Trwają prace modernizacyjne budynku przy skrzyżowaniu Tamka i Wybrzeża Kościuszkowskiego w Warszawie. E.ON Polska podjął decyzję o ich przeprowadzeniu w oparciu o aktualny stan elewacji. Z powodu naturalnego niszczenia budynku i powtarzającej się dewastacji firma zdecydowała się na przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac. Mają one przywrócić oryginalny, przedwojenny charakter kamiennej fasady.
Budynek ma status zabytku, dlatego przed rozpoczęciem prac firma zwróciła się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zalecenia konserwatorskie. Na ich bazie E.ON Polska przygotował projekt prac, które zatwierdził Konserwator, a zgodę na modernizację wyraził też Urząd Dzielnicy Warszawa‑Śródmieście. Przebieg prac jest na bieżąco kontrolowany przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ale na co dzień firma zapewniła dodatkowe źródło kontroli nad prawidłowym przebiegiem projektu. Czuwa nad tym zespół projektowy, mający w swoim składzie specjalistę do spraw konserwacji zabytków.
Realizacja modernizacji
– Wiemy, że budynek w którym mieści się siedziba naszej firmy ma charakter symboliczny dla mieszkańców zarówno Powiśla, jak i całej Warszawy. Chcemy, żeby prowadzona modernizacja odświeżyła jego wygląd do oryginalnej postaci i przywróciła budynkowi dawną świetność. Jednocześnie chcemy zachować historyczny charakter tego miejsca – komentuje Aleksandra Smyczyńska, rzeczniczka prasowa Grupy E.ON w Polsce.
W ramach prac kamienne płyty elewacyjne zostaną wymienione na nowe, obrobione i przygotowane zgodnie z oryginalną techniką sprzed 80 lat. Kamieniowi ręcznie nadawana jest odpowiednia struktura, za pomocą metody i narzędzi identycznych jak w pierwowzorze, z uwzględnieniem wszelkich wytycznych technicznych. Kamień potrzebny do prac modernizacyjnych jest pozyskiwany z tego samego kamieniołomu co pierwotnie, w okresie przedwojennym.
Wspólnie z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków E.ON Polska ustalił również formułę uhonorowania osób i historii związanej z tym miejscem. Wyznaczony został fragment kamiennej elewacji z widocznymi śladami ostrzałów wojennych, który zostanie zabezpieczony i zachowany w oryginalnej formie. Od ulicy Tamka pozostanie odrestaurowana tablica pamiątkowa i pomnik pamięci wraz z częścią istniejącej oryginalnej elewacji.
Prace ruszyły 31 maja 2023 i planujemy zakończyć je do końca bieżącego roku.