Rok 2025 przyniesie nowy, znaczący rozdział w historii Muzeum Neonów – wyjątkowego miejsca, które od kilkunastu lat promuje nie tylko Warszawę, ale i Polskę. Placówka przeniesie się z Kamionka do nowej lokalizacji w samym centrum Warszawy – do Pałacu Kultury i Nauki. Przeprowadzka ma związek z planami właściciela budynku, w którym się obecnie znajduje muzeum. Obecną ekspozycję będzie można oglądać tylko do 27 kwietnia 2025 r.
Swoje drzwi dla zwiedzających Muzeum Neonów otworzyło 13 lat temu. Od tamtej pory kolekcja urosła do kilkuset neonów – i to nie tylko warszawskich czy polskich, ale także z Czech, Węgier oraz Niemiec – pozwalając odwiedzającym zanurzyć się w barwny świat starych reklam świetlnych. To właśnie w przestrzeni Muzeum Neonów podziwiać można znaną czytelnikom warszawskich bibliotek Syrenkę siedzącą na książce, a także logo kultowego Sezamu, Cepelii, Jubilera, Restauracji Ambasador czy słodko żarzącego się na różowo Bajecznego. Placówka jest ważnym punktem na liście atrakcji Warszawy – rocznie odwiedza ją ponad 100 tys. osób. Muzeum Neonów stało się też ambasadorem polskiej kultury i sztuki, przyjmując także oficjalne wizyty zagraniczne.
W dotychczasowej lokalizacji – przy ul. Mińskiej 25 – będzie przyjmować odwiedzających do 27 kwietnia 2025 r. Firma Yareal sukcesywnie realizuje kolejne inwestycje mieszkaniowe na terenie Soho Factory. Teraz przyszła pora na zabytkowy budynek, w którym znajduje się Muzeum. Właściciel zamierza przebudować obiekt i przeznaczyć go na inne cele. – Dziękujemy Soho by Yareal za lata dotychczasowej współpracy, dzięki której mogliśmy realizować misję Muzeum na Kamionku. Na tym jednak historia Muzeum Neonów nie kończy się. Przed placówką ekscytujący nowy rozdział – mówi Ilona Karwińska, dyrektorka Muzeum Neonów.

Na przełomie lipca i sierpnia muzeum przyjmie gości ponownie, ale w zupełnie nowym i wyjątkowym miejscu – bo na jednym z pięter Pałacu Kultury i Nauki. Przenosiny będą sporym wyzwaniem, ale cały zespół wierzy, że muzeum dalej z powodzeniem będzie w nowym miejscu prowadzić misję ochrony kultowych neonów. Pałac Kultury i Nauki otwiera też nowe możliwości: powierzchnia ekspozycyjna jest większa, dzięki czemu będzie możliwość zaprezentowania także innych neonów, które obecnie nie mieszczą się na wystawie w dotychczasowej lokalizacji.
– Dziękujemy władzom Warszawy oraz Pałacowi Kultury i Nauki za okazaną pomoc. Wierzymy, że dobrze wpiszemy się w projekt Nowego Centrum Warszawy i dalej, z nową energią, będziemy promować stolicę. Muzeum w nowym miejscu w dalszym ciągu będzie drugim domem dla starych wartościowych reklam neonowych. Znaki te były tworzone przez uznanych grafików, plastyków czy architektów – z uwzględnieniem lokalizacji, dla których były projektowane. Zaskakują ciekawymi kształtami czy nietypowymi, niespotykanymi krojami pisma i z uwagi na walory artystyczne zasługują na ochronę – mówi Ilona Karwińska. Muzeum Neonów jest instytucją niepubliczną, założoną przez Ilonę Karwińską i Davida Hilla, którzy prowadzą projekt dokumentacji i ochrony neonów nieprzerwanie od 2005 r. Jego efektem są liczne wystawy, publikacje czy projekty renowacyjne oraz przede wszystkim otwarte w 2012 r.
Muzeum Neonów. Co ciekawe – wraz z przeprowadzką muzeum historia niejako zatacza koło: neony już raz gościły w Pałacu Kultury i Nauki. Jedna z pierwszych neonowych wystaw Ilony Karwińskiej odbyła się w 2007 r. właśnie w Pałacu. Pozytywny odbiór ekspozycji sprawił, że początkowo krótki projekt dokumentacyjny zamienił się w długą, trwającą do dziś, historię ochrony i odnowy neonów.