SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie rozstrzygnięty

Strona główna Infrastruktura Konkurs na obiekt sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie rozstrzygnięty

Decyzją Jury zwycięską pracą została „Zoja” autorstwa Kseni Makały. Na realizację projektu artystka otrzyma 100 tysięcy złotych. Do konkursu zostało zgłoszonych 25 prac.

Do udziału w otwartym konkursie na koncepcję i wykonanie obiektu sztuki w Ogrodach Polsko-Niemieckich na temat „Refleksja nad SĄSIEDZTWEM i spędzaniem czasu RAZEM, ale też OBOK SIEBIE” zgłoszono 25 projektów. Wśród uczestników znaleźli się artyści o uznanej już renomie, studenci kierunków artystycznych, architekci, wykonawcy ogrodów, a także odwiedzający Ogrody Polsko-Niemieckie, wrażliwi na sztukę mieszkańcy. Prace nadesłano z Polski i Niemiec.

Siedmioosobowe Jury w składzie: Cornelius Ochmann, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej; Robert von Rimscha, Ambasada Niemiec w Warszawie; Małgorzata Bojańczyk, reprezentantka darczyńców prywatnych Ogrodów; Ewa Łabno-Falęcka, Mercedes-Benz Polska, sponsor Ogrodów; Tomasz Kucharski, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy; Izabela Szostak-Smith, Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy; Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków Urzędu m.st. Warszawy, oceniało nie tylko walory artystyczne i przekaz, zgodny z ideą i tematyką Konkursu, ale także możliwość realizacji oraz użyteczność dla osób korzystających z Ogrodów.

Kierując się tymi kryteriami, przyznali główną nagrodę projektowi „Zoja” autorstwa Kseni Makały, pochodzącej z Katowic młodej architektki wnętrz oraz artystki sztuk wizualnych. Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano projektom: „Antymur 2022” Grzegorza Klamana oraz „Razem i obok siebie” autorstwa zespołu w składzie Xawery Wolski, Wojciech Kolęda oraz Piotr Grochowski.

„Zoja” to współczesna forma architektoniczno-rzeźbiarska. Obiekt wykorzystuje zjawisko iluzji optycznej. „Od strony Jeziora Kamionkowskiego stanowi dla odbiorcy jednolitą formę w formie koła, symbolicznego nawiązanie do tworzenia więzi oraz wspólnoty. Wraz ze zmianą położenia odbiorcy koło przeistacza się w dwa usytuo-wane obok siebie elementy, które nie stykając się, tworzą zwartą kompozycję. Podstawa jednego z elementów jest przedłużona w kierunku schodów, stając się jednym ze stopni. Zestawienie dwóch odrębnych części skłania do refleksji na temat współistnienia oraz współpracy. Różnic, jak również widocznych podobieństw” – tak w zgłoszeniu opisywała swój projekt laureatka.

“Zoja” Ksenia Makała

– Rzeźba zrealizowana w oparciu o zwycięski projekt stanie się swoistym oknem, łączącym przestrzeń ogrodu z perspektywą Jeziorka Kamionkowskiego. Obiekt zachęca do interakcji angażującą formą. Zaprasza wręcz do tego, aby na nim usiąść albo wykorzystać iluzję okręgu jako ramę do zdjęcia podczas rodzinnego spaceru. – mówi Izabela Szostak-Smith, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Wielopłaszczyznowa symbolika koła daje szerokie pole do interpretacji. Forma zmienia kształt w zależności od perspektywy, definiując pojęcie sąsiedztwa jako współtworzenie razem, choć jednocześnie osobno. Materiał pochodzący z recyklingu, z którego zbudowany ma być obiekt, akcentuje spójność z ideą Ogrodów Polsko-Niemieckich, których misją jest ochrona klimatu.

Zwycięski projekt zostanie zrealizowany w przyszłym roku, po podpisaniu przez jego autorkę umowy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na jego powstanie przeznaczono 100 tysięcy złotych.

Ksenia Makała w roku 2020 obroniła pracę licencjacką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Łączy działalność artystyczną z projektową, realizując projekty w zakresie: architektury, projektowania wnętrz i mebli, scenografii filmowej oraz teatralnej, działań interdyscyplinarnych oraz filmu. Interesuje ją przestrzeń i relacje w niej zachodzące, a także oddziaływanie miejskich aglomeracji na jednostkę i jej dobrostan. W swoich działaniach wykorzystuje materiały z odzysku. Interesuje ją projektowanie inkluzywne oraz ekologiczne.

