Noc Wieżowców 2018, najprawdopodobniej jedyne takie na świecie wydarzenie dla pasjonatów fotografowania i podziwiania panoramy z wysoka, nadchodzi wielkimi krokami. To już za 4 dni! Zastanówmy się, jak najlepiej możemy wykorzystać tę jedną jedyną noc w roku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki poradnik nocnej fotografii mobilnej. Przekonacie się, że podczas tej nocy w zupełności wystarczy coś, co macie zawsze przy sobie – telefon.
Pierwszą podstawową funkcją, jaka powinna nas zainteresować w aparacie telefonu, jest tryb nocny – gotowy tryb, który ułatwi nam wykonywanie zdjęć nocą. W przypadku, gdy nie posiadamy tego trybu, możemy posiłkować się innym możliwym trybem – manualnym. Jako że w trybie automatycznym telefonu przy zdjęciach nocnych wartość czułości ISO jest zawyżona, w celu skrócenia czasu otwarcia migawki pojawiają się szumy. Tryb manualny pozwala nam ustawić relatywnie niedużą wartość ISO (zalecany zakres 100-500). Wtedy jednocześnie musimy zwiększyć czas otwarcia migawki.
Kolejną istotną rzeczą przy fotografii nocnej jest utrzymanie telefonu w jednym miejscu przy wykonywaniu zdjęcia. Pewnie na myśl od razu przychodzi Wam statyw – tak, jest to dobre rozwiązanie, ale co w przypadku, gdy w pokoju w trakcie wydarzenia będzie dużo osób i nie będzie miejsca na rozstawianie go? Odpowiedź jest banalnie prosta – skorzystajmy wtedy z szyby wieżowca. Przykładamy telefon mocno do szyby, która stanie się naturalnym stabilizatorem. Do jeszcze bardziej dokładnego ustabilizowania możemy wykorzystać ramę pomiędzy dwoma szybami – wtedy przykładamy telefon jednocześnie do tafli szkła oraz do oparcia z boku.
Skupmy się teraz na kompozycji zdjęcia. Pierwszym ważnym elementem, który pomoże nam w skomponowaniu ładnego kadru, jest pomocnicza siatka do włączenia w ustawieniach aplikacji aparatu. Dzięki temu łatwiej ustawimy telefon tak, aby linia horyzontu była prosta. Dodatkowo włączając linie siatki 3×3 w łatwy sposób możemy zastosować regułę trójpodziału w naszym kadrze. Punkty przecięcia poziomych i pionowych linii to tzw. mocne punkty zdjęcia. To w nich umieszczamy elementy scenerii, które chcemy wyróżnić na fotografii.
Istotną sprawą przy fotografii panoramy z wnętrz budynku są także odbicia, które widzimy na szybach, szczególnie przy włączonym świetle. W celu zredukowania odbić postarajcie się o znalezienie najmniej oświetlonego miejsca. Możecie spróbować również zakryć ręką z boku aparat telefonu. Dodatkowo pamiętajcie o tym, że zbliżając się do okna uzyskacie mniejsze refleksy.
Zdjęcia polecamy wykonywać Wam przy pomocy wbudowanej, domyślnej aplikacji aparatu, gdyż to ona gwarantuje Wam najlepszą możliwą jakość.
Na sam koniec – przy publikacji swoich prac na Instagramie nie zapomnijcie o dodaniutych trzech najważniejszych tagów: #NocWiezowcow2018 #NocWiezowcow #NowaWarszawa. Życzymy wszystkim dobrej zabawy i niezapomnianych widoków!
Tekst: @hashtagalek