum kulturalno-rozrywkowym stołecznej Pragi

Już w 1 lipca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem Lato Konesera. Od początku lipca do...

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Centrum Praskim Koneser

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny,...

Innowacyjne udogodnienia w Tulipan House

Zaprojektowane na nowo lobby biurowca Tulipan House to nie tylko ekologiczny design, ale też przestrzeń, która na każdym kroku podkreśla dumę...

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...