– Konkurs na obiekt sztuki w przestrzeni Ogrodów Polsko-Niemieckich jest ukoronowaniem 5. rocznicy powstania Ogrodów. Wspaniale, że na konkurs wpłynęło tyle prac, nie tylko z Polski, ale i z Niemiec. – podsumowała wydarzenie dr Ewa Łabno-Falęcka. – Sam pomysł Ogrodów narodził się w 2016 roku w Stacji Mercedes, gdzie wspólnie z Friedem Nielsenem, ówczesnym radcą Ambasady RFN w Polsce, głowiliśmy się nad tym, jak mając dotację niemieckiego MSZ zapewnić projektowi strukturę organizacyjną. Znaleźliśmy i sponsorów, Mercedes-Benz był jednym z pierwszych, i ramy organizacyjne w postaci Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Po pięciu latach można powiedzieć, że się udało!

Ogrody Polsko-Niemieckie zlokalizowane w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe, sąsiadują z Jeziorem Kamionkowskim oraz parkiem Skaryszewskim. Powstały jako projekt Roku Jubileuszowego 2016, w celu upamiętnienia 25 rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17.06.1991 r.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.  

Wiadomości

Rozbiórka Ilmetu przyspieszy

Rozbiórka Ilmetu w tym roku przyspieszy. Jak udało nam się ustalić w tym roku rozpocznie się wyburzanie budynku na zewnątrz.

Gmach BGK przejdzie remont według projektu Jems Architekci

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy modernizacji i przebudowy historycznej siedziby w Alejach Jerozolimskich 7 w Warszawie. 

Konkurs na najlepsze budynki i wydarzenia z 2021 roku

Zaczynamy 8. edycję Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy. Które z nowych budynków, inwestycji i wydarzeń są najlepsze i mogą wygrać?

Izba Pamięci na wolskim cmentarzu powstańczym – oddział Muzeum Warszawy

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, nowy oddział Muzeum Warszawy, będzie symbolicznym miejscem poświęconym ofiarom powstania warszawskiego. Upamiętni...

Wyzwania dla branży poligraficznej w obliczu pandemii

Z powodu trwającej od ponad roku epidemii niektóre firmy, w tym te, działające w sektorze poligraficznym, cały czas borykają...

Wypożyczalnia wózków widłowych – sprawdź TO zanim podpiszesz umowę!

Wypożyczalnie wózków widłowych spotkać można obecnie w każdym większym czy średniej wielkości mieście w Polsce. Szybki rozwój tego ...

Polecane

Jak zaprojektować grafikę na witrynę sklepową?

Rozmowa z właścicielem firmy WYTNIJ-WKLEJ Łukaszem Kowalskim, jednej z najlepiej rozpoznawalnych firm na rynku Warszawskiej reklamy. Firma wytnij-wklej.pl...

Świąteczna atmosfera zawitała na Pragę. Koneser zaprasza na zimowe atrakcje

Pierwsze płatki śniegu już za nami, a święta za pasem. Zimowa aura wypełnia całą Warszawę, ale szczególnie w Centrum Praskim Koneser można poczuć...

Insta Przewodnik po Warszawie. Unikatowe miejscówki, których nie znajdziecie w standardowym informatorze turystycznym

Warszawa to nie tylko Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie i Stare Miasto. To także kapliczki na Pradze-Północ, targ staroci na...

“Wola się zmienia” rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego.

Rozstrzygnęliśmy organizowany wspólnie z Browarami Warszawskimi konkurs fotograficzny „Wola się zmienia”. Wola jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dzielnic, co...

Konkurs fotograficzny – Wola się zmienia

Dobrze wiemy, że wielu z Was potrafi świetnie fotografować Warszawę oddając jej niepowtarzalny charakter. Razem z Browarami Warszawskimi  (@browarywarszawskie) przygotowaliśmy konkurs...

Plac Konesera w nowej aranżacji. Jesień na warszawskiej Pradze pod znakiem literatury

Stołeczny plac Konesera zmienił się w bajkowe królestwo słów i literatury. Mieszkańcom i spacerowiczom od początku października towarzyszą kolorowe lampiony w...