Metropolitan bez drzew i słynnej fontanny. Właśnie ruszyła modernizacja budynku!

Wszystkie drzewa, które przez ponad dwadzieścia lat rosły na wewnętrznym dziedzińcu biurowca Metropolitan, zostały usunięte. Bezpowrotnie zniknie fontanna wbudowana w posadzkę dziedzińca, która przez lata była jedną z ulubionych atrakcji warszawiaków i turystów. W upalne dni przyciągała przechodniów, oferując im chwilę ochłody. Właśnie ruszyła modernizacja biurowca przy placu Piłsudskiego, która całkowicie zmieni charakter tej przestrzeni.

Biurowiec Metropolitan, zlokalizowany przy placu Piłsudskiego w Warszawie, to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł współczesnej architektury w stolicy. Został zaprojektowany przez słynnego Normana Fostera we współpracy z polskimi pracowniami JEMS Architekci i Grupa 5 Architekci, a jego budowa została ukończona w 2003 roku. Zrealizowany przez amerykańską firmę Hines, wyróżnia się unikalnym kształtem zbliżonym do pięciokąta oraz zaokrąglonymi narożnikami. Początkowo jego fasadę zdobiły granitowe płyty, które w 2006 roku zastąpiono elementami betonowymi. Integralną częścią dziedzińca budynku jest fontanna, przez lata będąca popularnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców i turystów.

Kilka dni temu rozpoczęły się prace remontowe obejmujące m.in. wewnętrzny dziedziniec oraz parter budynku. Jak udało nam się ustalić, modernizacja potrwa około roku. Inwestor nie ujawnia jeszcze, jak ostatecznie będzie wyglądała nowa przestrzeń, jednak wiadomo już, że fontanna nie powróci. Z dziedzińca usunięto wszystkie drzewa. Ma je zastąpić nowa zieleń.

Drzewa znajdujące się na dziedzińcu budynku zostały usunięte w ramach realizowanej modernizacji Metropolitan Warszawa. Obecne zagospodarowanie dziedzińca zostało poddane szczegółowej analizie, którą wykonali Inspektorzy Nadzoru Terenów Zieleni. W donicach umiejscowionych w płycie dziedzińca Metropolitan Warszawa na stropie garażu podziemnego rosły dęby czerwone (Quercus rubra). Na przestrzeni ostatnich 22 lat od ich zasadzenia ponad 50% z nich zostało usuniętych w związku z obumarciem, a następnie zastąpionych innymi drzewami z tego gatunku. Jak wskazują eksperci, tak duża wymiana świadczy o tym, że gatunek Quercus rubra nie jest odpowiednio dostosowany do warunków siedliskowych panujących na dziedzińcu Metropolitan Warszawa i nie rokuje długiej żywotności. Inspektorzy zieleni wskazali także, że dąb czerwony należy do najbardziej wrażliwych drzew – biorąc pod uwagę specyfikę dziedzińca nie jest to najlepszy gatunek do zastosowania w tym miejscu. – pisze w komunikacie przesłanym do redakcji inwestor.

W punktach, w których stoją donice z drzewami stwierdzono uszkodzenia i spękania stropu garażu pod budynkiem. Do takiego stanu przyczyniają się systemy korzeniowe drzew, które uszkadzają izolacje i mogą powodować występowanie przecieków. Dokonane przez ekspertów (arborystów) oraz urzędników oględziny drzew potwierdziły zasadność ich usunięcia. Oczywiście całość tego procesu odbywa się w zgodzie z procedurami urzędowymi i decyzjami odpowiednich organów.

W ramach prowadzonych prac modernizacyjnych planowana jest wymiana warstw zewnętrznych na stropodachu, w tym warstw izolacji przeciwwodnej, warstw izolacji termicznej, a także wykonanie nowego zagospodarowania dziedzińca. Aranżacja zieleni obejmie powierzchnię około 570 mkw., na której pojawią się liczne nasadzenia, w tym kilkadziesiąt różnych rozmiarów drzew. Nowe nasadzenia pojawią się także przed budynkiem od strony Teatru Wielkiego.

Inwestor zapowiada, że wizuaalizacje tego jak będzie wygladał nowy plac przedstawi w njabliższych miesiącach.

Metropolitan Warszawa to najwyższej klasy budynek z biurami i luksusową przestrzenią handlowo-usługową na parterze, wyróżniający się ponadczasowymi rozwiązaniami architektonicznymi – w tym przestronnym, publicznym dziedzińcem. Metropolitan Warszawa usytuowany jest przy Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, tuż przy Ogrodzie Saskim i Trakcie Królewskim. Inwestycja oferuje 33 722 mkw. najwyższej jakości powierzchni biurowej oraz 3 300 mkw. przestrzeni handlowo-usługowej dostępnej z ulicy.

W trzech charakterystycznych, siedmiokondygnacyjnych bryłach, oprócz najwyższej klasy powierzchni biurowych, mieszczą się również m.in. butiki z ekskluzywnymi markami i prestiżowy klub fitness. W budynku znajduje się także 441 miejsc parkingowych w garażu podziemnym, w tym parking publiczny oraz stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Dostępna jest również infrastruktura dla rowerzystów.

Potwierdzenie jakości Metropolitan Warszawa i zastosowanych w budynku rozwiązań przyjaznych środowisku stanowi certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Najwyższy standard procedur bezpieczeństwa w obiekcie został natomiast wyróżniony oceną WELL Health-Safety Rating. Z kolei najlepsza łączność cyfrowa, jakość rozwiązań teletechnicznych i planów awaryjnych zostały potwierdzone certyfikatem WiredScore na najwyższym poziomie Platinum.

Fot. materiały inwestora

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...