SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Nowy program edukacyjny w Muzeum Narodowym w Warszawie

Strona główna Informacje Nowy program edukacyjny w Muzeum Narodowym w Warszawie

Kreatywność, twórcza inspiracja, odkrywanie tajemnic i zdobywanie wiedzy to hasła, którymi kieruje się Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. W gmachu przy Alejach Jerozolimskich 3 startuje właśnie nowy program edukacyjny, w ramach którego odbywać będą się spotkania, warsztaty, wykłady i oprowadzania poświęcone najrozmaitszym motywom i tendencjom w sztuce – od starożytnych wierzeń po dwudziestowieczne eksperymenty. MAMY w Muzeum, Urodzinowe warsztaty twórcze czy dedykowane seniorom Muzealne studium dziejów sztuki to tylko niektóre spośród propozycji przygotowanych na rok szkolny 2014/2015.

W 2013 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyło się 1858 lekcji muzealnych, a we wszystkich działaniach edukacyjnych wzięło udział ponad 70 tysięcy osób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości, Dział Edukacji MNW rozszerzył ofertę o kolejne formy aktywności.

Poszczególne cykle wydarzeń organizowanych w ramach nowego programu edukacyjnego 2014/2015 kierowane są do różnych grup odbiorców – od dwulatków, przez rodziców na urlopach macierzyńskich i tacierzyńskich, rodziny z dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym, po seniorów i nauczycieli. W lekcjach muzealnych biorą udział zarówno przedszkolaki, jak i maturzyści. Dział Edukacji MNW odpowiada również za liczne przedsięwzięcia przygotowywane z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku i słuchu. Inspirującą pomocą podczas lekcji i zwiedzania galerii są druki edukacyjne i audioprzewodniki oraz filmy, które w trakcie wizyty w Muzeum można oglądać na tabletach.

Z Działem Edukacji MNW współpracuje około trzydziestu edukatorów – m.in. archeologów, historyków sztuki, muzyków i pedagogów, którzy prowadzą lekcje, oprowadzania i warsztaty. W organizowaniu muzealnych wydarzeń i ich dokumentacji fotograficznej pracowników Muzeum wspierają wolontariusze.

W roku 2014/2015 zapraszamy na:

LEKCJE MUZEALNE

Lekcje muzealne adresowane do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej to podstawowa forma pracy Działu Edukacji. Wśród ponad pięćdziesięciu tematów są zarówno te bezpośrednio powiązane z podstawą programową, jak również te wykraczające poza nią. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników – dla najmłodszych koncentrują się na edukacji przez zabawę, w pracy ze starszymi grupami wykorzystywane są zarówno druki edukacyjne, jak i aplikacje na tablety oraz prezentacje komputerowe. Wszystkie zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe.

wtorki–niedziele / 10.15, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30 / ok. 60–90 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/

ZAJĘCIA DLA DZIECI I RODZIN

RODZINNE ZWIEDZANIE
Zapraszamy na rodzinne wizyty w Muzeum!
Podczas spotkań Wasza rodzina nie tylko lepiej pozna to miejsce, lecz także stworzy listę muzealnych przebojów, dowie się więcej o słynnych polskich malarzach, a nawet będzie tropić pewnego hrabiego!

wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/rodzinne-zwiedzanie/

URODZINOWE WARSZTATY TWÓRCZE W MNW
Urodzinowe warsztaty to propozycja skierowana do rodziców, którzy chcą wyprawić swoim dzieciom niezwykłe przyjęcie. W trakcie jego trwania odbędą się warsztaty w galeriach muzealnych i w sali edukacyjnej. Podczas zabawy dzieci poznają historie przedstawione na obrazach, zamienią się w artystów, zostaną poszukiwaczami skarbów.

wtorki – niedziele / ok. 120 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/urodzinowe-warsztaty-tworcze/

ZAJĘCIA DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

MAMY W MUZEUM
Karmienie, spacer, drzemka, karmienie, spacer, drzemka… i wizyta w MNW! Zapraszamy na spotkania organizowane dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy swobodną atmosferę (20 minut w galerii, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), wrażliwość i otwartość prowadzących, możliwość wejścia z wózkiem do galerii.

czwartki / 11.00 / raz w tygodniu / październik – czerwiec / ok. 60 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/dzieci-rodziny/mamy-w-muzeum/

URODZINY MISTRZÓW

Kiedy słynni artyści obchodzą urodziny? Cykl „Urodziny Mistrzów” został stworzony z myślą o tych, którzy chcą bliżej poznać sylwetki ulubionych artystów. O dziełach – często specjalnie na ten jeden dzień wyjmowanych z muzealnych magazynów – opowiadają opiekunowie zbiorów, zaproszeni specjaliści oraz współpracownicy Działu Edukacji. W najbliższym roku zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin m. in: Juliusza Kossaka, Wojciecha Fangora, Jana Matejki i Gustawa Courbeta.

dwa razy w miesiącu w rocznicę urodzin wybranych artystów / 17:00 / ok. 45 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/urodziny-mistrzow/

WIECZORY CZWARTKOWE

Wieczory czwartkowe to cykl spotkań, podczas których o zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych poznawać będziemy ciekawe historie związane z życiem i twórczością artystów bardzo znanych, ale też tych trochę mniej. Zagłębimy się również w charakterystyczne dla kolejnych epok style, poznamy zagadnienia nurtujące świat sztuki na przestrzeni dziejów. Dowiemy się między innymi, po co obrazowi rama i jak świętowano staropolskie wesele.

czwartki / 19.30 / raz w tygodniu / październik – maj / ok. 60 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/mlodziez-dorosli/wieczory-czwartkowe/

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

MUZEALNE WTORKI

W każdy wtorek zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie!
Czekają na Państwa nasi edukatorzy, którzy przybliżą dzieje obrazów i artystów, zabierając Państwa na spacery szlakiem niezwykłych historii. Muzealne wtorki dedykujemy szczególnie seniorom, ale także wszystkim tym, którzy są ciekawi kolekcji MNW.

wtorki / 13.00, 14.30 / raz w tygodniu / ok. 40 minut
http://www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-wr/

MUZEALNE STUDIUM DZIEJÓW SZTUKI

Muzealne Studium Dziejów Sztuki to program przygotowany z myślą o zorganizowanych grupach osób dorosłych (domy kultury, Uniwersytety Trzeciego Wieku itp.). Zajęcia w ramach Studium odbywają się w galeriach muzealnych i są doskonałą okazją do poznania sztuki powszechnej i polskiej w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi dziełami.

wtorki – niedziele / ok. 70 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/muzealne-studium-dziejow-sztuki/

WYKŁADY

Zapraszamy na wykłady w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wykładowcami są historycy sztuki, posiadający duże doświadczenie w prowadzeniu zajęć o charakterze popularnonaukowym. Proponujemy szereg tematów ukazujących kulturę i sztukę na tle zagadnień historycznych, społecznych i politycznych.

wtorki – niedziele / ok. 60–75 minut / rezerwacja telefoniczna*
http://www.mnw.art.pl/edukacja/lekcje-muzealne/wyklady/

WOLONTARIAT

Zapraszamy do współpracy wolontariackiej osoby zainteresowane pomocą w projektach edukacyjnych realizowanych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wolontariusze Działu Edukacji MNW będą mieli okazję poznać Muzeum od nowej strony, poszerzyć wiedzę z zakresu historii sztuki, archeologii, historii, a także zdobyć doświadczenie w organizacji, obsłudze i promocji wydarzeń kulturalnych, tworzeniu scenariuszy zajęć i prowadzeniu warsztatów.

http://www.mnw.art.pl/edukacja/wolontariat/

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz doradcy metodyczni w zakresie historii serdecznie zapraszają nauczycieli na bezpłatne warsztaty pogłębiające wiedzę z zakresu zasad opisu, analizy i interpretacji dzieł sztuki. Każdy uczestnik warsztatu otrzyma materiały i propozycje ćwiczeń w postaci kart pracy do wykorzystania na lekcjach oraz zaświadczenie o doskonaleniu zawodowym.
Cykl składa się z 7 modułów po 8 godzin dydaktycznych, istnieje możliwość uczestnictwa w pełnym cyklu lub poszczególnych modułach. Kurs roczny, trwa 56 godzin.

środa – czwartek / 15.30 / raz w miesiącu / ok. 180 minut / zapisy przez stronę www.wcies.edu.pl
http://www.mnw.art.pl/edukacja/nauczyciele/

*Rezerwacja pon.–pt. 9.00–15.00, tel.22 621 10 31 wew. 246 / 22 629 50 60

Oprócz wyżej wymienionych w Muzeum Narodowym w Warszawie odbywają się również:
• cykliczne programy dla zamkniętych grup, na które obowiązywały jednorazowe zapisy na cały rok: „Mam dwa latka, dwa i pół“, „Trzy, cztery, START!“, „Program dla rodzin“, „Poznajemy zbiory“ oraz „Kurs historii sztuki. Od piramid do abstrakcji“
• programy edukacyjne do wystaw czasowych i otwarć galerii stałych
Więcej informacji: www.mnw.art.pl / Edukacja

Foto: M. Jakubowski

Wiadomości

Bankowcy w The Warsaw Hub

Standard Chartered otworzył nową przestrzeń do pracy dla swoich pracowników na najwyższych piętrach jednego z najnowocześniejszych kompleksów biurowych w Polsce, The...

Ceetrus wybuduje nową dzielnicę

Ceetrus Polska rozpoczął prace nad projektem nowego kwartału miejskiego w podwarszawskim Piasecznie. Na terenie dawnej zajezdni trolejbusowej powstanie nowa wielofunkcyjna inwestycja otoczona zielenią...

Głosowanie na nazwę dla nowych pociągów metra

MeWa, Morava, Siréna, Varsovia, Wavlak, Zygmunt – już niedługo jedną z tych nazw będą nosiły nowe pociągi warszawskiego metra.

Zabytkowe tramwaje wracają na tory

Od weekendu, 8-9 sierpnia na tory wraca tramwajowa linia 36, zaś linia T zmienia swoją formułę.

Poradnictwo dla osób dyskryminowanych

W Warszawie nie może być miejsca na dyskryminacje. Osoby potrzebujące pomocy o porady prawnej mogą korzystać z naszej ofert. Od 2013 roku m.st....

Futurystyczny łącznik z metrem kompleksu The Warsaw Hub gotowy!

Już tylko kilkanaście dni zostało do otwarcia podziemnego pasażu pod kompleksem trzech wież The Warsaw Hub. To właśnie tam będzie można...

Polecane

Rozpoczyna się Lato Konesera. Kilkaset wydarzeń w centrum kulturalno-rozrywkowym stołecznej Pragi

Już w 1 lipca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem Lato Konesera. Od początku lipca do...

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Centrum Praskim Koneser

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny,...

Innowacyjne udogodnienia w Tulipan House

Zaprojektowane na nowo lobby biurowca Tulipan House to nie tylko ekologiczny design, ale też przestrzeń, która na każdym kroku podkreśla dumę...

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...